از شوهرتان«نه» نشنوید!

یکی از مواردی که زوج‌های جوان بر سر آن با مشکل مواجه می‌شوند این است که خانم‌ها خواسته‌ای از همسرخود دارند و در مقابل آن در خواست از همسرشان نه می‌شنوند و این تبدیل می‌شود به ماراتونی از لجاجت‌ها و مقابله به مثل‌ها.

هنگامی که زنی از همسرش درخواستی دارد و در مقابل آن «نه» می‌شنود این توهم در او ایجاد می‌شود که این «نه» و پاسخ منفی از جانب شوهرش به علت عدم توجه، عشق و علاقه اوست و او خواسته با این نه او را آزرده سازد و یا به نحوی بچزاند. در صورتی که این اصل ماجرا نیست بلکه مشکل از اینجا شروع می‌شود که خانم‌ها غالبا نمی‌دانند چگونه و در چه زمانی خواسته‌شان را بیان کنند که مورد قبول واقع شود.
خانم‌ها در وهله اول باید به این نکته توجه کنند که زمان و مکان مناسب را برای بیان درخواستشان انتخاب کنند به عنوان مثال هیچگاه در بدو ورود همسرتان به خانه عجله نکنید و بگذارید همسرتان خستگی‌هایش را از تن بیرون کند و آنگاه می‌توانید درخواست خود را مطرح کنید و یا زمانی که همسر شما بر روی موضوع دیگری تمرکز دارد از او تقاضایی نکنید زیرا زمانی که مردها بر روی مسئله تمرکز می‌کنند، توانایی پرداختن به مسئله دیگری را ندارند پس بلافاصله خواهند گفت «نه».

نکته دیگر که باید به آن توجه کنید، لحن شماست. اگر همسرتان احساس کند که در لحن شما دستور و فرمان نهفته است، به راحتی از انجام آن کار سر باز خواهند زد و یا اگر آن کار را انجام دهد، با ناخرسندی و خشم به انجام آن مبادرت خواهد کرد. این یک خصیصه در مردان است. دوست دارند همیشه مرکز ابهت و قدرت در خانواده باشند و لحن دستوری شما این ابهت و قدرت را از آنها می‌گیرد، پس سعی کنید دستور ندهید.
استفاده از واژه‌های مناسب برای بیان خواست خود را هیچ گاه فراموش نکنید. استفاده از واژه‌هایی نظیر لطفا، خواهش می‌کنم، ممنون می‌شوم که فلان کار را برایم انجام دهی، قطعا بسیار موثرتر است از واژه‌هایی که به نوعی این موضوع را برای همسرتان تداعی می‌کند که مجبور است این کار را انجام دهد و یا وظیفه‌اش را انجام داده است. اگر همسرتان در خواست شما را پذیرفت، در حین کار، از دادن توضیحات اضافه خودداری کنید زیرا غالب مردان در این شرایط تصور می‌کنند که شما احساس می‌کنید آنها قادر به انجام درست خواسته شما نیستند و در این صورت، از خود واکنش نشان خواهند داد.
اگر کاری را که می‌خواهید همسرتان برایتان انجام دهد برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، حتما این مسئله را با زبانی نرم، صریح و گویا با او در میان بگذارید زیرا اگر مردان بدانند که کار شما برایتان اهمیتی ندارد، به راحتی خواهند گفت «نه»!

نکته دیگر که بسیار مهم و اساسی است، این است که قبل از بیان خواسته خود جواب همسرتان را پیش بینی نکنید و سعی نکنید او را به گونه‌ای در مضیقه قرار دهید که حتما پاسخ مثبت را از او بگیرید، بعضی از خانم‌ها پا را از این هم فراتر گذاشته‌اند و قبل از بیان خواسته خود، از شنیدن جواب احتمالی «نه» ناراحت و از بیان در خواست خود پشیمان شده و بدون هیچ گفت و شنودی، از همسر خود دلگیر می‌شوند در صورتی که روح همسرشان نیز از ماجرا بی‌خبر است.
اگر کاری را که می‌خواهید همسرتان برایتان انجام دهد برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، حتما این مسئله را با زبانی نرم، صریح و گویا با او در میان بگذارید زیرا اگر مردان بدانند که کار شمابرایتان اهمیتی ندارد به راحتی خواهند گفت «نه».
اگر جواب منفی شنیدید، دنیا به پایان نرسیده است. با گفتن عبارات ساده (بسیار خوب) کار خود را به زمان دیگری موکول کنید و به همسر خود نشان دهید که این پاسخ منفی، هیچ تاثیری بر روی عشق و علاقه شما نخواهد گذاشت و در اکثر مواقع، مردها در پاسخ این حسن نیت شما، تمام تلاش خود را خواهند کرد که در اولین فرصت، کار شما را در اولویت قرار دهند.
و این را بدانید که همیشه دریافت پاسخ مثبت ممکن نیست و همچنین برای خود شما هم پیش آمده است که به همسرتان «نه» بگویید. در بعضی مواقع، شرایطی وجود دارد که شاید شما از آنها اطلاع نداشته باشید و امکان دارد که موقعیت موجود، باعث نپذیرفته شدن خواسته شما گردیده و این خواسته قلبی همسر شما نباشد، بنابراین بعضی اوقات، به طرف مقابلتان حق بدهید.
و آخرین و مهمترین نکته این است که حتما بعد از انجام در خواستتان، با مهربانی از همسر خود تشکر کنید و بدانید که این قدردانی، باعث می‌شود که همسرتان متوجه شود که شما قدر زحمات او را می‌دانید و قدردان او هستید همین تشکر ساده همراه با محبت باعث می‌شود در موارد بعدی همسرتان با علاقه بیشتری، تمایل به پذیرفتن خواسته‌های شما داشته باشد.

ولی حصاری

بخش خانواده ایرانی تبیان