شکل گیری هویت

نوشته‌ها

شناخت تفاوت‌های زن و مرد برای ازدواج

خداوند در خلقت زن و مرد، چه از لحاظ جسمی و چه روحی و روانی، تفاوت‌هایی قائل شده است…

خداوند در خلقت زن و مرد، چه از لحاظ جسمی و چه روحی و روانی، تفاوت‌هایی قائل شده است. فلسفه ی این تفاوت‌ها در این است که پیوند میان زن و مرد را محکم می‌کند. و حقوق و وظایف را در زندگی خانوادگی تقسیم می‌گرداند. واقعیت این است که بین مرد و زن و نر و ماده حتّی در حیوانات و گیاهان تفاوت‌های اساسی وجود دارد. پس بهتر است قبل از ازدواج بیشتر در مورد این تفاوت‌ها بدانیم.

آگاهی از وجود تفاوت‌های فردی بین انسان، به اندازه خلقت انسان قدمت دارد. درک تفاوت‌های روانی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. یکی از مقوله‌هایی که با اتکا به آن می‌توانید کاری کنید که طرف مقابل شما را بیشتر دوست داشته باشد نیز بهره‌گیری از همین مطلب است. با اتکا به این مهم می‌توانید رابطه‌ای هماهنگ و ادامه‌دار را به وجود آورید. این امر همچنین به تمام افراد کمک می‌کند تا متوجه شوند که چرا خانم‌ها و آقایون، به طور متفاوت تصور کرده و مطابق آن رفتار می‌نمایند. به عبارت دیگر، اگر ما بتوانیم خودمان را جای تک تک افراد دیگر بگذاریم، آن وقت مشکلات و کشمش‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

حالا به تعدادی از تفاوت‌های روانی خانم‌ها و آقایان می‌پردازیم:

۱- خانم‌ها گاهی اوقات عباراتی رابه زبان می‌آورند که از بیان آنها هیچ منظوری ندارند، و شاید فقط در آن لحظه به خصوص آن منظور را داشته باشند و در لحظه‌ای دیگر از یادشان برود. برخی از حرف‌های آنها اسرارآمیز بوده و هیچ کس نمی‌تواند از مفهوم آن چیزی سر در بیاورد و در برخی موارد دیگر نیز مشاهده شده که تمایل زیادی به طفره رفتن دارند. اما اگر بخواهیم در مورد آقایون صحبت کنیم، باید بگوییم هنگامی که حرف میزنند، به عنوان مثال زمانی که در مورد مسائل سیاسی و یا فلسفی صحبت می‌کنند، مطالبی را عنوان می‌کنند که کاملاً بی‌معناست.
۲- هدایا معمولاً معنای مختلفی را در ذهن خانم‌ها و آقایون آشکار می‌سازد. هدایا در نظر آقایون معمولاً تنها یک شیء مادی هستند و هیچ گونه بار معنایی دیگری ندارند. خانم‌ها به طور ناخواسته تصور می‌کنند که هدایا، بیانگر خصوصیات فردی شخص هدیه‌دهنده هستند و برای آنها نموداری از عشق و اهمیت می‌باشند. خانم‌ها دوست دارند کادوهایی را که از سوی معشوقه‌هایشان دریافت می‌کنند، همان چیزی باشد که روزی به او گفته‌اند که دوست دارند آنرا داشته باشند.
۳- معمولاً می‌بینیم که خانم‌ها خوشحال و خندان، خبر ازدواج و یا نامزدی خود را به دوستان، خواهر و برادرها، و همقطارانشان اعلام می‌کنند، اما می‌بینیم که این کار برای آقایون، آنچنان مرسوم نیست. ازدواج برای خانم‌ها، شروع یک زندگی جدید و پیوستن به کسی که دوستش دارند، می‌باشد. این امر در حالی است که همیشه ازدواج، معنای متفاوتی برای آقایون دارد. به معنای وظیفه، تعهد، مسئولیت، تلاش و کار می‌باشد و گاهی اوقات هم تنها باید کار کنند و هیچ خبری از تفریح و شادی نیست. این امر به طور کاملاً اشکار به ما نشان می‌دهد که چرا آقایون، تمایل چندانی به پذیرش تعهد از خود نشان نمی‌دهند.
۴- آقایون به طور کلی تصور می‌کنند که یک امر نمی‌تواند در عین حال در نقطه عکس آن قرار داشته باشد و مخالف آن باشد. اما خانم‌ها هیچ مشکلی ندارند که تصور کنند یک امر در یک زمان، می‌تواند در حالت مخالف خودش نیز قرار بگیرد. خانم‌ها هیچ مشکلی در لغو عقل و منطق ندارند و هر کجا که لازم باشد به راحتی می‌توانند از منطق مخصوص به خودشان استفاده کند.
۵- خانم‌ها معمولاً تمایل زیادی به استفاده از کلماتی نظیر ” همیشه/ هیچ وقت” در مقابل همسرانشان دارند. برای نمونه ” تو همیشه سر من داد می‌زنی” و ” تو همیشه در حال تماشای تلویزیون هستی” و یا “تو هیچ وقت برای من گل نمی‌خری” و یا ” تو هیچ وقت مرا به یک رستوران شیک نمی‌بری.” همه آقایون به خوبی می‌دانند که این “همیشه / هیچ وقت”‌ها تنها از روی احساس هستند و تنها نشانگر ناامیدی و عصبانیت خانم از سوی آنها می‌باشد. این امور دارای هیچ گونه بار واقعی نیستند.

بهتر است قبل از ازدواج، بیشتر در مورد تفاوت‌های زن و مرد بدانیم:

برخی دیگر از تفاوت‌های روانی دو جنس عبارتند از:
شکل‌گیری هویت که تحقیقات حاکی از آن است که شکل‌گیری هویت دختران، برای استقلال شخصی نیست؛ بلکه برای صمیمیت و مراقبت از دیگران نیز هست. در حالی که هویت پسران، از اساس برای استقلال و رقابت و فردیت شکل می‌گیرد.
خانم‌ها نسبت به آقایان، عاطفی‌تر بوده و احساس محبت در وجودشان بیش از پسران است. اما آقایان بیشتر بر ارتباط‌های فعالیت‌مدار توجه دارد و دنیای بیرون را هدف قرار می‌دهد و انرژی خود را صرف تسلط آن می‌کند. همچنین جنس زن، هیجانی‌تر از جنس مرد بوده و کیفیت هیجان آن دو با یکدیگر متفاوت است.
گرایش قلبی به دین نیز در میان خانم‌ها بیشتر از آقایان مشاهده می‌شود. خانم‌ها مسائل معنوی را با روان خود، سازگارتر می‌یابد.

منبع: تبیان

تشنجات خانوادگى و دختران نوجوان

زن و مرد با انتخاب همسر، سفر پر فراز و نشیبى را آغاز می‏ کند که شمار زیادى از اعضاى جامعه به ویژه نسل ‏هاى بعدى را در بر خواهد گرفت. خانواده به مثابه نخستین پایگاه آموزش و پرورش، اساسی‏ ترین عامل شکل‏ گیرى شخصیت و هویت فرزندان می‏ باشد. به همین لحاظ هر گونه نارسایى و یا ناهنجارى در ساختار خانواده می‏ تواند در روند رشد و پرورش کودکان تأثیر کاملاً نامطلوبى داشته باشد. امروزه ثابت شده است به همان میزانى که فضاى خانواده مه‏آلود باشد، بهداشت روانى فرزندان نیز به همان نسبت در معرض خطر و آسیب قرار می‏ گیرد. در صورتى که خانواده ‏ها فلسفه وجودى خود را به بوته فراموشى بسپارند و یا اصولاً ندانند با چه هدفى تشکیل یافته ‏اند، چهره مقدس خانواده خدشه ‏دار گردیده و ستیزه‏ جویی ‏ها، مجادله ‏ها، طردها و قهرها، تأییدها و تکذیب ‏هاى ناروا و نابخردانه بر فضاى خانه بال خواهد گشود و در این میان والدین که عهده‏ دار مدیریت، هدایت و اداره امور خانوادگى می ‏باشند به کلى نقش و نفوذ منطقى و ارشادى خود را از دست خواهند داد. در یک چنین خانواده ‏هایى فرزندان احساس آرامش و ایمنى نداشته و با مشاهده نابسامانی ‏هاى موجود در خانه، مدام نگران آینده ‏شان می‏ باشند.

