گوناگون » شخصيت ها » مراجع و علماء »

آيت الله حاج سيد محمد جواد علوى طباطبايى بروجردى « دام ظله »

معظم له در تاريخ 26 فروردين 1330 در خانواده متدين و مشهور علوى متولد شدند.

 والده گرانقدرشان دختر حضرت آيت الله العظمى سيد حسين بروجردى (ره) مى باشند، و والد بزرگوارشان حضرت آيت الله سيد محمد حسين علوى طباطبايى بروجردى از خانواده و از شاگردان آيت الله العظمى بروجردى (ره) مى باشند.

ايشان مقطع ابتدايى را تا كلاس چهارم در مدارس اوحدى و سنايى در قم خواندند، و سپس به علت فوت آيت الله بروجردى (ره) در تاريخ 21 فروردين 1340 هـ ش به همراه خانواده مكرمشان به تهران عزيمت نمودند. در تهران كلاس ششم ابتدايى را در مدرسه علوى كه به همت علامه كرباسچيان داير شده بود و از مدارس در سطح بالا و اسلامى به شمار مى رفت شاگرد اول شدند. و در مقطع دبيرستان زير نظر اساتيدى چون سيد كاظم موسوى، غلام رضا دانش و على مدرسى بهره جستند. و از سال چهارم دبيرستان در مدرسه شيخ عبدالحسين در بازار تهران به همراه دروس جديد به دروس حوزوى مشغول شدند و در همان ايام در تعطيلات تابستانى نزد اديب نيشابورى در مشهد مقدس سيوطى، مغنى و مطول مىخواندند.

بعد از اخذ ديپلم در رشته ى طبيعى در خرداد 1348 هـ ش در چند رشته دانشگاهى از جمله حقوق وادبيات قبول شدند و مراحل ثبت نام را نيز گذراندند ولى در همان سال جهت آموختن علوم اهل بيت ـ عليهم السلام ـ به حوزه علميه قم وارد شدند.

از جمله فعاليتهاى فرهنگى ايشان در دوران دبيرستان، تأسيس انجمن اسلامى جوانان مىباشد. و نيز انتشار مجله اى به نام جوانان در پناه اسلام در تيراژ 2000 عددى كه بعدها در سال 1352 به دستور ساواك چاپ و نشر آن متوقف شد.

بعد از عزيمت به شهر مقدس قم رسماً مشغول به دروس حوزوى شدند و دروس سطح را نزد آيات عظام مرحوم اعتمادى، ستوده، پايانى و سلطانى (رحمهم الله) و نيز ابطحى كاشانى و سبحانى (دام ظلهما) درس گرفتند. و دروس عالى حوزه (خارج فقه و اصول) را نزد مرحوم آيت الله العظمى گلپايگانى و مرحوم آيت الله العظمى مرتضى حائرى و مرحوم آيت الله العظمى سيد محمد روحانى (قدس الله اسرارهم) و آيت الله العظمى ميرزا جواد تبريزى و آيت الله العظمى وحيد خراسانى (دام ظلهما) بهره جستند.

همچنين كتاب منظومه از قسمت فلسفه را نزد آيت الله محمدى گيلانى و اسفار را نزد آيت الله جوادى آملى و الهيات بمعنى الاخص را نزد مرحوم آيت الله العظمى سيد رضا صدر (ره) درس گرفتند.

معظم له مكرر اكثر كتابهاى حوزوى را در سطوح مختلف نظير: شرح تصريف، سيوطى، مغنى، لمعه، اصول مظفر، رسائل و مكاسب و كفايه را تدريس فرمودند. و از سال 1370 هـ ش خارج اصول و 1375 خارج فقه را شروع نمودند. و تا به امروز نزديك به يك دوره خارج اصول و خارج فقه كتابهاى اجتهاد و تقليد و مقدارى از طهارت و چندين بار منظومه سبزوارى و شرح تجريد و كتب كلامى ديگر و به مدت 2 سال رجال تدريس نموده اند.

از فعاليتهاى اجتماعى ايشان مىتوان مؤسسه آيت الله العظمى بروجردى لنشر معالم اهل البيت (عليهم السلام) را نام برد كه سعى در احياى مباحث شيعه و احياى آثار آيت الله العظمى بروجردى (ره) را دارد و در بخشى ديگر از اين مؤسسه درسهاى حضرت آيت الله موسوى تهرانى (دام ظله) كه از اساتيد بنام و مشهور دروس رسائل و كفايه مىباشند. جمعى از شاگردان ايشان مشغول پياده نمودن نوارهاى درسى و تطبيق آن با دست نوشته هاى ايشان هستند تا در آينده به صورت كتاب در دست علاقه مندان و شاگردان آن استاد قرار گيرد.

همچنين در جمهورى آذربايجان و آسياى ميانه با محوريت نشر و تبليغ مذهب تشيع امور فرهنگى زير را انجام مىدهند.

1 ـ مدارس تربيت طلاب كه قبلاً شامل هفت مدرسه بوده ولى هم اكنون به علت محدوديت مالى به دو مدرسه تنزل يافته است.

الف ـ مدرسه امام باقر (عليه السلام) در باكو.

ب ـ مدرسه جليل آباد با بيش از 300 طلبه.

2 ـ اعزام مبلغ در ماههاى محرم و رمضان به كشورهاى آسياى ميانه و تبليغات وسيع فرهنگى در خصوص علويهاى تركيه كه بالغ بر 23 ميليون نفر مى باشند.

 نكته اخلاقى از نظر معظم له:

فخر ما اين است كه به عنوان طلبه آنچه كه به دست ما رسيده همان طور كه درباره علما شيعه آمده «حملة العلم» هستند ما نيز حمله اى صادق و امينى براى آيندگان باشيم و اعتقادات مردم را تضعيف نكنيم.

تأليفات

1- تقريرات فقه و اصول درس خارج آيت الله العظمى مرحوم سيد محمد روحانى (رحمه الله)

2- تقريرات فقه و اصول درس خارج آيت الله العظمى وحيد خراسانى (دام ظله) بالغ بر 5000 صفحه

3- حاشيه كفاية الاصول

4- شرح حال زندگى خاندان بروجردى

5- شكوفه اميد

6- آفرينش در قرآن