فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه سيدحسن موسوى شالى(ره)

(1427-1333هـ ق)

ولادت

حضرت مستطاب آيت اللّه حاج سيدحسن موسوى شالى، يكى از علماى بزرگ منطقه قزوين و تاكستان بود. وى در سال 1333ق/ 1295ش، در شال به دنيا آمد.

تحصيلات و اساتيد

پدرش ميرزامحمد يكى از واعظان و منبرى هاى منطقه بود كه فرزندش را به تحصيل علوم دينى واداشت.

نخست مقدمات را نزد مرحوم شيخ محمدباقر عاملى فرا گرفت و در سال 1353ق، همراه پدرش به حوزه علميه نجف رفت و از مقدمات تا پايان سطوح را نزد اساتيد بنام مانند حضرات آيات: ميرزاباقر زنجانى و سيدمحمود مرعشى شوشترى فرا گرفت و پس از آن به درس خارج آيات عظام: سيدابوالحسن اصفهانى، سيد عبدالهادى شيرازى، سيدمحمود شاهرودى و سيدابوالقاسم خويى حاضر شد و سال ها از فيض آنان بهره برد. او بيش از همه در درس هاى فقه و اصول آيت اللّه خويى حضور يافت و مورد توجه مخصوص ايشان بود و درس معظم له را براى گروهى تقرير مى نمود و سطوح عالى را هم تدريس مى كرد.

بازگشت به وطن

وى پس از گذشت 23 سال از اقامت در نجف و با اخذ اجازات متعدد از استادانش، در سال 1376ق براى صله رحم به زادگاهش بازگشت و با مشاهده مشكلات و نيازهاى مردم منطقه و احساس تكليف، در شال ماندگار شد و به خدمات علمى و دينى و اجتماعى بسيار مانند: احداث ده ها مسجد، مدرسه، درمانگاه، حمام، جاده و غسالخانه، تبليغ و تدريس، مبارزه با مظاهر فساد، رفع خصومات و فصل دعاوى و حلّ اختلافات و نزاع هاى گروهى و
ايجاد صلح و وحدت موفق شد. او سپس در قزوين ماندگار شد و به احياى مدارس و موقوفات و تربيت و تدريس طلاب پرداخت و در جريان انقلاب اسلامى ايران فعالانه شركت داشت و با سخنرانى هاى خود در شهرهاى مختلف و به راه انداختن راهپيمايى ها و اجتماعات گوناگون، به مبارزه
با رژيم پهلوى برخاست. در سال 1358ش، از سوى امام خمينى به امامت جمعه تاكستان و از سوى مردم استان قزوين به نمايندگى سومين دوره مجلس خبرگان برگزيده شد.

تاليفات

1. تقريرات درس فقه آيت اللّه خويى؛

2. تقريرات درس اصول آيت اللّه خويى؛

3. نوشتارهاى بسيار در تفسير قرآن؛

4. نوشتارهاى گوناگون در مسائل كلامى.

وفات

سرانجام آن عالم عالى مقام، در 91 سالگى، در سحرگاه دوشنبه 19رجب 1427ق برابر با 3 مرداد 1385ش بدرود حيات گفت و پيكر پاكش پس از تشييع با شكوه در زادگاهش (شال) به خاك آرميد.