الگوبرداری

نوشته‌ها

مجموعه متن‌های برنامه‌ای درباره تربیت فرزندان(۱)

عنوان: مجموعه متن‌های برنامه‌ای درباره تربیت فرزندان(۱)
مولف: اقبال حسینی نیا
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما
سال نشر: ۱۳۸۹
نوبت نشر: اول
محل نشر:تهران

چاپ نخست کتاب «مجموعه متن‌های برنامه‌ای درباره تربیت فرزندان ۱» نوشته اقبال حسینی‌نیا، تهیه شده توسط مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما منتشر و روانه بازار کتاب شد. این مجموعه می‌کوشد مهمترین وظایف و مسوولیت‌های والدین را در برابر کودکان به تصویر بکشد.

به گزارش ایبنا، پژوهش حاضر، دربردارنده موضوع‌های گوناگونی درباره تربیت فرزندان است که می‌تواند سرمایه‌ای باشد برای اصحاب رسانه تا در برنامه‌های مربوط به ارتباط والدین و فرزندان از آن استفاده کنند.

بر اساس دیدگاه اسلام، کمال و سعادت بشر، ره‌یابی به مقام قرب پروردگار متعال است و این هدف متعالی محقق نخواهد شد، مگر با پرورش فضایل اخلاقی و کمالات انسانی. از این‌رو، آدمی باید به تربیت خویش همت گمارد و با تلاش، نردبان ترقی و سعادت را بپیماید.

بنابر سفارش‌های اولیای الهی و همچنین عالمان اخلاق و تربیت، آدمی باید از کودکی و نوجوانی با فضایل اخلاقی آشنا شود و بر اساس روش و سیره امامان معصوم(علیهم‌السلام) با تمرین بسیار، خود را به رعایت آنها موظف کند تا به تدریج در وجودش راسخ و ملکه شود. در این میان نقش پدر و مادر در مقام نخستین معلمان فرزند، بسیار موکد و خطیر است؛ چرا که ذهن و جان فرزند در کودکی مانند زمینی مستعد برای کاشتن هر بذری است. حال اگر بذر فضیلت‌های اخلاقی در مزرعه ذهن و جان کودک کاشته شود، از ثمره‌های نیک آن، خود، والدین و جامعه بهره خواهند برد و اگر تخم رذیلت‌ها و ناشایستگی‌های اخلاقی در وجودش ریخته شود و پرورش یابد، به انسان بزهکاری تبدیل می‌شود که والدین و جامعه از پی‌آمدهای تربیت نادرست او در امان نخواهند بود.

بنابر سفارش‌های اولیای الهی و همچنین عالمان اخلاق و تربیت، آدمی باید از کودکی و نوجوانی با فضایل اخلاقی آشنا شود و بر اساس روش و سیره امامان معصوم(علیهم‌السلام) با تمرین بسیار، خود را به رعایت آنها موظف کند، لذا والدین موظفند فرزندان خود را تنها بر پایه دستورهای دینی پرورش دهند. ضمن آنکه پرورش جسمی و روحی فرزند، هردو همزمان ضرورت دارد؛ در غیر این صورت، والدین در تربیت فرزند ناکام خواهند ماند.

بی‌تردید دستیابی انسان به حیات طیبه، در گرو تربیت درست و رعایت معیارها و ارزش‌های گران‌قدر و اصیل اسلامی است. از این‌ رو، برای رسیدن به این مهم، والدین باید به دنبال برنامه‌ای باشند که میان نیازهای جسم و جان، توازن و تعادل برقرار کند و نونهالان را برای آینده آماده‌تر سازد، به گونه‌ای که از شخصیتی والا بهره‌مند شوند و به منش‌ها و عادت‌ها و رفتارهایی که از سیره ائمه معصومین(علیهم‌السلام) و الگوهای حقیقی بشری سرچشمه گرفته است، آراسته شوند تا زمینه‌ای آماده و مستعد برای تجلی ایمان و انتخاب و گزینشی خلاق فراهم شود.

به عقیده نویسنده، «کودک در محیط خانواده از راه مشاهده و تقلید، بسیاری از رفتارها را می‌آموزد و هر چه در خانواده به کودک احترام بگذارند و به شخصیت او توجه شود، شخصیت او کامل‌تر می‌شود. آدمی می‌تواند با تربیت شایسته فرزندان، از پاداش اخروی که خداوند از آن به اجر عظیم تعبیر می‌کند بهره‌مند شود. فراهم آوردن زمینه اصلاح فرزندان، تشویق به گناه‌گریزی، پرورش محبت اهل‌بیت(علیهم السلام)، آموزش احکام و معارف دین به کودکان، نرم خویی و مهرورزی، احترام به فرزندان و مانند آن از وظایف اساسی والدین در تربیت فرزندان است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.»

منبع: تبیان؛ تهیه و تنظیم: محمد بیگدلی

 

روانشناسی زنان و تمرینات ورزش قهرمانی

جهت مطالعه این مقاله، به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

راهبردهای راهنمایی و آموزش خانواده(۴)

ساختاری پیشنهادی برای آموزش خانواده‌ها

جهت مطالعه این مقاله، به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.