در اینجا باید این نکته را متذکر شد که محیط و شرایط خانوادگى می ‏تواند عاملى تشویق کننده و یا بازدارنده در زندگى فرزندان باشد. خانواده‏ هایى که افراد آن با هم هستند، با هم کار و تفریح می‏ کنند، همیارى و در امور مختلف رایزنى و اتفاق نظر دارند نوجوانانى با اعتماد به نفس بالا خواهند داشت. اما کودکان و نوجوانانى که در خانواده‏ هایى پرتنش همراه با سوءظن و عیب‏ جویی ‏هاى همیشگى رشد می‏ کنند و بزرگ می ‏شوند در پیدایى و تشخیص هویت خویش دچار سردرگمى و تناقض شده و بسیار شده که به بیراهه می‏ روند. برآورده نشدن نیازهاى شخصیتى و اجتماعى نوجوانان در حد معقول، مشکلات فراوان رفتارى براى آنان و بخصوص دختران نوجوان در پى خواهد داشت. دختران نوجوان در شرایط نامساعد و ناسازگار خانوادگى فشار بیشترى احساس کرده و در معرض ظلم و آسیب ‏هاى بیشتر روحى و روانى نسبت به پسران نوجوان قرار دارند.

در سنین نوجوانى که مرحله شکل ‏گیرى شخصیت و آماده شدن براى ورود به عرصه ‏هاى مختلف زندگى است و باید از حمایت‏ ها و راهنمایی ‏هاى عاطفى پدر و مادر بهره‏ مند گردد، چنانچه یک دختر نوجوان احساس ناامنى و بی‏ پناهى کند دچار انواع اختلالات رفتارى و شخصیتى خواهد شد. الگوپذیرى کودکان از پدر و مادر آغاز وبه پذیرش نقش ‏هاى جنسى در دوران بلوغ و پس از آن می‏ انجامد. با فقدان و یا قطع روابط سالم و اصولى خانوادگى فرآیند هویت‏ یابى دچار اختلال خواهد شد.

مشاجرات دائمى میان پدر و مادر یا سایر افراد خانواده موجب برهم خوردن تعادل عاطفى در دختران می‏ شود و آنان همواره در اضطراب و ترس زندگى خواهند نمود چرا که دائما نگرانند که مبادا این منازعات و تنش‏ها باعث محرومیت‏شان از محبت مادر یا پدر بشود. به همین دلیل پدران و مادران آگاه باید توجه داشته باشند که تشنج در محیط خانوادگى منتهى به تشویش، فشار روانی، ناامنى و میل به افکار ناسالم در دختران نوجوان خواهد شد.

تعارضات میان اعضاى خانواده بر وحدت و یگانگى آن لطمه زده و موجب بروز پرخاشگرى و زوال آن می‏ گردد. در چنین خانواده‏ هایی، یک دختر نوجوان احساس خواهد کرد که به خانواده‏اش تعلق ندارد، آنها را الگوى خوبى براى تبعیت نخواهد دانست و به رفتارهاى متعارض و ناسازگار کشانده خواهد شد. اهمیت این قضیه آن چنان است که می‏ توان گفت نوجوانان دختر داراى مسائل شخصى و ناسازگاری‏ هاى بیشتر عمدتا در خانواده ‏هاى پرمشاجره مشاهده می‏ شوند و به همین لحاظ است که باید دانست در هر دوره و جامعه ‏اى که نهاد خانواده رو به ضعف و سستى نهاده، بنیادهاى اخلاقى و اجتماعى در کل جامعه متزلزل خواهد شد و در این میان نقش دختران نوجوان به عنوان مادران و همسران آینده، نقشى بسیار مهم و اساسى در شکل ‏گیرى آینده جوامع خواهد بود.

منبع: پیام زن