حسن حمیدپور

نوشته‌ها

رهایی از زندان ذهن

عنوان: رهایی از زندان ذهن
مولف: ماتیو مک‌کی؛ کاترین سوتکر
مترجم/ محقق: دکتر زهرا اندوز؛ دکتر حسن حمیدپور
ناشر: انتشارات ارجمند
سال نشر: ۱۳۹۵
نوبت نشر: پنجم
محل نشر: تهران

شما در این کتاب، یاد می‌گیرید، از چشم‌اندازی دور، به مشاهدۀ ذهن‌تان بنشینید. وقتی دست از اعتقاد به افکارتان بر می‌دارید، افکارتان تسلیم می‌شوند و ذهنتان به احساس آرامش و امنیت بیشتری دست می‌یابد.

در بخش اول کتاب، یاد می گیرید چه طور افکارتان را بشناسید و آن ها را مشاهده کنید و چگونه فکرتان را تغییر دهید.

در بخش دوم کتاب، به نقش و تأثیر این افکار در زندگیتان پی می‌برید. وقتی فریب افکارتان را نمی‌خورید و آن ها را به دقت شناسایی می‌کنید و می‌دانید که عملکردشان چیست و قرار است چه کار کنید، موفق می‌شوید که نفوذ آنها را در زندگی‌تان کاهش دهید.

در بخش سوم کتاب، به این موضوع می پردازیم که چه طور می‌توانید یک فکر را مشاهده کنید، بدون این که درگیر محتوای آن شوید. این کتاب، روش‌های نوین و خلاقانه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد تا در طول سفر روزانۀ ذهن‌تان، شما را همراهی کند.

شناخت‌درمانی اختلالات شخصیت

عنوان: شناخت‌درمانی اختلالات شخصیت؛ رویکرد طرحواره-محور
مولف: جفری یانگ
مترجم/ محقق: دکتر علی صاحبی؛ دکتر حسن حمیدپور
ناشر: انتشارات ارجمند
سال نشر: ۱۳۹۵
نوبت نشر: چهارم
محل نشر:تهران

روان‌درمانی طرحواره‌ای، یکی از تئوری‌های روان‌درمانی شناختی است و در واقع، آخرین نظریه جامع روان‌درمانی تاکنون محسوب می‌شود. این نظریه توسط جفری یانگ تدوین شده است و هدف عمده آن، کمک به بیماران دارای اختلال شخصیت است.

در این تئوری، فرض بر این است که بعد از تولد با توجه به جو خانواده و نوع تعامل والدین با کودک و در صورت مساعد نبودن موارد فوق، طرحواره‌هایی شکل می‌گیرد. برای مثال اگر مادر، طردکننده و سرد باشد، این ذهنیت در کودک شکل می‌گیرد که آدم‌ها، طردکننده و به لحاظ عاطفی، محروم‌کننده هستند و در واقع، کودک وارد حوزه بریدگی و طرد می‌شود و طرحواره‌هایی مثل رهاشدگی و محرومیت عاطفی شکل می‌گیرد که زمینه اختلال شخصیت مرزی یا بردرلاین و اختلال شخصیت پارانویید می‌شود و یا اگر والدین ایراد گیر، عیب‌جو و سخت‌گیر باشند، طرحواره معیارهای سختگیرانه شکل می‌گیرد که زمینه‌ساز اختلال شخصیت وسواسی خواهد شد. البته در شکل‌گیری طرحواره‌ها، عوامل ژنتیک و آمادگی‌های مزاجی هم نقش دارد، ولی با این حال، بر نقش عوامل محیطی و اکتساب تاکید بیشتری می‌شود.

دکتر جفری یانگ، بنیانگذار و سرپرست مراکز شاخت درمانی نیویورک و کانتیکات است و در گروه روان پزشکی دانشگاه کلمبیا تدریس می‌کند. او مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه ییل و دکتری خود را از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد. سپس دورۀ فوق دکتری خود را در مرکز شناخت درمانی گذراند و در موسسۀ او به مقام سرپرست پژوهشی و آموزشی منصوب شد. او در طی هجده سال گذشته، از روش‌های درمانی مناسبی برای بیماران خود استفاده کرده است. یانگ صدها کارگاه آموزشی در جهان برگذار کرده و شناخت درمانگران زیادی را آموزش داده است.

دکتر یانگ، نویسندۀ مشترک مطالعات مهم نتایج روان درمانی در زمینۀ اثربخشی شناخت درمانی است و به عنوان مشاور در چندین پروژۀ پژوهشی شرکت داشته است. او عضو هیأت تحریریۀ مجلۀ پژوهش و درمان شناختی است. یانگ آثار زیادی در زمینۀ شناخت درمانی منتشر نموده و یکی از نویسندگان کتاب دانش شناخت پایه و اختلالات بالینی (با کمک وین استین) و زندگی خود را دوباره بیافرینید (با کمک ژانت کلسکو) است. کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید، یک کتاب خودیاری بر اساس رویکرد طرح‌واره درمانی است.

راهنمای سریع رفتار درمانی عقلانی هیجانی

عنوان: راهنمای سریع رفتار درمانی عقلانی هیجانی
مولف: مایکل نینان، ویندی درایدن
مترجم/ محقق: دکتر حسن حمیدپور
ناشر: انتشارات ارجمند
سال نشر: ۱۳۹۵
نوبت نشر: اول
محل نشر: تهران

اگر چه خیلی‌ها دوست دارند مطالب پیچیدۀ نظری و کاربردی روان‌درمانی و مشاوره را ساده کنند، اما این کار از دست گروه کوچکی از متخصصان بر می‌آید که با زیر و بم‌های نظریه آشنا باشند و در راه آماده‌سازی این مفاهیم به دام ساده‌انگاری نیفتند.

ویندی درایدن و مایکل نینان توانسته‌اند مجموعه‌ای از این کتاب را بنویسند و یا ویراستاری کنند.

آنها نام این کتاب را مجموعه (In a Nutshell) گذاشته‌اند که می‌توان به زبان فارسی آن را راهنمای سریع ترجمه کرد. در این مجموعه کتاب‌ها، حواشی و زواید مطالب زدوده شده است و اصل مطلب در اختیار خواننده قرار گرفته است.

هدف در کتاب حاضر، این است که به طور جامع و مانع، تمامی نکات کلیدی رفتاردرمانی عقلانی هیجانی از جنبۀ نظری و کاربردی را تا جای ممکن با کمترین کلمات توضیح داده شود. تا زمانی که دانشجویان نتوانند مفاهیم بنیادی را یاد بگیرند، خواندن کتاب‌های قطور رفتاردرمانی عقلانی هیجانی نمی‌تواند دانش آنها را در این زمینه افزایش دهد.