بقعه امامزاده سيد محمد(ع) در فاصله دو كيلومتری شهر باستانی و متروكه كوخدان، در دامنه كوهی در شهر افسانه‌ای سی‌سخت مركز شهرستان دنا واقع شده است. بقعه امامزاده سيد محمد(ع) در فاصله دو كيلومتری شهر باستانی و متروكه كوخدان، در دامنه كوهی در شهر افسانه‌ای سی سخت مركز شهرستان كه دنا برتارك سفيد و پربرف آن قله چهار هزار متری آلپ ايران (دنا) می‌درخشد، واقع شده است.

رودخانه پل كلو در جنوب شرقی آبادی روان و كوه‌های دينار، كنج گاهی، زنگوئی در شمال شرقی و غربی آن قرار دارد. در كتاب فرهنگ جغرافيايی آبادی‌های كشور ذكر نام امامزاده مزبور چنين آمده است؛ دو مسجد و زيارتگاهی بنام امامزاده محمد(ع) در شهر سی سخت است. كتاب فرهنگنامه ديگری هم اين امامزاده را به نام سيد محمد در منطقه بويراحمد سردسير نام می‌برد.از بنای اوليه امامزاده هيچ‌گونه عنصر متقن و مدركی در دست نيست، گويند عمارت قديمی آن در ابعاد 6*4 متر بصورت خشت و گل احداث شده كه برفراز آن گنبدی كوتاه استوار گشته بود.

به نقل از كتاب دائرة‌ المعارف شجره آل رسول جلد سوم نوشته سيد علی موسوی‌نژاد سوق، در مورد اين بقعه متبركه چنين آمده است: آگاهان محلی نقل كرده‌اند‌: بخش عمده‌ای از منازل و تكايای مناطق پادنا و گچسار و اكثر قراء و قصاب اين بلاد در زمين لرزه سال‌های 1239 و 1269 هجری قمری ويران شده است. اما آنچه كه بنظر می‌رسد، سال‌ها عمارت امامزاده بعد از تخريب، خاكبرداری و بازپيرايی نشده است و بر حسب ظاهر پيرامون قصبه كنونی كوخدان هنوز آثار پی و شالوده بناهای گچی قديم و هم چنين تارپودی از قبور گذشتگان در مجاور بقعه متبركه امامزاده مشهود است.

يكی از مردان سالخورده و كهن روستای كوخدان بنقل از پدرش بيان كرد: بعد از زمين لرزه ويرانگر، تعدادی از محليان منطقه را ترك كرده‌اند. اما، اجداد ما همچنان منطقه را رها نكردند و همچنان ييلاق و قشلاق را ادامه داده‌اند. لذا هنگام كوچ ساليانه عمده وسايل و ابراز خود را در كنار پير (امامزاده سيد محمد) به امانت می‌سپردند تا از گزند دزدان و رهگذران در امان بماند.

اين بنا در سال 1375 هجری ــ شمسی توسط اداره‌كل اوقاف و امور خيريه استان و مشاركت مردم سی سخت و متولی در پلانی در ابعاد 16*14 متر با رعايت اصول فنی و مهندسی تجديد بنا شد. شجره طيبه ايشان به استناد اقوال معمرين محلی و اعتقادات منطقه‌ای و اسناد موجود از احفاد امام سجاد‌(ع) است.

منبع: اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد