فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه حاج شيخ حيدرعلى محقق اصفهانی (ره)

(1421-1326هـ ق)

ولادت

آية اللّه آقاى حاج شيخ حيدرعلى محقق ـ طاب ثراه ـ يكى از علماى نامى اصفهان به شمار مى رفت. فقيد سعيد در سال 1326ق در اصفهان به دنيا آمد

تحصيلات

 پس از يادگيرى خواندن و نوشتن به تحصيل علوم دينى روى آورد. در آغاز، مقدمات و ادبيات را نزد آقايان شيخ محمدباقر قمشه اى و شيخ محمدعلى عالم فراگرفت و پس از آن سطوح عاليه را در محضر حضرات آيات: شيخ محمدحكيم خراسانى و شيخ محمدحسن عالم نجف آبادى (قوانين)، شيخ على يزدى (شرح لمعه)، سيد مرتضى خراسانى (رسائل)، سيد مهدى درچه اى (مكاسب) و آقا سيد محمد نجف آبادى (كفايه) آموخت و سپس به درس خارج آيات عظام: ابوالمجد شيخ محمدرضا اصفهانى، سيد على نجف آبادى و سيد محمد نجف آبادى حاضر شد و بهره هاى فراوان برد. سپس به حوزه علميه قم مشرف شد و ساليانى چند از درس آيات عظام: سيد صدرالدين صدر، حجت كوهكمرى و سيد محمدتقى خوانسارى و آية اللّه بروجردى استفاده كرد و پس از آن به نجف اشرف مهاجرت نمود و مدت هاى بسيار از درس آيات عظام: ميرزا ابراهيم اصطهباناتى، شيخ محمدكاظم شيرازى، سيد جمال الدين گلپايگانى و سيد محمود شاهرودى بهره برد و بنيه علمى خويش را استوار ساخت و اين همه، چهارده سال به طول انجاميد.

   سپس به زادگاهش بازگشت و به تدريس، وعظ و ارشاد و اقامه جماعت پرداخت. مرحوم استاد سيد مصلح الدين مهدوى مى نويسد (…از ائمه جماعت و وعاظ محترم اصفهان، كه با مواعظ شافيه خود عموم مردم را هدايت و در نشر احكام و مسائل حلال و حرام مؤمنين را راهنمايى مى نمايد.) (تاريخ علمى اصفهان، ج2، ص310) وى در مدرسه نيم آورد، در حجره اى ساده و بى پيرايه، كه به گليم هاى رنگ ورو رفته مفروش و به كتابخانه اى آذين بسته شده بود، ساليان فراوان به تدريس سطوح عاليه اشتغال داشت و جمعى كثير را پرورش داد. سيمايى جذّاب و آهنگى گيرا و اخلاقى خوش داشت و زهد و سادگى از زندگى اش نمايان بود.

تأليفات

برخى از تأليفات وى، عبارتند از:

1. تقريرات درس فقه آية اللّه شيخ محمدرضا اصفهانى.

2. تقريرات درس اصول آية اللّه سيد محمد نجف آبادى (دوره كامل).

وفات

   سرانجام، پس از عمرى 95 ساله، در مرداد ماه 1379ش (جمادى الاولى 1421ق) بدرود حيات گفت و پس از نماز آية اللّه حاج آقا حسن امامى بر پيكر پاكش، در جوار مرقد صاحب بن عباد(ره) در خاك خفت.