فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله ميرزا محمود شتربانى (ره)

(1430-1337هـ.ق)

ولادت و تحصيلات

در
سال ۱۲۹۸ هجرى شمسى در محله ” دوه چي” تبريز ديده به جهان گشود و علوم عربى و ادبيات ترکى و فارسى را در مکتب خانه مشهور اين محله تاريخى تبريز فرا گرفت. وى در مدرسه طالبيه تبريز به مدت شش سال از محضر علمايى چون آيات عظام شهيدى، خسروشاهى و دوزدوزانى تلمذ کرد  و سپس به مشهد رفت و در حوزه علميه مشهد از محضر علماى بنام آن حوزه کسب علم کرد. وى، دو سال نيز در شهر مقدس قم در حوزه علميه آن شهر تا پايان تحصيلات خود دروس اجتهاد را از علماى طراز اول فرا گرفت و با کوله بارى از اندوخته هاى علمى و با صلاحديد آيت الله بروجردى در مدرسه علوم دينى “;حسن پادشاه” تبريز که از حوزه هاى علميه قديمى ايران است به تدريس و تربيت طلاب پرداخت. مرحوم شتربانى در سال ۱۳۳۱ شمسى با  درخواست علماى آذربايجان و آيت الله بروجردى براى ارشاد و رسيدگى به امور شرعى ساکنان روستاهاى شرقى تبريز در شهر باسمنج اقامت گزيد. وى ۵۷ سال امامت جماعت مسجد باسمنج را عهده دار بود و و در طول مبارزات دوران انقلاب بارها تحت پيگرد ساواک قرار گرفت و دستگير شد. محروم شتربانى در طول حيات پربرکت خويش بيش از ۵۰ باب بيمارستان، مدرسه، درمانگاه، کودکستان و غسالخانه احداث کرد.

آثار
علمى به يادگار مانده از آن بزرگوار به ده ها جلد مى رسد که تا کنون کتابهاى : جنگ و جهاد از منظر اسلام” ، ارشاد الحج،ميزان السعاده ، زندگى نامه ۱۴ معصوم و سفر و آداب آن منتشر شده است.

وفات

سرانجام اين عالم وارسته مکتب اهلبيت (ع)، روز شنبه در سن ۹۰ سالگى در بيمارستان امام رضا(ع) تبريز دعوت حق را لبيک و به ملکوت اعلى پيوست، و به وصيت وى، پيکر پاکش در شهرستان باسمنج تبريز به خاک سپرده شد.