خانواده شیعی » تربیت فرزند » کودک »

 امان از شوخى هاى گريه دار

در فيلم ها زمانى که مى خواهند بچه قلدرى را در مدرسه نشان دهند ، قلدرى فيزيکى را نمايش مى دهند ؛ کودکى که به زور از همکلاسى هاى خود پول مى گيرد . بايد توجه داشت که اين نوع قلدرى موارد ديگرى را نيز شامل مى شود ، از جمله : به زور گرفتن و تصاحب وسايل از همکلاسى ها يا کتک زدن شان . البته منظور از کتک زدن اين نيست که کودک قربانى لزوما با صورتى کبود به خانه مى رود . گاه کبودى هاى جزئى بر اثر نيشگون گرفتن يا سرخى هايى در پشت کودک ، مى تواند تنها نشانه هاى اين ماجراى ناراحت کننده باشد . البته بعضى وقت ها مثل زمانى که دخترى موى همکلاسى خود را مى کشد تا او را وادار به انجام کارى کند ، اين نشانه هاى جسمى غير قابل رويت هستند .
شايد در بسيارى مواقع آغاز قلدرى عاطفى با شوخى باشد ، مثل زمانى که براى خنده و شوخى بچه ها اسامى يا القابى را به هم نسبت مى دهند و اين سر آغازى است براى داستانى که هميشه پايانى غم انگيز دارد . موارد ديگرى که در اين طبقه قرار مى گيرند عبارتند از : نگاه هاى تند ، مسخره کردن ، در گوشى در مورد ديگرى حرف زدن ، تکه انداختن و غيبت کردن .
قلدرى اجتماعى سخت ترين بخش براى تشخيص است . زمانى که يکى از بچه ها همه همکلاسى هاى خود به جز يک نفر را به جشن تولد دعوت مى کند ، در واقع اين جا نيز ما با يک قربانى قلدرى روبه رو هستيم . از موارد ديگر اين دسته ، خارج کردن يکى از بچه ها از گروه يا بازى و به نوعى قرنطينه کردن او است .

قربانى تلافى مى کند

معمولا نابرابرى در خانه يا زور گويى يکى از والدين يا خواهر و برادرى بزرگ تر مى تواند يکى از اصلى ترين دلايل قلدرى بچه ها در مدرسه و در مقابل ديگر بچه ها شود . البته اين تنها علت نيست چون گاهى اوقات بچه اى که در خانه قدرت زيادى دارد و در خانه حرف ، حرف اوست نيز مستعد اين ناهنجارى است . به اين فهرست عصبانيت از والدين و ناتوانى در بيان آن به دليل ترس يا ديگر دلايل را نيز اضافه کنيد . بايد توجه داشت که در مورد قلدرى ، چرخه اى وجود دارد که متاسفانه در اکثر مواقع نيز تکرار مى شود ؛ قربانيان قلدرى ، خود در جايى ديگر – زمانى که فرصتى مى يابند ديگران را قربانى مى کنند . بايد توجه داشت که هر چه زودتر اين چرخه شکسته شود بهتر است .
البته ممکن است با خود فکر کنيد که کودکانى را مى شناسيد که در خانه مورد ظلم و زور گويى قرار مى گيرند اما در محيط مدرسه نه تنها کودکانى آرام اند که حتى در رابطه با ديگر کودکان به قول معروف توسرى خور نيز هستند . در اين رابطه بايد توجه داشت کودکى که داراى قدرت فيزيکى نسبى ، هوش اجتماعى بالا و به ويژه قدرت بالا در روابط بين فردى است ، بيشتر احتمال دارد که دست به زور گويى و قلدرى در مدرسه بزند . نکته ديگرى که بايد به آن توجه داشت ، اين است که اثرات چنين تجربياتى تا دوران بزرگسالى نيز ادامه پيدا کرده و در روابط بعدى زندگى مثل زناشويى ، ارتباط با والدين يا در محيط هاى کارى ، خود را نشان مى دهد .

فرشته هاى کوچک ، قلدران

بزرگ

قلدرى کردن مى تواند در فرد زور گو نوعى عزت نفس کاذب ايجاد کند . احساس قدرت و مهم بودن ، عاملى است که مى تواند بچه ها را تشويق به ادامه اين کار کند . از طرف ديگر ، قلدرى کردن هميشه و هميشه نياز به تماشاچى دارد ؛ تماشاچيانى که اين احساس عزت نفس کاذب را تقويت مى کنند . از طرف ديگر ، بعضى قلدران به دلايلى خاص دچار کمبود همدلى يا مهربانى هستند ، براى همين فکر مى کنند که اين اتفاقات در هر حال بر سر قربانيان آنها مى آمده و در نتيجه همين طرز تفکر ، چندان دچار احساس گناه نمى شوند .

نکند کودک من هم يک قلدر باشد ؟

البته تشخيص اين موضوع خيلى آسان نيست ، پس بايد دقت کنيم در صورتى که:

فرزند شما تعدادى از علائم زير را داشته باشد کمى جاى نگرانى دارد. :

اگر فرزندتان عادت دارد از ديگران انتقادات تندى کند ، تا جايى که گاه اين انتقادات تند تبديل به دعوا مى شود .

فرزندتان نسبت به دستورات بزرگترها بى توجه است و اين بى توجهى توام با بى احترامى يا به نوعى تحقير بزرگترها همراه است. .

کودک شما نسبت به احساسات ديگران بى احساس است يا خيلى توجه نشان نمى دهد ؛ مثلا در زمان ديدن فيلم هاى غم انگيز ، احساس ناراحتى نمى کند يا ديدن گريه کودکى کوچک يا زمين خوردن فردى ، تنها مى تواند باعث خنده او شود. .

فرزندتان مدام با ديگران و به ويژه بچه ها دعوا مى کند و هميشه نيز اعتقاد دارد که طرف مقابل او است که مقصر است و به ديگران اتهام هاى زيادى مى زند. .

– فرزند شما در مقابل بدى ها و اشتباهات ديگران خيلى سريع دست به انتقام مى زند و اين را حقى براى خود مى داند ؛ حتى اگر شکلى تندتر از رفتار اشتباه اوليه پيدا کند .

کودکتان نسبت به حيوانات خشونت نشان مى دهد و از آزار دادن آنها لذت مى برد . .

فرزندتان از مدرسه وسايلى را با خود به خانه مى آورد و مى گويد که آنها را از دوستان اش هديه گرفته است و اين مسئله بسيار تکرار مى شود يا بدون مناسبت و بى دليل صورت مى گيرد . بايد توجه داشته باشيد که قلدرى ، هميشه واضح نيست و تشخيص آن ، گاه بسيار مشکل است ؛ چون بچه هايى که قلدرى مى کنند خيلى زود ياد مى گيرند که کى اين کار را انجام دهند تا بزرگترى خبردار نشود و او را بازخواست نکند . البته بين دختران و پسران در اين زمينه تفاوت وجود دارد ؛ معمولا پسران قلدر اين کار را به شکل فيزيکى و کلامى نشان مى دهند ولى دختران به صورت مسخره کردن ، توهين کردن ، غيبت و در گوشى صحبت کردن در مورد ديگرى و مانع فعاليت او شدن ، نشان مى دهند. .

کجاست قربانى ؟ 

بايد توجه داشته باشيد که هر چه فرزند شما بزرگتر باشد ، احتمال اين که خودش در مورد مشکلش با شما صحبت کند ، کمتر مى شود ؛ به همين دليل نيز لازم است که به نشانه هاى کمکى توجه کافى داشته باشيد :

اگر کودکتان در گذشته از طرف دوستان اش به مهمانى دعوت مى شده اما چند وقتى وقتى است که ديگر از دعوت خبرى نيست .

فرزندتان شکاياتى در مورد مسائل جسمى دارد ؛ مثل سر دردهاى تکرار شونده يا ناراحتى هاى گوارشى مثل معده درد که دکتر تشخيصى براى آن نداشته است .

کودکتان دچار بى خوابى شده يا بيشتر از گذشته و بدون دليل مى خوابد . در رابطه با تغييرات خواب ، توجه داشته باشيد که سر نخ خيلى معتبرى نيست چرا که به عنوان مثال ، تغييرات بلوغ نيز مى تواند چنين نتيجه اى را به وجود بياورد . پس در اين مورد با احتياط قضاوت کنيد .

فرزندتان مدتى است که نسبت به مدرسه رفتن علاقه نشان نمى دهد و به بهانه هاى مختلف مى خواهد از رفتن به مدرسه شانه خالى کند. .

کودکتان با سر و وضعى آشفته از مدرسه به خانه مى آيد و سعى در کوچک يا پنهان کردن دليل آن دارد .

فرزندتان با چشمانى قرمز که نشان مى دهد گريه کرده ، به خانه مى آيد يا در اتاقش ، حمام و يا در زمان خواب ، مخفيانه گريه مى کند و به هيچ عنوان حاضر نيست قبول کند که گريه مى کرده و در صورت قبول آن نيز دليلش را به شما نمى گويد.

فرزندتان با وجود اين که براى او غذا يا خوراکى تهيه مى کنيد ، بسيار گرسنه به خانه مى آيد.