فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه حاج شيخ محمود يوسفى غروى (ره)

(1427-1342هـ. ق)

ولادت

آيت اللّه حاج شيخ ميرزا محمود يوسفى غروى يكى از علماى برجسته حوزه علميه نجف اشرف و قم بود. فقيد سعيد در خرداد سال 1303 ش . برابر با شوال 1342 ق. در نجف آباد اصفهان در خانواده اى متدين و عاشق اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام به دنيا آمد .

تحصيلات و اساتيد

پس از تحصيلات نخستين، ادبيات عرب را در زادگاهش نزد آقا شيخ احمد حجى و شيخ احمد حكيم نجف آبادى آموخت. سپس به اصفهان رفت و حاشيه و شرح شمسيه (در منطق) را نزد آيت اللّه شهيد شمس آبادى فرا گرفت.بعد از ورود به حوزه علميه قم آمد و اندكى از سطوح را نزد امام خمينى فراگرفت و پس از آن در 1322 ش به نجف اشرف مهاجرت كرد و سطوح عالى را نزد اساتيدى چون مرحوم آيت اللّه شيخ مجتبى لنكرانى آموخت. سپس به درس خارج آيات عظام؛سيد محمود شاهرودى،سيد محسن حكيم، سيد عبدالهادى شيرازى و سيد ابوالقاسم خويى (يك سال) حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت . پس از ورود امام خمينى(ره) به نجف در درس ايشان نيز حضور يافت و مورد توجه فراوان وى قرار گرفت و از سوى معظم له همراه با مرحوم آيت اللّه شيخ غلامرضا عرفانيان عهده دار تطبيق تعليقه امام بر عروه با ساير فتاوى ايشان شد. او دروس حوزه را با مرحوم آيت اللّه آقا مصطفى خمينى(ره) پيش مباحثه و مذاكره مى نمود و در جلسه استفتاى امام و آيت اللّه شاهرودى نيز شركت مى كرد. وى درس هاى آيت اللّه شاهرودى را براى گروهى تقرير مى نمود و براى عده اى هم (مانند فرزندانش استاد شيخ محمد هادى يوسفى و مرحوم شيخ محمد جعفر يوسفى) شرح لمعه را تدريس مى نمود.

او با نظام بعث، مخالفت آشكار و فراوان داشت و خانواده و فرزندانش را با افكار انقلابى شهيد محمد باقر صدر پرورش داد و دو فرزندش (شيخ محمد سجاد و شيخ محمد مهدى) هم در اين راه به فيض شهادت نائل آمدند . او در نجف به جز تحصيل و تدريس به كار تأليف و تحقيق مى پرداخت، تا اينكه در سال 1369 ش. از ظلم و بيدادگرى رژيم بعثى به شهر قم مراجعت نمود و در تدريس علوم دينى و ارتباط با مراجع تقليد فعال بود.

تاليفات

1. آيات الانوار فى فضائل النبى و آله الاطهار (مستدرك تأويل الآيات شرف الدين استرآبادى)، چاپ شده؛

2. تأويل الآيات الظاهره فى فضائل النبى و عترته الطاهره ، تحقيق، 2ج، بيروت؛

3. بحار الانوار، ج 31 ،30، 29 (اجزاء مطاعن) ، تحقيق، بيروت؛

4. صحيفه الابرار (در منابع اخبار بحار). نجف

وفات

 سرانجام آن عالم مکتب تشيع در سن 82 سالگى مورخ پنجشنبه 25 خرداد 1385 ش . برابر با  18 جمادى الاولى 1427 ق. بدورد حيات گفت و پيكر پاكش روز جمعه پس از تشييع در بقعه علماى آرامگاه باغ بهشت شهر مقدس قم به خاك سپرده شد.