فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله شيخ محيى الدين فاضل هرندى(ره)

(1427-1353هـ ق)

ولادت

حضرت آيت الله حاج شيخ محيى الدين فاضل هرندى، يكى از اساتيد حوزه علميه قم بود. فقيد سعيد در سال 1313ش (1353ق) در هرند از توابع اصفهان زاده شد و پدرش آيت الله حاج شيخ يحيى فاضل (م1369ش مدفون در تخت فولاد اصفهان) از خواص شاگردان آيت الله العظمى شيخ محمدرضا نجفى اصفهانى و آقا سيد محمد نجف آبادى و مير محمدصادق خاتون آبادى بود. از آثارش حاشيه بر وقاية الاذهان است.

تحصيلات و اساتيد

آن مرحوم در سال 1322ش به اصفهان رفت و مقدمات را فرا گرفت.  در سال 1330ش به قم مهاجرت كرد و سطوح عاليه را نزد اساتيد زمان آموخت و از سال 1337ش به درس خارج آيات عظام آقاى بروجردى و امام خمينى حاضر شد و پس از وفات آيت الله بروجردى و تبعيد امام خمينى به درس فقه و اصول آيت الله سيد محمد محقق داماد و پس از وفات ايشان، به درس فقه آيت الله گلپايگانى و اصول آيت الله اراكى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. او همزمان به تدريس و تبليغ دين در شهرهاى مختلف پرداخت و با شروع انقلاب اسلامى به صف مبارزان راهِ آزادى پيوست و رنج زندان و شكنجه را بر جان خريد.

خدمات

پس از پيروزى انقلاب اسلامى در سمت هاى مختلف همچون قضاوت، نمايندگى مجلس شوراى اسلامى (سه دوره)، نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى (دوره اول و دوم)، عضويت در هيأت مديره حزب جمهورى اسلامى، دفتر تبليغات اسلامى، بعثه مقام معظم رهبرى به ايفاى خدمت پرداخت و سال ها در حوزه علميه قم به تدريس سطوح عاليه اشتغال داشت.

تأليفات

1. ترجمه و شرح مكاسب

2. حريم در فقه شيعه

3. انفال

وفات

آن عالم بزرگوار پس از 72سالگى و تحمل بيمارى در روز چهارشنبه 27ارديبهشت 1385ش بدرود حيات گفت و پيكرش پس از تشييع در صحن مطهر حرم حضرت معصومه سلام الله عليها به خاك سپرده شد.