قیذور

نوشته‌ها

سند از اناجیل و تورات در باره اهل ببیت و امامان 12گانه

در تورات و انجیل واقعی که فعلا در دسترس نیست هم اسم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم  و هم اسامی دوازده امام علیهم السلام وجود داشته اند. از برخي روايات اسلامي استفاده مي شود كه اسم مبارك امام حسن ـ عليه السلام ـ و امام حسين ـ عليه السلام ـ در تورات (كتاب مقدس يهوديان) «شبر» و «شبير» و در انجيل (كتاب مقدس مسيحيان) «طاب» و «طيب» بوده اند.[1]

در روايتي ديگر آمده است كه نام پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ و ائمه ـ عليهم السلام ـ در تورات به زبان عبراني چنين بوده است: ميذميذ (مصطفي ـ صلي الله عليه و آله ـ) ايليا (علي مرتضي ـ عليه السلام ـ) قيذور (حسن مجتبي ـ عليه السلام ـ) ايرييل (حسين شهيد) مشفور (زين العابدين ـ عليه السلام ـ) مسهور (محمدباقر ـ عليه السلام ـ) مشموط (جعفر صادق ـ عليه السلام ـ) ذومرا (امام موسي كاظم ـ عليه السلام ـ) هذاد (علي بن موسي الرضا ـ عليه السلام ـ) تيمورا (محمدتقي ـ عليه السلام ـ) نسطور (علي النقي ـ عليه السلام ـ) نوقش (حسن عسگري ـ عليه السلام ـ) قديمنا (حضرت مهدي ـ عليه السلام ـ)[2]

همچنين در تورات نام مبارك حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ «هليون» بوده است.[3] لازم به ذكر است كه در تورات و انجيلی كه فعلاً موجودند و در دسترس قرار دارند نام مبارك پيامبر اسلام و ائمه معصومين ـ عليهم السلام ـ ذكر نشده است و نامهايي كه قبلاً ذكر شد در اين كتب يافت نمي گردند. علت شان اينست كه تورات و انجيل موجود تورات و انجيل واقعي نيست و تحريفات زيادي در آنها صورت گرفته است. چيزهاي زيادي از آن كم شده و مطالبي به آنها اضافه گرديده اند که در جای خود تحریف این دو کتاب ثابت شده است؛ پس عدم ذكر نامهاي مبارك ائمه ـ عليهم السلام ـ و حتي نام شخص پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ در كتابهاي فعلي يهوديان و مسيحيان دليل بر عدم ذكر اين نامها در كتب مقدس واقعي آنها نمي باشد. در انجيل برنابا نام حضرت پيامبر صريحاً ذكر شده[4] و همين مطلب باعث شده كه مسيحيان نسبت به اين انجيل بي اعتنا باشد. و آن را جزء اناجيل رسمي محسوب نكنند. ولی فقط در انجیل یوحنا اسم پیامبر اسلام به نام«پارقلیطا» آمده است که شرح آن در مقالات دیگر بیان شده است.

در نتيجه نامهاي مبارك ائمه ـ عليهم السلام ـ و پيامبر خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ و فاطمه زهرا ـ سلام الله عليها ـ در كتابهاي مقدس كه تورات و انجيل باشد بطور صريح ذكر شده و پيروان اين دو دين براساس آنچه در تورات و انجيل راجع به پيامبر اسلام ـ صلي الله عليه و آله ـ و اوصياء آن حضرت ذكر شده بود، كاملاً با اوصاف و ويژگي هاي پيامبر و ائمه ـ عليهم السلام ـ آگاهي داشته اند.

اما در کتاب مقدسی که امروز در دست یهودیان و مسیحیان می باشد چیزی به صراحت در باره اهلبیت و جانشینان دوازده گانه پیامبر اسلام(ص) وجود ندارد و فقط یک مورد در تورات (سفر پیدایش) می تواند اشاره ای بر این مطلب باشد. و  آن اینست که خداوند به حضرت ابراهيم فرمود: « اما در باره اسماعيل تو را اجابت فرمودم اينك او را بركت داده بارور گردانم و او را بسيار كثير گردانم دوازده رئيس(امیر) از وي پديد آيند و امتي عظيم از وي به وجود آورم.[5] ممکن است کسی بگوید که این مطلب به دوازده فرزند ابراهیم اشاره دارد که در باب 25 سفر پیدایش به آنها تصریح شده است: «اين است پيدايش اسماعيل بن ابراهيم كه هاجر مصري كنيز ساره براي ابراهيم زاييد، و اين است نامهاي پسران اسماعيل موافق اسمهاي ايشان به حسب پيدايش ايشان نخست زاده اسماعيل نبايوت و قيدار و ادبيل و مبسام و مشماع و دومه و مسّا و حدار و تيما و يطور و نافيش و قدمه. اينانند پسران اسماعيل و اين است نامهاي ايشان در بلدان و حله‏هاي ايشان دوازده امير حسب قبايل ايشان».[6] لکن در عین حال دلالت جمله 22 باب 16 بر دوازده امیری قابل انطباق است که قرنها بعد از میان فرزندان اسماعیل به وجود می آیند نه بر پسران ابراهیم که در زمان حیات آن حضرت وجود داشته اند بنابراین می توان گفت که این جمله­ی تورات اشاره بر اهلبیت دوازده گانه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم دارد.

در انجیل موجود مسیحیان چیزی وجود ندارد که بر دوازه امام و اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم اشاره ای داشته باشد.

[1] . ابن شهر آشوب، مناقب آل أبي طالب، نجف، مطبعه حيدريه، 1376 هـ ق، ص 166.

[2] . اعلمي، حسن، عيون الاخبار الرضا، بيروت، مؤسسه اعلمي، اول 1404، ج 2، ص 147.

[3] . مفيد، الاختصاص، 37 قم، جامعه مدرسين بي تا.

[4] . انجيل برنابا، 29/14.

[5] . کتاب مقدس، سفر پیدایش، باب16، جمله22.

[6] . کتاب مقدس،سفر پیدایش، باب25،جملات12-15.