فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله ميرزا كاظم دينورى تبريزى (ره)

(1416-1320هـ ق)
ولادت
فقيد سعيد در حدود سال 1320ق در بيت علم و تقوا و فضيلت در تبريز زاده شد.وي يكى از مفاخر عالمان تبريز به شمار مى رفت و خاندان والايش همه تا هفت نسل از علماى بزرگ دين بوده اند. پدرش آيت الله علامه حاج ميرزا احمد مجتهد و عمويش آيت الله العظمى حاج ميرزا صادق آقا تبريزى و آيت الله علامه حاج ميرزا محسن تبريزى (فرزند آيت الله ميرزا محمّد مجتهد فرزند آيت الله مولى محمّدعلى قراچه داغى تبريزى صاحب شرح تبصره علامه حلّى) بوده اند.
تحصيلات و اساتيد
پس از دوران كودكى و طيّ آموزشهاى ابتدايى، به فراگيرى سطوح نزد پدر بزرگوارش و ديگران پرداخته، پس از مدتى رهسپار حوزه علميه نجف اشرف گرديد. در آنجا پس از تكميل سطح، به درس حضرات آيات عظام: سيد ابوالحسن اصفهانى، ميرزاى نائينى، آقاضياء عراقى و شيخ محمّد حسين اصفهانى حاضر شده و بهره هاى فراوان برد.
بازگشت به وطن
پس از چندى به تبريز بازگشت و تا آخر عمر مباركش به ترويج دين و بزرگداشت شعائر مذهبى تدريس علوم دينى، افتاء و تربيت شاگردان و راهنمايى مؤمنان و امامت جماعت (در مسجد جمعه) پرداخت.
تاليفات
از آثار ايشان به غير از تقريرات درس فقه و اصول اساتيد خويش، رساله (توضيح المسائل) است.
وفات
آن روحانى بزرگ مکتب تشيع پس از عمرى تلاش و كوشش در راه إعلاى كلمه توحيد در تاريخ سه شنبه 14محرم الحرام 1416ق (23خرداد 1374ش) در 95سالگى بدرود حيات گفت.