فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

سید حسین بدلا (ره)

(۱۴۲۴-۱۳۲۶ ق)

 ولادت

آیت‏ الله سید حسین بدلا در سال ۱۲۸۶ش (۱۳۲۶ق) در قم به دنیا آمد.

تحصیلات و اساتید

وی در ابتدا به فراگیری علوم اسلامی روی آورد و از محضر استادانی همچون: شیخ ابوالقاسم کبیر قمی، آخوند ملاعلی همدانی و سید محمدرضا گلپایگانی استفاده نمود.

آیت الله بدلا از آن پس در درس آیت‏ الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی حاضر شد و طی سالیان متمادی، به مدارج بالای علمی و اخلاقی دست یافت.

فعالیتها

ایشان از آن پس، به تبلیغ و ترویج معارف دین و احکام شرعی پرداخت و منشأ خدمات خیر گردید.

همچنین حضور آیت‏ اللَّه بدلا در حوزه در مقطع فشارهای رضاخانی و تلاش‏های آیت‏ اللَّه حائری یزدی جهت حفظ این کانون نشر معارف ناب دین، دوستی عمیق با آیت‏ اللَّه سیدمحمود طالقانی، حضور مداوم و ارتباط با محافل دینی و ملی تهران، موجب گشته بود که در شناخت ماهیت جریان‏های فرهنگی و سیاسی جامعه و حوزه، از نگاهی موشکافانه و عبرت‏ جو برخوردار باشد.

ذهن و ضمیر او به مثابه گنجینه‏ ای گرانسنگ و منحصر به فرد از گفتنی‏های تاریخ معاصر ایران و خصال و مَلکات کرداری طیف گسترده‏ای از مراجع و عالمان حوزه، میراث ارزنده‏ای برای طلاب جوان و پژوهشگر به شمار می‏رفت که در این رهگذر، تعداد زیادی از وجود ایشان بهره بردند.

ایشان با اکثر علما و بزرگان حوزه علمیه قم در طی هشتاد سال اخیر مراوده و رفاقت داشت و سال‏های سال، نماز جماعت یکی از مساجد بزرگ شهر قم را اقامه می‏کرد.

وفات

آیت ‏اللَّه بدلا سرانجام در شب ۱۶ شهریور ۱۳۸۲ش (۹ رجب ۱۴۲۴ق) در ۹۶ سالگی درگذشت و در حرم حضرت معصومه مدفون گردید.