دختران پیامبر

نوشته‌ها

فضائل فاطمه زهرا(س)

شبهه

چرا از میان دختران پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم)، فقط این فضیلت‌ها برای حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) است و سوره کوثر درباره او نازل شده است با این‌که دختران دیگری هم داشته است؟

پاسخ شبهه

از آن‌جایی که حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) باید مادر ۱۱ امام (علیه السلام) باشد، کسی که بخواهد سرچشمه ۱۱ نور باشد، باید از جایگاه خیلی ویژه‌ای برخوردار باشد و هر زنی، شایستگی این مقام نیست. البته: وَ أَنَّ الْفَضْلَ بِیَدِ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشَاءُ؛ فضیلت به دست خداوند است و به هر کس که بخواهد می‌دهد.[۱]

خب، چرا در میان فرزندان حضرت ابوطالب (علیه السلام) ـ ۱۲ فرزند ـ آقا امیر المومنین (علیه السلام) دارای این‌همه فضیلت شد؟ در میان آن همه عرب، چرا نبی مکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) برای رسالت انتخاب شد؟ همه‌اش به دست خداست. تا یار که را خواهد و میلش به که باشد. مضافا که باید کسی باشد که شایستگی همسری آقا امیر المومنین (علیه السلام) را به ما هو هو داشته باشد و بتواند سند محکمی باشد برای اثبات خلافت امیر المومنین (علیه السلام) و نشان دادن حقائق دینی و سندی باشد بر بطلان کسانی که داعیه خلافت پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) را داشتند و نه شایستگی را داشتند و نه توانستند از خود شایستگی نشان بدهند. اگر شما قضیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) را ملاک قرار بدهید، خیلی از قضایا حل می‌شود. شما همه قضایا را مطرح می‌کنید، جز قضیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها). این نشان می‌دهد که ماجرا چیست؟

 یکی از دانشجویانی که جدیدا شیعه شده بود، می‌گفت: من در رابطه با اختلافی که میان حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) و خلفاء بود، مطالعه کردم و بین دو راهی قرار گرفتم که یا باید حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) را انتخاب کنم یا خلفاء را. آمدم زندگی حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) را زیر رو کردم و یک نقطه ضعف پیدا نکردم. زندگی خلفاء را بررسی کردم و دیدم چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام و بعد از خلافت‌شان، مملو از خطاست. دیدم به دور از انصاف است که حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) را رها کنم و آنها بچسبم. در خود صحیح بخاری و صحیح مسلم آمده است:

فاطمه بضعه منی، فمن أغضبها أغضبنی.[۲]

فاطمه، پاره تن من است و هر کس او را غضبناک کند، مرا غضبناک کرده است.

فاطمه بضعه منی، یؤذینی ما آذاها.[۳]

فاطمه، پاره تن من است و هر کس او را اذیت کند، مرا اذیت کرده است.

إن فاطمه غضبت علی ابی بکر و لم تکلمه حتی ماتت.

فاطمه از دست ابوبکر عصبانی و غضبناک شد و تا آخرین لحظه عمرش با او سخن نگفت.[۴]

این از معجزات حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) است. با آن همه تحقیق که در کتاب‌ها انجام دادند، این حدیث تحقیق نشده است.

ابن قتیبه می‌گوید:

و الله! لأدعون الله علیک فی کل صلاه أصلیها. [۵]

قسم به خداوند! بعد از هر نماز، تو نفرین می‌کنم.

این قضیه ثابت است که حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) از دست آن دو نفر غضبناک بود. اذیت کردن حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها)، اذیت پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) و قرآن هم می‌گوید:

إِنَّ الَّذِینَ یُؤْذُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِی الدُّنْیَا وَ الْآَخِرَهِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُهِینًا[۶]

علامه امینی (ره) می‌فرماید:

شما اهل سنت به تواتر نقل کرده‌اید:

من مات بلا إمام مات میته جاهلیه.

هر کس بدون امام از دنیا برود، به مرگ دوران جاهلیت مرده است.

یا باید بگویید این روایت دروغ است و پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) این را نفرموده است، که ما این حرف را از شما نمی‌پذیریم؛ چون با سند صحیح در حدّ تواتر نقل کرده‌اید. پس نمی‌توانید این حدیث را منکر شوید و یا باید بگویید با این‌که پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) این حدیث را فرموده بود و ابوبکر امام بود، ولی حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) بدون امام از دنیا رفت و سخن پدرش را زیر پا گذاشت و ـ نستجیر بالله ـ وارد جهنم شد. آیا می‌توانید این را قائل شوید؟! روایات شما می‌گوید:

فاطمه سیده نساء اهل الجنه. فاطمه، سرور زنان بهشتی است. [۷]

راه دیگری می‌ماند و آن این‌که حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها)، ابوبکر را امام نمی‌دانست و او را غاصب می‌دانست و با او بیعت نکرد. کسی را که حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها)، تنها یادگار پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) با او بیعت نکرد، شایستگی برای امامت ندارد و اگر شایسته بود، حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) پیش‌قدم می‌شد.

علامه امینی (ره) به دانشگاه الأزهر مصر رفته بود و همین مطلب را با آنها مطرح کرد و هیچ‌کدام‌شان جوابی نداشتند. فردی که باید سند حقانیت پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) باشد، بعد از هزاران سال، یک جوان سنی و وهابی می‌آید حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) را سند حقانیت قرار می‌دهد و بیدار می‌شود، از مقام بالا و والائی برخوردار می‌شود. اگر کوچک‌ترین نقصی در زندگی حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) بود، نمی‌توانست سند حقانیت پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) باشد.

پی نوشت ها:

[۱] . سوره حدید/آیه۲۹

[۲] . صحیح البخاری، ج۴، ص۲۱۰

[۳] . صحیح مسلم، ج۷، ص۱۴۱

[۴]  . صحیح البخاری، ج۴، ص۴۲ و  ج۸، ص۳ ـ مسند احمد، ج۱، ص۶ ـ السنن الکبرى للبیهقی، ج۶، ص۳۰۰ ـ البدایه و النهایه لإبن کثیر، ج۵، ص۳۰۶ ـ السیره النبویه لإبن کثیر، ج۴، ص۵۶۷ ـ فتح الباری لإبن حجر، ج۶، ص۱۳۹

[۵] . الامامه و السیاسه لإبن قتیبه الدینوری، تحقیق الزینی، ج۱، ص۲۰

[۶] . سوره أحزاب/آیه۵۷

[۷] . صحیح البخاری، ج۴، ص۲۰۹ ـ مسند احمد، ج۵، ص۳۹۱ ـ المستدرک الصحیحین للحاکم النیشابوری، ج۳، ص۱۵۱

زنان و دختران در قرآن

 در قرآن نام برخى از زنان و دختران یا صریح آمده و یا با اشاره بیاناتى دارد:

۱- مریم: از بین زنان فقط حضرت مریم اسم(علیها السلام) او در قرآن آمده است، اسم حضرت مریم(علیها السلام) ۳۴ بار در قرآن آمده است.

۲- مادر مریم(همسر حضرت عمران): «إِذْ قالَتِ امْرَأَتُ عِمْرانَ رَبِّ إِنِّى نَذَرْتُ لَکَ ما فِى بَطْنِى مُحَرَّراً فَتَقَبَّلْ مِنِّى»[۱] «یاد کن آن‌گاه که زن عمران گفت پروردگارا من عهد کردم فرزندى که در رحم دارم، از فرزندى او را در راه خدمت تو آزاد گردانم این عهد من را بپذیر.

۳- صفورا دختر حضرت شعیب(علیه السلام)(زن موسى): «فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشِى عَلَى اسْتِحْیاءٍ »[۲] «موسى دید که یکى از آن دو دختر با کمى حیا باز آمده.»

