فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله علامه حاج شيخ محمدرضا جعفرى (ره)

(1350-1431هـ ق)

ولادت

شيخ محمدرضا جعفرى فرزند نصر الله بن محمدرضا در روز جمعه هفتم شوال سال 1350هـ.ق در نجف اشرف متولد گرديد.

تحصیلات

وى تحصيلات مقدماتى را به سرپرستى پدرشان مرحوم شيخ نصر الله اشکورى که از شاگردان شيخ ابوالحسن اصفهانى و محقق ميرزاى نايينى (رحمة الله عليهما) بودند، پشت سر گذاشت. علامه شيخ محمد رضا جعفرى علاوه بر گذراندن دروس سطح خود نزد  اساتيد به نامى همچون آيات عظام سيد عبدالاعلى سبزوارى ، ميرزا محمد اردبيلى ، شيخ على کاشى، شيخ مرتضى لاهيجى، سيد احمد اشکورى و حاج ميرزا حسن يزدى، به يادگيرى زبان انگليسى نيز مبادرت فرمود.

ايشان سالها در دروس عاليه فقه و اصول آيت الله  آقاى حاج سيد محمد روحانى (رحمه الله) که از مفاخر حوزه علميه نجف اشرف بودند،  شرکت نموده و از افاضل شاگردان و مورد وثوق ايشان قرار گرفت. وى همچنين از مباحث فقه و اصول آيت الله حاج سيد ابوالقاسم خوئي(رحمه الله) بهره مند گرديده واز ايشان اجازه اجتهاد گرفتند.

علامه جعفرى علاوه بر چندين سفر به اروپا و قاهره، در سال 1382 هـ.ق به اندونزى مسافرت کرده و بالغ بر شش ماه در آن محيط به ترويج احکام اسلامى اشتغال داشته و سپس به نجف اشرف مراجعت و در آنجا مشغول به تدريس شدند.

ايشان مدتها در دانشگاه فقه نجف بعنوان استاد ممتاز ، و در حوزه هاى تاريخ اسلامى، اصول عقايد، اصول فقه و تفسير قرآن تدريس نموده و  صدها دانشجو از دروس عاليه ايشان مستفيض گرديدند.

استاد در سال 1392 هـ.ق و در اثر فشار رژيم بعث عراق به تهران مراجعت نموده و نزديک به سه دهه مشغول به تدريس و تربيت محققين
و اساتيد بسيارى گشتند.

وى در سال 1424 هـ.ق و در پى تقاضاى هيئت امناى بنياد فرهنگ جعفري(عليه السلام) و ديگر شاگردان ايشان، به قم مهاجرت نموده و مشغول به تدريس در دو حوزه تاريخ اسلام و عقايد  شدند.

معظم له داراى آثار متعدد در زمينه هاى مختلف مى باشند که برخى از آنها به صورت مقاله در مجله تراثنا و در هزاره شيخ مفيد به چاپ رسيده است. همچنين ترجمه انگليسى کتاب کافى و ترجمه انگليسى نهج البلاغه نيز با اشراف ايشان و تعليقات و حواشى ايشان به چاپ رسيده است.

استاد جعفرى داراى تحقيقات و دست نوشته هاى گسترده و ارزشمند ديگرى نيز مى باشند  که تمامى آنها را به بنياد اهدا فرموده، که کار آماده سازى آن متون براى چاپ در حال پيگيرى مى باشد.

تاليفات

برخى عناوين
تحقيقات به قرار زير است:

1-الفرق و المذاهب و النحل:(الاسماعيليه، المعتزله، الکراميه، الاشاعره، الزنادقه، الخوارج، المرجئه، الزيديه،)

2-متکلموا الاماميه: (هشام بن حکم، محمد بن على بن نعمان، ابن ميثم)

3-تراجم: (الطبرى، المفيد)

4-متکلموا السنه،

5-الامام المجتبى عليه السلام،

6-الامام زين العابدين عليه السلام،

7-المناقب و المثالب، حول بعض الصحابه و التابعين و ائمه المذاهب، تاريخ التثقيف الامامى،

8-توحيد المشرکين،

9-احاديث المهدى (عج) و المهدويه،

10-شعراء المناقب،

11-تحريف القرآن عند اهل السنه

12-تعليقات على اصول الکافى،

13-حديث الوهابيه،

14-المختار من مسند احمد بن حنبل،

15-آيه الولايه،

16-آيه الاکمال،

17-معنى الولى،

18-الازهار المقتطفه،

19-المذکرات،

وفات

علامه شيخ محمد رضا جعفرى مورخ 4 اذرماه 1389 هـ ش بعد از يک عمر تحقيق و تلاش در راه گسترش معارف مکتب اهل بيت عليهم السلام دار فانى را وداع گفت و در ساعتى مبارک به ديدار مولاى خود اميرالمومنين على (ع)شتافت !