خانواده شیعی » خانواده » آسیبها و طلاق »

اولین هشدارها برای جدایی همسران

معمولا بیشتر افراد، روابط عاشقانه را با امید زیاد آغاز می‌کنند. آن ها انتظار ندارند که عشق و رابطه‌شان تمام شود؛ اما متاسفانه برخی اوقات این یک واقعیت است. اغلب علائم هشداردهنده‌ای وجود دارد که به افراد اعلام می‌کند رابطه‎شان در حال رفتن به سمت جدایی است. در این مطلب به چهار نشانه در این خصوص اشاره می‌کنیم:

انتقاد

وقتی کسی شروع به گفتن جملات انتقادی به شریک زندگی‌اش کند؛ او به طور غیر مستقیم در حال حمله با اوست. این انتقادها معمولا در خصوص مشکلات زندگی و رفتار است. برای نمونه ” تو آدم کثیف و ژولیده‌ای هستی” یا ” هر وقت بیرون می‌روی خانه را نامرتب باقی می‌گذاری”، ” من مدام باید جوراب کثیف تو را در خانه پیدا کنم”؛ این جملات شکایتی است. دادن یک پاسخ سازنده به این گونه جملات انتقادی دشوار است. روش درست به جای انتقاد این است که در عوض شکایت کردن و سوق دادن همسرتان به سمت شکوه و انتقاد، با صحبت کردن و بحث مودبانه، مشکلات را حل کنید و سر موضوعی که درباره‌اش حرف‌های انتقادی پیش آمده است به توافق برسید.

تحقیر

نقد و انتقاد بعد از مدتی به شکل تحقیر در می‌آید. فرد، شریک زندگی اش را در کل به عنوان یک شخص با همه خصوصیاتش، تحقیر می‌کند. توهین، کوچک شمردن همسر و گفتن عیوب، سطح بسیار بدی از بی‌احترامی به یکدیگر است. این ممکن است مانند صدا کردن بی‌ادبانه نام، مسخره کردن، کنایه زدن یا زبان تند باشد. روش درست این است که هرگونه سخن تحقیر آمیز باید به حداقل برسد. همسران باید به طور فعال، سعی در ساخت یک احترام سالم، ارتباط موثر و متقابل و لذت از زندگی مشترک‌شان باشند. به طور معمول بیشتر زوجینی که به طور جدی با این مسئله درگیر هستند نیاز به مشاوره و زوج درمانی خواهند داشت تا برای تبدیل مسائل منفی به تغییرات مثبت به آنها کمک شود.

حالت دفاعی داشتن

در اثر بروز انتقاد زیاد یک نفر از فرد دیگر؛ فرد مقابل به تدریج به حالت تدافعی می‌رود. پاسخ به حمله کلامی به شکل عقب نشینی را در شخص مقابل ظهور می کند. این حالت تدافعی ممکن است شخص را درگیر عذرخواهی کردن، مخالفت، نادیده گرفتن انتقادات دیگر یا رفتن به لاک دفاعی کند. برای حل این مسئله باید کسی که از موضوعی شاکی است؛ ابتدا با درایت و همدردی با همسر خود صحبت کند و برخی از مسائل ناشی از وجود آن مشکل را برای او توضیح دهد. با نشان دادن شفقت و مهربانی با همسرتان صحبت کنید تا او بپذیرد که قصد تسکین درد و رنج او را دارید.

امنتاع از صحبت کردن

ممکن است شخص، پس از ماندن در شرایط بالا، دیگر صحبت قادر به ادامه صحبت بر سر مسائل مختلف نباشد و بخواهد مکالمه را متوقف یا فضا موجود را ترک کند. آن‌ها بیشتر احساس می‌کنند به روحیه‌شان توجهی نمی‌شود و دوست دارند در عالم خود غرق شوند. برای حل این مسئله بهتر است قبل از اینکه شخص به این حالت وارد شود؛ مسائل حل شود؛ این بهترین کار است! در غیر این صورت باید به فکر فضایی مناسب با حال همسرتان باشید تا بتوانید با او در حالی که آرامش دارد؛ صحبت کنید. باید برای این مسئله زمان بگذارید تا مشکل ریشه‌دار‌تر نشود.
هر کدام از مسائل گفته شده بالا، اگر در ابتدای امر شناخته شوند به سرعت حل می‌شوند اما در صورت ادامه پیدا کردن و عمیق‌تر شدن ممکن است اشخاص به زوج درمانی یا مشاور نیز نیاز پیدا کنند.

مترجم: کوروش نظری
منبع:webmd.com