فریب خوردن

نوشته‌ها

رابطه مجازی چه عواقبی دارد؟

چت کردن، نقطه شروع آشنایی اینترنتی است. ابزاری که از نظر خیلی‌ها وسیله مناسبی برای برقراری ارتباط با افراد مختلف به شمار می‌رود و حتی برای انتخاب شریک زندگی خود هم به آن متوسل می‌شوند. اما این نوع ارتباط، مضراتی را دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

به راحتی دروغ می‌شنوید

در دنیای مجازی، شما هیچ گونه ارتباط مستقیمی با طرف مقابل‌تان ندارید. نه او را دیده‌اید و نه می‌شناسید، بنابراین او به راحتی می‌تواند هر گونه حقیقتی را از شما پنهان کند. سن، قد، شغل، محل زندگی یا حتی جنسیت طرف مقابل‌تان هم می‌تواند با آنچه شما می‌شنوید، زمین تا آسمان فرق داشته باشد. بنابراین بهتر است که خیلی به حرف‌هایی که طرف مقابل‌تان می‌زند، اعتماد نکنید.

احتمال «نه» شنیدن زیاد است

شما در دنیای مجازی، با افراد زیادی در ارتباطید. اگر به دنبال یک شریک زندگی در میان آنها برای خود می‌گردید، طبیعی است که باید جسارت به خرج داده و جلو بروید. اما از آنجا که شما طرف مقابل‌تان را ندیده و نمی‌شناسید و از شرایط او بی‌خبرید، احتمال این که «نه» بشنوید، زیاد است. در حقیقت، به همان اندازه که شما گزینه‌های زیادی در دنیای مجازی دارید، به همان اندازه هم احتمال نه شنیدن شما زیاد است. بنابراین از همان ابتدا، خودتان را برای هر نوع پاسخی آماده کنید.

خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید

قبل از این که ما غرق دنیای مجازی شویم، زنان و مردان جذاب را تنها در فیلم‌ها یا مجلات می‌دیدیم اما حال به عکس پروفایل هر کسی نگاه بیاندازیم، می‌بینیم که از ما بهتر است. آنها به مسافرت، رستوران و میهمانی‌های آن چنانی می‌روند و بیشتر از ما به خودشان می‌رسند و شادترند، اما واقعیت این است که آن‌ها تنها توهمی بیش نیست. حتی اگر برخی از آنها واقعیت داشته باشند، شما نباید خودتان را با آنها مقایسه یا به آنها حسادت کنید زیرا این کار تنها شما را افسرده می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید با فردی ارتباط برقرار کنید، گول عکس‌های او را نخورید، سعی کنید او را بیشتر بشناسید، سپس تصمیم بگیرید. فردی که شما را بخواهد نیز دل به عکس‌های دیگری نمی‌دهد. بنابراین دست از مقایسه کردن بردارید.

گول می‌خورید

بدون شک همه افرادی که با شما ارتباط برقرار می‌کنند، هدفی مانند شما ندارند. برخی از آنها هستند که به هدف کلاهبرداری در دنیای مجازی فعالیت می‌کنند. از این رو آنها در ابتدا به گونه‌ای رفتار می‌کنند که شما به آنها اعتماد کنید اما پس از مدتی، دستشان رو می‌شود و می‌بینید که تنها به هدف سوءاستفاده از شما وارد رابطه شده‌اند.

رابطه بلندمدتی نخواهید داشت

تحقیقات نشان داده که رابطه‌های مجازی، دوام زیادی ندارند. افرادی که از طریق دنیای مجازی با هم وارد رابطه می‌شوند نسبت به افرادی که رو در رو همدیگر را ملاقات می‌کنند، دعواهای بیشتری را در رابطه تجربه خواهند کرد. طبق آمار، این افراد احتمال جدایی‌شان در اولین سال پس از ازدواج، ۲۸% بیش از دیگران است.

سخت‌گیرتر می‌شوید

از آنجا که گزینه‌های زیادی در دنیای مجازی وجود دارد، افراد خیلی راحت و به دلایلی کوچک، رابطه‌شان را به هم می‌زنند و به دنبال فرد دیگری می‌گردند. تصور کنید که شما در دنیای واقعی فردی را دیده‌اید و با او وارد رابطه شده‌اید، آیا به سادگی و سر مشکلات کوچک رابطه‌تان را با او به هم می‌زنید؟ مطمئنا خیر. اما دنیای مجازی با پیشنهادهای متنوعی که در مقابلمان قرار می‌دهد، ما را سخت‌گیرتر می‌کند.

انتظارات‌تان، غیرواقعی می‌شود

زمانی که شما چت کردن با فردی را آغاز می‌کنید، از آنجا که او را نمی‌شناسید و هیچ زاویه دیدی از او ندارید، سعی می‌کنید که از حرف‌های او تصویرسازی کنید. تحقیقات نشان داده که اگر چت دو نفر تا قبل از این که همدیگر را حضوری ببینند، بیش از ۱۷ روز به طول بیانجامد، انتظارات غیر واقعی را به همراه خواهد داشت. در این مدت، شما مدام شخصیت ایده‌آل‌تان را در ذهن می‌سازید اما زمانی که او را از نزدیک می‌بینید، می‌فهمید که تمام تصورات‌تان خیالی بیش نبوده است.

احتمال به هم زدن رابطه زیاد است

به همان سادگی که فردی در شبکه‌های اجتماعی به شما نزدیک می‌شود، به همان سادگی هم می‌تواند شما را ترک کند. از آنجا که هیچ ارتباط مستقیمی میان شما و طرف مقابل‌تان وجود ندارد، او خیلی راحت می‌تواند به طور ناگهان زیر همه چیز بزند و از زندگی شما محو شود که در این شرایط دست شما به هیچ چیزی بند نیست.

منبع: برترین‌ها؛ ترجمه از: پردیس بختیاری