در سال­های اخیر پیروان آیین مسیحیت از طریق تمام رسانه ­های تبلیغاتی اعم از نوشتاری و صوتی و تصویری و سایت­های اینترنتی، دین مبین اسلام و مسلمانان را به خشونت و مخالف صلح و محبت متهم می­کنند و این موضع خصمانه و فراگیر را در میان افکار عمومی جهان برای ایجاد تنفر نسبت به اسلام شعار خود قرار داده و از طرف دیگر مسیحیت و مسیحیان را صلح دوست و مخالف خشونت و حامی عشق و محبّت معرفی می­کنند. این حربه و روش مسیحیان در جنگ با اسلام و مسلمانان به ویژه در میان افراد ناآگاه و کم اطلاع تا حدودی تأثیر گذار بوده است و آنان را اغفال نموده است.

ایا این ادعای مسیحیان چگونه با آنچه در اناجیل آمده است قابل جمع است: «گمان مبرید که آمده‌ام صلح و آرامش را بر زمین برقرار سازم. نه، من آمده‌ام تا شمشیر را برقرار نمایم. من آمده‌ام تا پسر را از پدر جدا کنم، دختر را از مادر، و عروس را از مادر شوهر. به طوری که دشمنان هرکس، اهل خانه‌ی خود او خواهند بود. اگر پدر و مادر خود را بیش از من دوست بدارید، لایق من نیستید؛ و اگر پسر و دختر خود را بیش از من دوست بدارید، لایق من نیستید. اگر نخواهید صلیب خود را بردارید و از من پیروی کنید، لایق من نمی‌باشید. اگر بخواهید جان خود را حفظ کنید، آن را از دست خواهید داد؛ ولی اگر جانتان را بخاطر من از دست بدهید، آن را دوباره بدست خواهید آورد».[۱]

هم‌چنین در مورد دیگر از عیسی مسیح (ع) نقل شده است که به صراحت از نفی صلح و آرامش و برقراری جنگ سخن گفته است: «من آمده ام تا آتشى در زمین افروزم، پس چه می‌خواهم اگر الآن در گرفته است. اما مرا تعمیدى است که بیابم و چه بسیار در تنگى هستم تا وقتى که آن به سر آید. آیا گمان می‌برید که من آمده‌ام تا سلامتى بر زمین بخشم ، نى بلکه به شما می‌گویم تفریق را. زیرا بعد از این پنج نفر که در یک خانه باشند، دو از سه و سه از دو جدا خواهند شد. پدر از پسر و پسر از پدر و مادر از دختر و دختر از مادر و خارسو از عروس و عروس از خارسو مفارقت خواهند نمود».[۲]

ثانیاً این ادعای مسیحاین با عمل کرد مسیحیان در طول تاریخ و امروز آنان قابل جمع است؟ اگر تاریخ مسیحیان در سراسر دنیا مورد توجه قرار گیرد سردمداران و منادیان این آیین به انواع مختلف برای توسعه طلبی و سود جویی به کشور­های دیگر تجاوز نموده و مدت­ها به عنوان مستعمره تحت سلطه خود درآورده و بر مردم آنها ظلم­های فراوان و طاقت فرسایی روا داشته و از خشونت­ها و شکنجه ­های مختلف استفاده کرده­اند. تجاوزات نظامی و اقتصادی دولت­های مسیحی انگلیس، فرانسه، پرتقال، ایتالیا، اسپانیا و در عصر حاضر آمریکا، به کشورهای مختلف مثل الجزایر، لیبی، مصر، فلسطین، عراق، هندوستان، افغانستان، ایران، کشورهای آمریکا و آفریقای جنوبی ووو برای کسانی که کمترین اطلاعی از تاریخ این کشورها داشته باشند، پوشیده نیست. جنگهای جهانی اول و دوم بزرگترین جنگهای تاریخ بشریت است که تاریخ مسیحیت آنها را به خود اختصاص داده است. استفاده از بمب­های اتمی در هیروشیما و ناکازاکی ژاپن خشونت­بار ترین عملی است که به وسیله مسیحیان انجام گرفته است. و نیز خشونتی که در جنگهای صلیبی از طرف مسیحیان بر مسلمانان روا داشته شده بی نظیر می ­باشد.

افزون بر اینها تولید جنگ افزارها و تسلیحات نظامی از توپ و تانک و هواپیماهای جنگی و اسلحه­های سبک و سنگین و بمبهای اتمی و نیتروژنی و شیمایی و مکروبی و نیز تولید مواد مخدر شیمیایی به انواع گوناگون و حمایت ازشرکتهای آن و اشاعه تروریزم دولتی در سطح جهان از ابتکارات و اختراعات مسیحیان می­باشد و از وظایف هدفمند سران مسیحیت به شمار می­آیند. آیا این رفتار مسیحیان و تولید این وسایل و تکنولوژی آن، از مهربانی عمل و محبت برخودار است؟

پی نوشتها

[۱]. متی، ۱۰: ۳۴-۳۹.

[۲]. لوقا ۱۲: ۴۹-۵۳.

نویسنده: حمید رفیعی