فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه شيخ محمدجواد عارفي بيرجندي(ره)

(1422- 1311 هـ.ق)

ولادت و تحصيلات
آيت اللّه آقاى حاج شيخ محمدجواد عارفى بيرجندى، از علماى مشهور خراسان و بزرگِ عالمان بيرجند به شمار بود. فقيد سعيد در سال 1311ق، در بيرجند به دنيا آمد. مقدمات و ادبيات را نزد برادرش مرحوم حجةالاسلام شيخ محمدعلى عارفى خواند و پس از آن شرح لمعه را در محضر آيت اللّه العظمى شيخ محمدباقر بيرجندى صاحب (کتاب كبريت احمر) (م1352ق) و رسائل، مكاسب و كفايه را هم نزد آيت اللّه حاج شيخ هادى هادوى فراگرفت.

سپس در سال 1333ق راهى مشهد مقدس شد و دگرباره كفايه را در محضر آيت اللّه حاج شيخ محمد آقازاده  فرزند آخوند خراسانى بياموخت و در ضمن از مرحوم فاضل بسطامى صاحب فردوس التواريخ و عمويش حاج شيخ اسماعيل ايمانى بهره برد. در حدود سال 1336ق به حوزه علميه قم مهاجرت كرد و خارج فقه و اصول را از آيات عظام: حاج شيخ عبدالكريم حايرى يزدى، شيخ محمدعلى حايرى قمى، حاج شيخ مهدى حكمى قمى، حاج شيخ ابوالقاسم قمى و آيت اللّه سيد محمد حجت كوهكمرى فراگرفت و در تابستان ها نيز به اصفهان مى رفت و از محضر آيات عظام: حاج سيد على نجف آبادى و شيخ محمدحسين مسجز شاهى بهره فراوان مى برد. او يكى از شاگردان كوشا و سختكوش حاج شيخ عبدالكريم بود كه حدود 10 سال از بحث هاى معظم له استفاده شايان برد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. وى در زمان استبداد رضاخانى در اراك به علت سخنرانى عليه بى حجابى و تأكيد بر شعائر اسلامى، تحت تعقيب قرار گرفت و در بيرجند مدت ها به زندگى مخفيانه روى آورد تا سرانجام دستگير و زندانى شد، و پس از آزادى از زندان در زادگاهش اقامت گزيد و بيش از نيم قرن به بزرگداشت و ترويج شعائر دينى و تدريس و پرورش شاگردان، و اقامه جماعت (كه حتى تا چند روز پيش از وفاتش، و با وجود كهولت سن، نماز جماعت سه وعده اش ترك نشد) و تبليغ دين پرداخت و با كوشش بسيار، مدرسه علميه معصوميه را كه مخروبه و تحت تصرف غير اهلش بود، زندگى اش ساده و بى آلايش بود و از وجوهات مصرف نمى كرد و اندك هزينه زندگى اش از ملك شخصى اش تأمين مى شد. از هر گونه تشريفات و تجملات به دور بود و چيزى از عبادت ها، رياضت ها، تكليف ها، تهجد و روزه و قرائت قرآن و ادعيه را فروگذار نمى كرد. آثار بجا مانده اش تقريرات درس فقه و اصول آيت اللّه حايرى يزدى بود.
وفات
آن فقيه بزرگ، در نيمه شب عيد قربان 1422ق در 111 سالگى بدرود حيات گفت و پيكر پاكش پس از تشييع باشكوه در مدرسه معصوميه بيرجند به خاك سپرده شد.