فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه سيد على نقى طبسى حائرى(ره)

(1421- 1342 هـ ق)

ولادت و تحصيلات

مستطاب آية اللّه حاج سيد على نقى طبسى حائرى، يكى از علماى مشهد مقدس به شمار مى رفت. معظم له، در سحرگاه شنبه هفتم رمضان در سال 1342ق در كربلا، در بيت علم و فضيلت زاده شد.
پدرش مرحوم حجة الاسلام والمسلمين حاج سيد كاظم طبسى (م1380ق) يكى از علما و ائمه جماعات كربلا و از شاگردان حضرات آيات: شيخ محمدعلى سيبويه و شيخ على شاهرودى بود.
پس از كودكى به مكتبخانه خطاط معروف شيخ على اكبر نائينى رفت و مقدمات را فرا گرفت. سپس در مدرسه هندى سطوح اوليه و عاليه علوم دينى را نزد اساتيدى مانند آية اللّه شيخ يوسف بيارجمندى خراسانى آموخت و پس از آن به تحصيل خارج فقه و اصول نزد آيات عظام: حاج آقا حسين قمى، ميرزا هادى خراسانى و سيد محمدهادى ميلانى پرداخت و همزمان سطوح را تدريس و شاگردانى چند، تربيت نمود، كه از جمله آنان: آية اللّه حاج شيخ جواد كربلايى است. وى در آن زمان مورد وثوق غالب علماى كربلا و به ويژه آية اللّه قمى بود و از اصحاب خاص آن مرجع بزرگ و وكيل مالى ايشان به شمار مى رفت.
بازگشت به وطن
پس از وفات آية اللّه قمى (ربيع الاول 1366ق) به مشهد آمد (تابستان 1326ش) و ساليان بسيار به تدريس سطوح در مدرسه سليمانيه و اقامه جماعت در يكى از رواق هاى مسجد جامع گوهرشاد و تبليغ دين و تشكيل جلسات هفتگى براى توده مردم و تأليف و تصنيف پرداخت و تا زمانى كه سلامتى اش اجازه مى داد، در خدمت خاص و عام بود و در پيشبرد اهداف شرع مقدس، كوتاهى نمى كرد و در اين راستا حسينيه اى باشكوه، همراه با كتابخانه، نوارخانه و دارالقرآن الكريم و انتشارات فدك را بنياد نهاد و ده ها كتاب را منتشر ساخت. وى از اكثر علما مانندِ آية اللّه ميلانى و آية اللّه بروجردى و امام خمينى(ره) اجازه داشت و در راه پيشبرد اهداف انقلاب اسلامى ايران در سال 1357، پيام ها و تلگراف هاى متعدد صادر نمود و كتاب هايى ـ به شرح ذيل ـ نگاشت:

تاليفات  

1. التحصيل فى ايام التعطيل(2ج).

2. كشكول يا دانستنى هاى سودمند(3ج).

3. مطايبات (لطائف و ظرائف).

4. منتخبات اشعار.

5. تقريرات درس فقه آية اللّه قمى.

6. تقريرات درس فقه آية اللّه ميرزا هادى خراسانى.

وفات  

سرانجام پس از عمرى 79 ساله بر اثر بيمارى در سحرگاه روز پنجشنبه 22 جمادى الثانى 1421ق (31 شهريور 1379ش) بدرود حيات گفت و در حسينيه اى كه خود بنياد نهاده بود به خاك سپرده شد.