فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله سيد کاظم اخوان مرعشى (ره)

 (1423-1337هـ ق)

ولادت و تحصيلات

حضرت آيت الله حاج سيد کاظم مرعشى در روز جمعه پانزدهم شعبان 1337 هجرى قمرى همراه برادرش آيت الله حاج سيد مهدى در نجف در باب طوسى از مادرى منسوب به بيت مجدد مذهب جعفرى امام سيد محمد حسن شيرازى ديده به جهان گشود.

تاسال 1347 در نجف اشرف بودند ، آنگاه به شهرستان رفسنجان رفت و وتا سال 1353 به تکميل دروس فارسى پرداخت و پس از آن به حوزه علميه قم هجرت نمود .

اساتيد

بعد از تحصيل مقدمات علوم عربى و تکميل مبانى سطوح عالى نزد علماى متبحر  زمان خود در مدرسه ى فيضيه قم به همراه برادرش دروس خارج فقه و اصول را از محضر آيات حاج سيد محمد حجت ، حاج سيد محمد تقى خوانسارى ، حاج سيد صدرالدين صدر ، امام روح الله خمينى و حاج آقا سيد  حسين بروجردى بهره برد و پس از تکميل مراتب علمى ومعنوى در سال 1370هـ ق به نجف مهاجرت نمود وبا وجود قوه استنبات و اجتهاد در مدت چهار سال دردرس خارج فقه حاج سيد عبدالهادى شيرازى شرکت نمود ودر بحث استفتائى آن مرحوم حضور يافت و حدود 22سال در حوزه علميه نجف  اشرف به تدريس سطوح عالى و خارج فقه واصول مشغول بود ، تا آنکه سال 1392هـ ق به ايران آمد و بعد از 2سال توقف در حوزه علميه قم در سال 1394هـ ق به شهر مشهد حجرت نمود و تا پايان فقه واصول و خدمات ديگر اجتماعى همت گماشت . ايشان در جريان انقلاب اسلامى از پيشگامان اين انقلاب در مشهد بودند.

تاليفات

تقريرات بحث خارج آيات بروجردى

تقريرات بحث خارج حجت

تقريرات بحث خارج سيد عبدالهادى شيرازى

حاشيه بر عروه الوثقى

رساله عمليه (توضيح المسائل)

وفات

سرانجام در 24 ربيع الثاني  1423 برابر با  15تير 1381 در سن 76 سالگى در مشهد مقدس چشم از جهان فرو بست و در حرم مطهر امام رضا (ع) در رواق دارالزُهد دفن گرديد .