فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه محمدحسين مسجدجامعى(ره)

(1425- 1339 هـ ق)

ولادت و تحصيلات

آيت اللّه محمدحسين مسجدجامعى در سال 1299ش (1339ق) در تهران به دنيا آمد.پدرش آيت الله ميرزا محمود مسجد جامعى، فرزند آيت الله حاج شيخ محمدحسين، فرزند آيت الله حاج ميرزا ابوالحسن و او فرزند آيت الله العظمى ميرزا مسيح تهرانى (م1263ق) بوده است. مرحوم آيت الله حاج شيخ محمدحسين مسجدجامعى، يكى از علماى قم، و از حافظان قرآن كريم به شمار مى رفت.

اساتيد

معظم له در دوران نوجوانى به همراه پدر بزرگوارش به نجف اشرف رفت و درآنجا معمّم شد و در بازگشت به تهران، به فراگيرى علوم دينى روى آورد و در درس استادانى چون: سيد كاظم عصار و ميرزا محمود شهابى حاضر شد. سپس به حوزه علميه قم آمد و به مدت دو سال، از دروس سطح اساتيد بهره مند شد. در 25سالگى به تهران بازگشت و به اقامه جماعت در شبستان چهل ستون مسجد جامع تهران پرداخت، كه پس از چندى به
علت فوت يكى از فرزندانش، به نجف اشرف مهاجرت كرد و چند سال در درس آيات عظام: حكيم و خويى شركت نمود. در سال 1378ق به حوزه علميه قم باز آمد و در درس هاى آيت الله العظمى بروجردى و آيت الله اراكى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. او در آن هنگام به حفظ كلام الله مجيد، اشعار الفيه و منظومه سبزوارى و متون ديگر پرداخت و به خوبى از عهده برآمد، فقيد سعيد يكى از اركان درس آيت الله اراكى بود كه اين درس را براى برخى ديگر، تقرير مى نمود. در سال 1363ش، دچار بيمارى شد و از تدريس باز ماند، اما اين بيمارى ـ كه 20سال به طول انجاميد ـ باعث ركود فعاليت هاى علمى اش نشد و هماره اساتيد و مدرسين و طلاب به محضرش مى آمدند و از بيانات جذاب و شيرين او بهره مند مى شدند و در اوقات ديگر به مطالعه و تأليف مى پرداخت.

تاليفات

1. تقريرات درس فقه آيت الله بروجردى

2. تقريرات درس فقه آيت الله اراكى (نكاح، طلاق، بيع و خيارات)

3. تقريرات درس اصول آيت الله اراكى (3دوره كامل)

4. دفاتر گردآورى احاديث

5. دفاتر گردآورى اشعار

6. تفسير برخى از سوره هاى قرآن

وفات

سرانجام پس از كسالتى طولانى، در سن 84سالگى،مورخ شنبه 7شهريور 1383ش (11 رجب 1425ق) بدرود حيات گفت و پيكر پاكش، عصر يكشنبه پس از تشييع در قبرستان شيخان به خاك سپرده شد .