فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله عباس ايزدى (ره)

(1421-1340هـ ق)

ولادت

آن مرحوم در سال 1301 شمسى در نجف آباد چشم به دنيا گشود .

تحصيلات و اساتيد

پس از تحصيلات ابتدايى، وارد حوزه علميه نجف آباد شد و با عسرت تمام به تحصيل علوم دينى اشتغال داشت.وى پس از گذراندن دوره مقدمات و سطح، درس خارج را در محضر آيت الله بروجردى (ره)، امام خمينى (ره)، آيت الله گلپايگانى ادامه داد و فلسفه و اخلاق و تفسير را از محضر علامه طباطبائى فراگرفت. آن مرحوم، همراه با مرحوم استاد شهيد مطهرى و آيت الله العظمى منتظرى، از شاگردان برجسته و مورد توجه امام خمينى و علامه طباطبائى بودند. مرحوم آيت الله ايزدى از جمله سى و دو نفرى بود كه در زمان شاه، مرجعيت و اعلميت امام خمينى (ره) را تأييد و امضا كردند.

خدمات

آيت الله ايزدى از سال 1338 در نجف آباد به تبليغ و ارشاد مردم و اقامه نماز جماعت و تدريس دروس حوزوى اشتغال داشت و در مبارزات مردم عليه رژيم شاه، همواره پيشگام بود. وى پس از پيروزى انقلاب اسلامى ايران، نماينده تام الاختيار امام خمينى (ره) و امام جمعه نجف آباد بود.

تاليفات

1. حضرت ابوالفضل (عليه السلام) مدافع حريم حسينى شرح خطبه گرانقدر حضرت عباس (عليه السلام) بر بالاي بام کعبه

2.شرح و تفسير، عرفانى، فلسفى و اخلاقى، دعاى افتتاح

3. اخلاق ايزدي: بيست گفتار اخلاقى – عرفانى

وفات

سرانجام آيت الله حاج شيخ عباس ايزدى، از اساتيد حوزه علميه اصفهان، پس از عمرى زحمت و تلاش صادقانه، سحرگاه روز جمعه، هشتم خرداد 1371 مطابق با 26 ذى القعده 1412 در پى يك سكته قلبي و قريب دو ماه بيمارى دعوت حق را لبيك و به ملکوت اعلى پيوست.