فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله شيخ رضا توحيدى تبریزی(ره)

(1427-1332هـ ق)

ولادت

فقيه معظم حضرت آيت الله آقاى حاج شيخ رضا توحيدى (بن محمدعلى بن عبدالحسين بن محمدحسين تبريزى) بزرگ ترين عالم تبريز بود. معظم له در سال 1332ق در تبريز زاده شد .

تحصيلات و اساتيد

پس از دورانِ نوجوانى ادبيات و سطوح را نزد آقايان فاضل دانبارانى، سيد اسماعيل سجادى و ميرعبدالله كمارى فرا گرفت.در سال 1363ق به نجف اشرف مهاجرت كرد و پس از تكميل سطح به درس هاى آيات عظام سيد ابوالحسن اصفهانى (دو سال)، شاهرودى (فقه)، ميلانى (فقه و اصول)، شيخ حسين حلّى (اصول)، حكيم، خويى، سيد حسين حمامى، سيد ابراهيم اصطهباناتى و ميرزا احمد اهرى حاضر د و به مدت 25سال از فيض آنان بهره
برد.

خدمات

در اين زمان به تأليف و تدريس و اقامه جماعت پرداخت تا آنكه پس از كسب اجازات متعدد روايى و اجتهادى از استادانش در سال 1389ق (1348ش) به زادگاهش بازگشت و به خدمات دينى و اقامه جماعت (ظهر در مسجد بادكوبه اى و شب در مسجد توحيد) و بزرگداشت شعائر مذهبى (برپايى مجالس مواليد و وفيات ائمه اطهار(ع) و شركت در مجالس و دسته هاى عزادارى ايام فاطميه و ترويج و تعظيم ياد امام زمان (عج الله تعالي فرجه الشريف) پرداخت و بيش از 35سال مردم شهرش را با تشيع و اسلام راستين آشنا نمود و با قلم و زبان از ساحت دين و مذهب دفاع نمود. او دستى توانا در هنر اسلامى داشت و تابلوهاى بسيار نفيس از خطّ و تذهيب به يادگار گذاشت.

تاليفات

1. القرآن والحجة

2. اللئالى المنضودة فى تفسير الآيات المأثورة (تفسير حمد و بقره، رحمن و
واقعه، حديد و مجادله و فجر)

3. نفحة القدير فى شرح خطبة الغدير (2ج)

4. اربعينيات (شرح چهل حديث اربعين)

5. الدراسات الدينية

6. شرح حديث اهليلجه

7. تقريرات درس فقه آيت الله شاهرودى

8. تقريرات درس اصول آيت الله شيخ حسين حلى

9. تقريرات درس فقه و اصول آيت الله خويى

وفات

سرانجام پس از عمرى تلاش و كوشش در محرم الحرام 1427ق در سن 95سالگى درگذشت و پيكر پاكش در روز دوشنبه اول اسفند 1384ش (21محرم 1427ق) پس از تشييع باشكوه در قبرستان ابوحسين(نو) قم به خاك آرميد.