فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله حاج ميرزا محمد لاکانى (ره)

 (1421-1331هـ ق)

ولادت و تحصيلات

حضرت آيت الله لاکانى از مجتهدين مسلم عالم تشيع در 28 صفر 1331 قمري(1294 شمسي) در نجف اشرف متولد گرديد در ايام طفوليت همراه با والدش به ايران آمد و مقيم رشت شد. بعد از چندى توقف و تحصيل براى ادامه درس راهى تهران گرديد ولى چون جو حاکم بر تهران مناسب نبود مجدداً به رشت مراجعت کرد.

اساتيد

در مدت چهار سال رسائل و مکاسب را نزد پدر و ساير اساتيد چون شيخ حسن رشاد و شيخ ابوطالب شفتى و حاج شيخ احمد طاهرى تلمذ نمود در سال 1310 شمسى قم را انتخاب و از محضر درس آيت الله خوانسارى ، حاج شيخ مهدى مازندرانى ، آيت الله حجت ، آيت الله صدر استفاده کرددر سال 1322 شمسى به قصد زيارت عتبات عاليات به عراق رفت و در حدود شش ماه در نجف اشرف سکونت اختيار کرد و پس از کسب فيض از محضر آيت الله سيد ابوالحسن اصفهانى و آيت الله عراقى و در يافت درجه اجتهاد از آنان به قم مراجعت و به تدريس و تاليف مشغول گرديد و تعداد زيادى از
محصلين گيلانى و غير گيلانى از محضر درسش استفاده نموده اند.

اجازه اجتهاد

حضرت علامه علاوه بر اجازه اجتهادى که از مرحوم آقاى  سيد ابوالحسن اصفهانى و آقاى ضياء عراقى وآقا سيد محمد حجت کوه کمره اى گرفت از آيت الله بروجردى نيز اجازه اجتهاد مطلق دريافت کرده و وکيل تام الاختيار ايشان در استان گيلان بودند . قابل ذکر است که آيت الله بروجردى فقط به دو نفر اجازه اجتهاد مطلق دادند که يکى از آنها ايشان بودند.

آيت الله لاکانى در سال 1329 شمسى به مکه معظمه و مدينه منوره مسافرت نموده و در مراجعت از عتبات عاليات و زيارت مرقد مطهر حضرت على بن موسى الرضا(ع) چون والدش کسالت داشت به ناچار راهى رشت شد و اداره مدرسه و مسجد خواهر امام و اقامه نماز جماعت و تبليغ و ترويج دين و تربيت طلاب علوم دينى و محصلين مدرسه مستوفى را بعهده گرفت .ائمه جماعات و وعاظ و خطبايى که اکثر مساجد و محافل منطقه گيلان را اداره مى کنند از شاگردان آيت الله لاکانى مى باشند.

او در دوران خفقان محمد رضا خانى تحت انواع محدوديتها و فشارهاى رژيم منحوس پهلوى بوده که به تربيت و تعليم طلاب مشغول بوده و شاگردانى چه در قم و چه در رشت تربيت کرده که هر کدام در نقطه اى از مملکت منشاء خير و برکت هستند.

تاليفات

1- شرح بر قطع و ظن و استصحاب و تعادل و تراجيح رسائل شيخ.

2- شرح بر مکاسب محرمه و معاطاه و خيارات (متاجر شيخ انصاري).

3- شرح بر مباحث الفاظ و برائت کفايه الاصول آخوند خراساني.

4- رساله اى در قطع.

5- رساله اى در ظن.

6- رساله اى در برائت و اشتغال.

7- رساله اى در استصحاب.

8- رساله اى در تعادل و تراجيح.

9- رساله در شکوک.

10- رساله اى در قاعده (من ملک شيئا ملک الاقراريه).

11- رساله اى در قاعده لاضرر.

12- رساله اى در رضاع.

13- رساله اى در جمع بين الرايين(اصاله المهيه و الوجود).

14- رساله اى در بحث نفس مناسب با منظومه سبزواري.

15- رساله اى در اعتقادات.

16- رساله مبسوطى در علم اخلاق بقلم عصري.

17- رساله اى در علم درايه.

18- رساله اى در اشتباهات شهيد ثاني.

19- رساله اى در اقتباسات آخوند(صاحب کفايه)از ديگران.

20- رساله اى در اشتباهات شيخ انصاري.

21- رساله اى در عصاره دوره منطق و معقول و فقه و اصول.

22- رساله اى در قواعد فقيه و اصوليه.

23- رساله اى در کر و اختلافات در آن و جمع بين اقوال و روايات

وفات

سرانجام  پس از عمرى تلاش و مجاهدت در 14 دى ماه سال 1379 دارفانى را وداع گفت و پيکر مبارکش در بقعه متبرکه خواهر امام رضا(ع) درشهر رشت به خاک سپرده شد.