مصرف کافئین

نوشته‌ها

راه‌های غلبه بر استرس امتحان رانندگی

حدود ۴۰ درصد از افراد، در امتحان رانندگی قبول نمی‌شوند. بسیاری، این کار را نشدنی می‌دانند و با راه‌های غلبه بر استرس امتحان رانندگی آشنایی ندارند. عدم آمادگی و تعلیم دیدن توسط یک مربی ناشایست، نقش زیادی را در قبول نشدن فرد ایفا می‌کنند.
یکی از عوامل دیگر، استرس است یعنی با وجود آمادگی کامل، کف دست‌ها عرق کرده، ضربان قلب، نامنظم شده و در معده خود، احساس ناراحتی می‌کنید. باید این را بدانید که افسر راهنمایی رانندگی، دشمن شما نیست.

به خود بگویید آماده هستم

اگر آمادگی لازم را نداشته باشید، نمی‌توانید در امتحان رانندگی قبول شوید. یک تعلیم‌دهنده رانندگی خوب، تا زمانی که به استاندارد امتحان دادن نرسیده باشید، اعلام نمی‌کند که برای امتحان دادن آماده هستید. به خود بگویید کاری را که هم اکنون انجام می‌دهم، پیش از این بارها انجام داده‌ام. این روش کمک زیادی به شما می‌کند که اعتماد به نفس پیدا کنید.

در مورد امتحان رانندگی با کسی صحبت نکنید

برای غلبه بر استرس امتحان رانندگی، به همه نگویید که قصد دارید امتحان رانندگی بدهید. صحبت نکردن در مورد این موضوع، از فشاری که روی شما است، می‌کاهد؛ بنابراین فقط به افرادی که مایل هستید یا لزوم دارد، بگویید که قصد دارید امتحان رانندگی دهید.

از غذا خوردن غافل نشوید

قبل از امتحان دادن، غذا خوردن ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهن شما برسد اما بدون غذا خوردن، ذهن شما آمادگی لازم را برای امتحان دادن نخواهد داشت. برای مبارزه با استرس امتحان رانندگی، با خوردن چیزی قبل از امتحان تمرکز پیدا می‌کنید. لازم نیست یک وعده غذایی کامل میل کنید؛ خوردن یک موز، کافیست.

برای کاهش استرس آزمون رانندگی، تظاهر کنید که این یک آزمون آزمایشی است

آزمونگر ممکن است یک لباس مخصوص بپوشد و یک تخته رسم نیز در دست بگیرد اما سعی کنید به خود تلقین کنید که این امتحان نیز همانند سایر امتحان‌ها است.

بدین طریق با وجود این که همچنان بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهید اما کمتر دچار ترس و دلهره می‌شوید. به یاد داشته باشید که هیچ کس از شما نمی‌خواهد کاری را که برای آن تعلیم ندیده‌اید انجام دهید.

در زمان مناسب به مرکز امتحان برسید و مطمئن شوید که در آن روز سرتان شلوغ نیست

برای غلبه بر استرس امتحان رانندگی، پانزده دقیقه قبل از شروع امتحان به مرکز امتحان برسید تا مجبور نشوید عجله کنید یا زیاد منتظر بمانید و مطمئن شوید در روزی که قصد امتحان دادن دارید، از انجام سایر کارهای استرس زا فارغ هستید.

در روز امتحان زیاد تمرین نکنید

شما از چند روز و چند هفته و حتی چند ماه قبل، برای امتحان تمرین کرده‌اید؛ بنابراین نیازی نیست در روز امتحان، پارک کردن درست را تمرین کنید. قبل از امتحان می‌توانید در اطراف منزل خود با ماشین چرخ بزنید اما نیازی نیست که به جاده زده و خود را خسته کنید.

از مصرف کافئین خودداری کنید

ممکن است فکر کنید پس از گذراندن یک شب پر استرس همراه با بی‌خوابی، باید برای غلبه بر استرس امتحان رانندگی، تا می‌توانید قهوه بنوشید اما مصرف زیاد کافئین قبل از امتحان، می‌تواند باعث شود که بیشتر مضطرب شوید. در عوض می‌توانید مقدار زیادی آب بنوشید یا یک آرامبخش طبیعی مانند چای بابونه میل کنید.

به دستشویی بروید

برای این که در حین امتحان دچار حواس پرتی نشوید، حتما قبل از امتحان به دستشویی بروید.

به یاد داشته باشید که نیازی نیست عجله کنید

برای غلبه بر استرس امتحان رانندگی، به این فکر کنید که امتحان رانندگی برای این نیست که سرعت شما در حین دنده عقب گرفتن سنجیده شود. هنگام تغییر مسیر دادن عجله نکنید و این کار را با صبر و حوصله انجام دهید و به خود یادآوری کنید که همواره می‌توانید خود را اصلاح کنید. افسر راهنمایی رانندگی می‌خواهد مطمئن شود که اصول رانندگی را به درستی انجام می‌دهید و در هنگام تغییر جهت دادن، جوانب احتیاط را رعایت می‌کنید پس نیازی به عجله نیست.

خود را زیاد سرزنش نکنید

اگر در حین انجام امتحان، اشتباهی از شما سر زد، خود را نبازید و به کارتان ادامه دهید، سعی کنید ادامه امتحان را به خوبی بگذرانید. خیلی مواقع ما به خودمان می‌بازیم و نمی‌توانیم ادامه دهیم. به خودتان ایمان داشته باشید. راه‌های زیادی برای غلبه بر استرس امتحان رانندگی و کسب موفقیت ذکر شد که بدون شک میتوانند کمکتان کنند، این یک امتحان ساده است که بدون شک از پس آن بر میایید، اما پیش از هر چیز باید به این نکته توجه کنید که باید تلاش جدی داشته باشید تا راننده خوبی شوید.

منبع: ویکی روان