فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله حاج شيخ محمد آل اسحاق «ره»

 ولادت

ايشان كه پدر شهيد ابوالحسن آل اسحاق می باشد در سال 1303 هـ.ش در خوئين – از توابع زنجان – در خانواده اهل علم و روحانی چشم به جهان گشود. پدر و مادر معظم له عالم و صاحب كرامت بودند ، چنانكه پدر او ، عالمی مجتهد و صاحب كرامت از شاگردان مرحوم آخوند خراسانی و تنها استاد «كفايه» زنجان بود .

در درس كفايه اش از طلاب شركت كننده می خواست در همان مجلس پس از پايان كلاس به مباحثه بپردازند. درسش پربار بود كه حتی جنّيان در درس او حاضر می شدند .

فرزندان را با فرهنگ توكّل به خداوند و تكيه بر امدادهای غيبی ، بزرگ كرد . مادر او نيز زهرا وار بچه ها را تربيت می كرد و دارای كرامت بود كه حتی اجنّه از او استشفاء می گرفتند .

تحصیلات

آيت الله آل اسحاق تحصيلات ابتدايی را در محضر پدر سپری كرد و چون اهل رياضت نفس بود بارقه های معنوی همچون تعبير خواب و فهم سريع درس ها ، به او ارزانی شد . روزی آيت الله العظمی شيخ حسين دين محمدی كه از هم دوره ايی های آيت الله بروجردی بود به وی فرمود : ديگر تقليد بر شما حرام است .

سرانجام پس از اتمام كلاس نهم از دروس جديد و پايان دروس علوم دينی تا دوره سطح حوزه ، در سال 1325 به قم مهاجرت كرد و از محضر استادان گرانقدر اين شهر بهره ها گرفت كه مهمترين آنها به ترتيب تأثير پذيری معظم له عبارتند از : آيات عظام : امام خمينی (در فقه و اصول كه بيشترين تأثير را پس از پدر بروی داشته است ) ، سيد محمد حجّت كوه كمری (فقه و اصول ) بروجرودی (خارج كفايه ) ، علامه طباطبايی (اسفار اربعه در فلسفه). وی سپس در سال 1330 به نجف اشرف رفت و در درس فقه آيت الله العظمی سيد محسن حكيم شركت و با آيت الله سيد موسی صدر درس های حكيم را مباحثه می كرد و هم زمان، از حوزه ی درس آيات عظام خويی (يك دوره اصول پنج ساله ) و ميرزا باقر زنجانی (فقه) استفاده برد .

فعالیتها

تا اين كه در سال 1335 به قم بازگشت و دوباره به درس مكاسب امام خمينی حاضر شد . از خدمات فرهنگی – دينی ايشان ، تأسيس كانون تحقيقات اسلامی است . او كه اسلام را مكتب تربيتی میدانست ، سراغ روانشناسی و تحقيق در بعد تربيتی در تربيتی قرآن كريم رفت . سپس روانشناسی اسلامی را برای اولين بار در حوزه علميه قم (سه بار) تدريس كرد كه با استقبال فراوان مواجه شد .

همچنين گروه فرهنگی قدس را در راستای پياده كردن 20 طرح تربيتی خود تاسيس نمود . تحقيق و تدريس كتاب قانون بوعلی سينا در حوزه علميه قم و طبابت بر طبق آن كتاب از ديگر خدمات اوست كه هم اكنون ادامه داشته و حتی از كشورهای ديگر نيز به وی مراجعه می كنند . او در فقه ، اصول و معارف تربيتی قرآن و مكتب اهل بيت (ع) صاحب نظر است . وی حوزه عمليه و انقلاب اسلامی را كانون تربيتی می داند نه آموزشی .

چرا كه آموزش را مقدمه تربيت بر می شمرد لذا در دو رشته روانشناسی اسلامی و بهداشت اسلامی (كتاب قانون بوعلی) تدريس و فعاليت می نمايد . مهمترين نكته از منظر معظم له عبارتست از : «بياييد ارزش های انقلابی اسلام ناب را در زندگی شخصيت های اسلام معرفی نماييم . چرا كه نجات جهانيان در پرتو روی آوردن به ارزش های اسلامی و پيروی از اهل بيت (ع) است ».

مرحوم محمد آل اسحاق در سال ۱۳۲۵ پس از مهاجرت به قم به واسطه آشنایی که با قانون بوعلی سینا داشت شروع به معالجه کرد. وقتی از نجف اشرف مراجعت کرده و به انقلاب  اسلامی پیوست ترویج طب گیاهی را نیز شروع کرد.

همچنین در کنار روان‌شناسی اسلامی و جامعه‌شناسی کتاب قانون بوعلی سینا را در حوزه علمیه قم تدریس کرده و تجربه‌های بوعلی را که از سایر تجربه‌ها مطمئن‌تر بود ملاک معالجات خود قرار داد؛ به‌طوری که مورد توجه طلاب و مردم قرار گرفت؛ تا حدی که سایر اقشار مردم و دانشجویان هم در بحث شرکت می‌کردند.

ازسال ۱۳۷۵ به دلیل کهولت سن، بحث قانون به خانه آیت‌الله آل‌اسحاق منتقل شده بود و وی به صورت غذا درمانی و کپسول و سایر ترکیبات گیاهی محصولاتی عرضه می‌کرد.

تأليفات

1- اسلام و روانشناسی (2 جلد)

2- زمينه قانون اسلامی

3- كتاب سرخ شهادت

4- عرفان نماز

5- طبيب همراه

6- بعد مطلق جهان

7- عرفان حج

8- مبارزه عقل و جهل

9- زندگينامه حضرت ابراهيم (2 جلد)

10- بلال حبشی

11- زندگينامه سلمان فارسی

12- زندگينامه ابوذر غفاری

13- زندگينامه حضرت خديجه

14- مكتب شهادت

15- روانشناسی خانواده.

وفات

و سرانجام  عالم ربانی ؛ آیت‌ الله محمد آل‌اسحاق، از اساتید طب اسلامی در تاریخ 21 دی ماه 1394 مصادف با 30 ربیع الاول 1437 هـ ق به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت.