معظم له در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۳۰ در خانواده متدین و مشهور علوى متولد شدند.

 والده گرانقدرشان دختر حضرت آیت الله العظمى سید حسین بروجردى (ره) مى باشند، و والد بزرگوارشان حضرت آیت الله سید محمد حسین علوى طباطبایى بروجردى از خانواده و از شاگردان آیت الله العظمى بروجردى (ره) مى باشند.

ایشان مقطع ابتدایى را تا کلاس چهارم در مدارس اوحدى و سنایى در قم خواندند، و سپس به علت فوت آیت الله بروجردى (ره) در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۴۰ هـ ش به همراه خانواده مکرمشان به تهران عزیمت نمودند. در تهران کلاس ششم ابتدایى را در مدرسه علوى که به همت علامه کرباسچیان دایر شده بود و از مدارس در سطح بالا و اسلامى به شمار مى رفت شاگرد اول شدند. و در مقطع دبیرستان زیر نظر اساتیدى چون سید کاظم موسوى، غلام رضا دانش و على مدرسى بهره جستند. و از سال چهارم دبیرستان در مدرسه شیخ عبدالحسین در بازار تهران به همراه دروس جدید به دروس حوزوى مشغول شدند و در همان ایام در تعطیلات تابستانى نزد ادیب نیشابورى در مشهد مقدس سیوطى، مغنى و مطول مىخواندند.

بعد از اخذ دیپلم در رشته ى طبیعى در خرداد ۱۳۴۸ هـ ش در چند رشته دانشگاهى از جمله حقوق وادبیات قبول شدند و مراحل ثبت نام را نیز گذراندند ولى در همان سال جهت آموختن علوم اهل بیت ـ علیهم السلام ـ به حوزه علمیه قم وارد شدند.

از جمله فعالیتهاى فرهنگى ایشان در دوران دبیرستان، تأسیس انجمن اسلامى جوانان مىباشد. و نیز انتشار مجله اى به نام جوانان در پناه اسلام در تیراژ ۲۰۰۰ عددى که بعدها در سال ۱۳۵۲ به دستور ساواک چاپ و نشر آن متوقف شد.

بعد از عزیمت به شهر مقدس قم رسماً مشغول به دروس حوزوى شدند و دروس سطح را نزد آیات عظام مرحوم اعتمادى، ستوده، پایانى و سلطانى (رحمهم الله) و نیز ابطحى کاشانى و سبحانى (دام ظلهما) درس گرفتند. و دروس عالى حوزه (خارج فقه و اصول) را نزد مرحوم آیت الله العظمى گلپایگانى و مرحوم آیت الله العظمى مرتضى حائرى و مرحوم آیت الله العظمى سید محمد روحانى (قدس الله اسرارهم) و آیت الله العظمى میرزا جواد تبریزى و آیت الله العظمى وحید خراسانى (دام ظلهما) بهره جستند.

همچنین کتاب منظومه از قسمت فلسفه را نزد آیت الله محمدى گیلانى و اسفار را نزد آیت الله جوادى آملى و الهیات بمعنى الاخص را نزد مرحوم آیت الله العظمى سید رضا صدر (ره) درس گرفتند.

معظم له مکرر اکثر کتابهاى حوزوى را در سطوح مختلف نظیر: شرح تصریف، سیوطى، مغنى، لمعه، اصول مظفر، رسائل و مکاسب و کفایه را تدریس فرمودند. و از سال ۱۳۷۰ هـ ش خارج اصول و ۱۳۷۵ خارج فقه را شروع نمودند. و تا به امروز نزدیک به یک دوره خارج اصول و خارج فقه کتابهاى اجتهاد و تقلید و مقدارى از طهارت و چندین بار منظومه سبزوارى و شرح تجرید و کتب کلامى دیگر و به مدت ۲ سال رجال تدریس نموده اند.

از فعالیتهاى اجتماعى ایشان مىتوان مؤسسه آیت الله العظمى بروجردى لنشر معالم اهل البیت (علیهم السلام) را نام برد که سعى در احیاى مباحث شیعه و احیاى آثار آیت الله العظمى بروجردى (ره) را دارد و در بخشى دیگر از این مؤسسه درسهاى حضرت آیت الله موسوى تهرانى (دام ظله) که از اساتید بنام و مشهور دروس رسائل و کفایه مىباشند. جمعى از شاگردان ایشان مشغول پیاده نمودن نوارهاى درسى و تطبیق آن با دست نوشته هاى ایشان هستند تا در آینده به صورت کتاب در دست علاقه مندان و شاگردان آن استاد قرار گیرد.

همچنین در جمهورى آذربایجان و آسیاى میانه با محوریت نشر و تبلیغ مذهب تشیع امور فرهنگى زیر را انجام مىدهند.

۱ ـ مدارس تربیت طلاب که قبلاً شامل هفت مدرسه بوده ولى هم اکنون به علت محدودیت مالى به دو مدرسه تنزل یافته است.

الف ـ مدرسه امام باقر (علیه السلام) در باکو.

ب ـ مدرسه جلیل آباد با بیش از ۳۰۰ طلبه.

۲ ـ اعزام مبلغ در ماههاى محرم و رمضان به کشورهاى آسیاى میانه و تبلیغات وسیع فرهنگى در خصوص علویهاى ترکیه که بالغ بر ۲۳ میلیون نفر مى باشند.

 نکته اخلاقى از نظر معظم له:

فخر ما این است که به عنوان طلبه آنچه که به دست ما رسیده همان طور که درباره علما شیعه آمده «حمله العلم» هستند ما نیز حمله اى صادق و امینى براى آیندگان باشیم و اعتقادات مردم را تضعیف نکنیم.

تألیفات

۱- تقریرات فقه و اصول درس خارج آیت الله العظمى مرحوم سید محمد روحانى (رحمه الله)

۲- تقریرات فقه و اصول درس خارج آیت الله العظمى وحید خراسانى (دام ظله) بالغ بر ۵۰۰۰ صفحه

۳- حاشیه کفایه الاصول

۴- شرح حال زندگى خاندان بروجردى

۵- شکوفه امید

۶- آفرینش در قرآن