فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه سيد اسماعيل مرعشى(ره)

(1425-1340هـ ق)

ولادت و تحصيلات

حضرت آيت الله آقاى حاج سيد اسماعيل مرعشى، يكى از علماى محترم تهران به شمار مى رفت. فقيد سعيد در 16 ربيع الثانى 1340ق، در شهر سامرا، در بيت علم و فضيلت زاده شد. پدرش مرحوم آيت الله حاج سيد احمد مرعشى ـ از علما و مدرسين سامرا ـ بوده
است.

اساتيد

وى، در 7سالگى قرآن و تجويد و خواندن و نوشتن را آموخت و سپس در كاظمين، دروس ابتدايى و متوسطه را فراگرفت. آنگاه به سامرا بازگشت و ادبيات و سطوح را از حضرات آيات: ميرزا حبيب الله اشتهاردى، سيد محمدرضا شوشترى، شيخ موسى سودانى، شيخ حسنعلى شيرازى و سيد نصرالله گلستانه اصفهانى بياموخت و كلام و حكمت را هم از آيت الله ميرزا محمود شيرازى فراگرفت. سپس به نجف اشرف مهاجرت كرد و به درس آيات عظام:
حكيم، خويى و كاشف الغطاء حاضر شد. وى پس از ساليانى چند، به اهواز آمد و ده سال در درس آيت الله حاج سيد على بهبهانى شركت كرد و مبانى علمى اش را استوار ساخت و همزمان به اقامه نمازجمعه و جماعت (در مسجد آيت الله مرعشى) و تدريس علوم دينى پرداخت و در سال 1381ق، مدرسه علميه مرعشى را بنياد نهاد و سرپرستى گروهى از طلاب را برعهده گرفت، كه در ايام تبليغ، آنان را به روستاها و نقاط ديگر اعزام مى داشت. او از آيات عظام: بروجردى، ميلانى، كاشف الغطاء و ميرزا محمود شيرازى اجازه روايت و اجتهاد داشت.

معظم له، ساليان اخير زندگى اش (پس از وقوع جنگ تحميلى) را در تهران گذرانيد و به تدريس و تأليف و ارشاد مؤمنان پرداخت.

تاليفات

1. اجماعيات فقه الشيعة و احوط الاقوال من احكام الشريعة (4ج)

2. عنوان الطاعة فى اقامة الجمعة (به نام (يك بررسى تحقيقى و استدلالى پيرامون نمازجمعه) نيز ترجمه شده است).

3. اربعين حديث

4. از مبدأ تا معاد (3ج)

5. توضيح المسائل: خلاصه اجماعيات فقه شيعه

6. حاشيه بر شرح لمعه

7. ترجمه استدراك فصل الخطاب

8. اجوبة المسائل التسترية

9. الاصول الوجيزة.

10. درس هايى از سوره حمد

11. مسند اسماعيل بن احمد

وفات

سرانجام آن فقيه مکتب اهل بيت (ع) در روز جمعه 30مرداد 1383 (3رجب الخير 1425ق) سالروز شهادت امام هادى(ع) چشم از جهان فرو بست.