تهامه

نوشته‌ها

بررسی شخصیت یمانی و جایگاه یمن در احادیث

 اشاره:

در این مقاله کوتاه ابتدا علیه یمانی اشکال وار شده که یمانی می بایست اهل یمن باشد، در حالی که سید احمد الحسن اهل بصره است و هیچ تناسبی بین یمانی مورد ادعای شما و یمانی مورد اشاره در احادیث نیست. لذا یمانی بودن سید احمد الحسن را چگونه توجیه می کنید؟ پیروان احمدالحسن به این شبهه پاسخ داده و در ذیل این پاسخ آنان مورد خدشه قرار گرفته است.

 

 شبهه جریان مدعی یمانی

طبق حدیث نبوی مکه در تهامه است و تهامه در یمن پس محمد و آل محمد همگی یمانی هستند.

در ابتدا لازم است بدانیم که مکّه در تهامه است و تهامه در یمن. پس محمّد و آل محمّد(ص) همگی یمانی هستند . یعنی محمّد(ص) یمانی است و علی(ع) یمانی است و امام مهدی(ع) یمانی و دوازده مهدی(ع) یمانی و مهدی اوّل(ع) نیز یمانی است.

رسول خدا(ص) فرمود: همانا ایمان در مکّه ظهور کرد و مکّه در تهامه و تهامه در سرزمین یمن است و به همین سبب کعبه را «کعبهء یمانیه» می گویند.[۱]

رسول الله(ص) فرمود: همانا بهترین مردان اهل یمن هستند و ایمان یمان و من نیز یمانی هستم .[۲]

پاسخ به شبهه

احمد الحسن در اولین بخش از گفتار خود دروغی را به پیامبر اکرم نسبت داده است، احمد الحسن حدیث «همانا ایمان در مکّه ظهور کرد و مکّه در تهامه و تهامه در سرزمین یمن است و به همین سبب کعبه را «کعبهء یمانیه» می گویند، که  در بحار آمده است را به پیامبر نسبت داده است؛ در حالی که این گفتار را علامه مجلسی از ابن اثیر صاحب کتاب النهایه فی غریب الأثر که سنی می باشد نقل کرده است.

لازم است احمدالحسن به جای شنیدن، کمی هم اوراق را ورق زده و این آدرس را ببینید تا کذب آنها که این چنین با دین بازی نموده اند بر ای همگان آشکار شود.[۳]

حال چگونه این جمله را به رسول خدا نسبت می دهند و چنین دروغ محضی را نشر می دهند. در حالی که پیامبر(ص) فرمودند: من کذب علیَّ متعمّداً فلیتبوأ مقعده من النار[۴] و روایت الایمان یمانی نیز به نقل از اهل سنت هست و در احادیث شیعه نیامده است.

همان گونه که گذشت مکه جزء یمن نیست اما فراموش نکنیم که به یکی از دو رکنی که در مکه است یمانی می گویند و دلیل آن هم این است که جهت آن به سمت یمن می باشد لذا به رکنی که به طرف یمن می باشد گفته می شود یمانی وبه رکنی که به سمت شام (سوریه) هست، رکن شامی گویند.

گویا اطلاعات احمد الحسن جز همین چند موردی که در حافظه اش سپرده بیش نیست چرا که ما مکه یمانی هم داریم البته به گفته احادیث اهل سنت. کعبه یمانی طبق روایات اهل سنت در یمن بوده وپیامبر برای نابودی آن سپاه فرستاد کافی است به حدیث زیر توجه نمایید :

قیل ذُو الخَلَصه: الکعْبه الیمانِیَّه التی کانت بالیَمین فأنْفذَ إلیها رسول اللّه صلى اللّه علیه وسلم جَرِیرَ بن عبد اللّه فخرّبها،کعبه یمانیه در یمن بود و پیامبر یکی را با نام جریر ین عبدالله رهسپار کرد تا ان را واژگون کند.[۵]

پی نوشت:

[۱] . بحار الأنوار ج۲۲ ص ۱۳۷.

[۲] . بحار الأنوار ج۵۷ ص ۲۳۲.

[۳] . النهایه فی غریب الأثر – مؤلف: أبو السعادات المبارک بن محمد الجزری مشهور به ابن الاثیر ـ جلد۵ صفحه۷۲۲ الناشر: المکتبه العلمیه-بیروت، ۱۳۹۹هـ – ۱۹۷۹م.

[۴] . حر عاملی، وسائل الشیعه ( آل البیت )،ج۱، ص۱۵، تحقیق : مؤسسه آل البیت (ع) لإحیاء التراث، قم، مؤسسه آل البیت (ع) لإحیاء التراث، چ۲، ۱۴۱۴ق.

[۵] . النهایه فی غریب الأثر – مؤلف: أبو السعادات المبارک بن محمد الجزری مشهور به ابن الاثیر ـ جلد۲صفحه ۱۴۱.

منبع : سدید