«قالَ إِنِّى أُرِیدُ أَنْ أُنْکِحَکَ إِحْدَى ابْنَتَیَّ هاتَیْن»[۳] «شعیب گفت: من اراده آن دارم که یکى از این دو دخترم را به نکاح تو درآورم.»

۴- مادر موسى: «وَ أَوْحَیْنا إِلى أُمِّ مُوسى»[۴] «و به مادر موسى وحى کردیم.»

۵- خواهر موسى: «وَ قالَتْ لِأُخْتِهِ قُصَّیهِ فَبَصُرَتْ بِهِ عَنْ جُنُبٍ وَ هُمْ لا یَشْعُرُونَ»[۵] «(مادر موسى) به خواهر او گفت: وضع حال او را پیگیرى کن او نیز از دور ماجرا را مشاهده کرد در حالى که بی‌خبر بودند.»

۶- آسیه (همسر فرعون): «وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ»[۶] «و خداوند براى مؤمنان زن فرعون (آسیه) را مثل آورد.

۷- دختران پیامبر(صلى الله علیه و آله و سلّم): «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ»[۷] «اى پیامبر! به زنان و دختران خود بگو.»

۸- دختران لوط(علیه السلام): «و قال یا قَوْمِ هؤُلاءِ بَناتِى هُنَّ أَطْهَرُ»[۸] «گفت: اى قوم من! این‌ها دختران من‌اند براى شما پاکیزه‌ترند.»

۹- ساره زن ابراهیم(علیه السلام): «وَ امْرَأَتُهُ قائِمَهٌ فَضَحِکَتْ فَبَشَّرْناها بِإِسْحاقَ وَ مِنْ وَراءِ إِسْحاقَ یَعْقُوبَ»[۹]؛ زن ابراهیم (ساره) ایستاده بود که متبسم گردید که ما آن را به فرزندى به نام اسحاق و پس به یعقوب بشارت دادیم.

۱۰- حواء: «وَ قُلْنا یا آدَمُ اسْکُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُکَ الْجَنَّهَ»[۱۰] «و گفتیم اى آدم! تو با جفت خود (حواء) دربهشت جاى گزینید.»

۱۱- بلقیس: «إِنِّى وَجَدْتُ امْرَأَهً تَمْلِکُهُمْ»[۱۱] «من زنى را دیدم که بر آنان حکومت می‌کند.»

۱۲- زن ابولهب: «وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَهَ الْحَطَبِ»[۱۲] «و همسرش در حالى که هیزم‌کش دوزخ است.»

۱۳ و ۱۴- زن لوح و زن لوط: «ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذِینَ کَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ»[۱۳] «خدا براى کافران زن نوح و زن لوط را مثال آورد.»

۱۵- زلیخا: «قالَتِ امْرَأَهُ الْعَزِیزِ الْآنَ حَصْحَصَ الْحَقُّ»[۱۴] «در این حال، زن عزیز مصر (زلیخا) اظهار کرد که الآن حقیقت آشکار شد.

پى‌نوشت‌ها
[۱] . سوره‌ آل عمران، آیه ۳۵
[۲] . سوره قصص، آیه ۲۵
[۳] . سوره قصص، آیه ۲۷
[۴] . سوره قصص، آیه ۷
[۵] . سوره قصص، آیه ۱۱
[۶] . سوره تحریم، آیه ۱۱
[۷] . سوره احزاب، آیه ۵۹
[۸] . سوره‌هود، آیه ۷۸
[۹] . سوره‌هود، آیه ۷۱
[۱۰] . سوره بقره، آیه ۳۵
[۱۱] . سوره‌ نمل، آیه ۲۳
[۱۲] . سوره مسد، آیه ۴
[۱۳] . سوره تحریم، آیه ۱۰
[۱۴] . سوره‌یوسف،‌آیه ۵۱
منبع: اندیشه قم