فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله حاج سيد جلال الدين فقيه ايمانى (ره)

(1428 – 1350هـ ق )

ولادت و تحصيلات

آيت الله سيد جلال الدين فقيه ايمانى فرزند ارشد مرحوم آيت الله حاج سيد مصطفى فقيه ايمانى در سال 1311 هجرى شمسى قدم به عرصه وجود گذارد. پس از رسيدن به سن تحصيل، دوره ابتدايى را در اصفهان به پايان رسانيد و از درس استادانى به نام، همچون حضرات آيات حاج شيخ حيدر على صلواتي، حاج شيخ يحيى فقيه ايماني، حاج شيخ فضل الله ذوعلم و حاج شيخ محمد حسن نجف آبادى بهره برد.

ايشان از اين پس به شهر قم رفت و دروس عالى حوزه علميه را در محضر اساتيد معظم آيت الله حاج شيخ مرتضى حائرى و آيت الله سلطانى و مرحوم علامه طباطبايى فرا گرفت، و همچنين از درس آيات عظام حجت، بروجردى و گلپايگاني(رهم) و ديگر بزرگان کسب فيض نمود. وى در سن 26 سالگى به نجف اشرف مشرف گرديد و در حلقه درس مراجع حوزه نجف آيت الله حکيم و آيت الله حسين حلى (رها) شرکت نمود، سپس افتخار استفاده علمى از محضر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد ابوالقاسم خويي(ره) را يافت.

آيت الله سيد جلال الدين فقيه ايمانى در سن 28 سالگى با خاندان استاد خويش مرحوم سيد ابوالقاسم خويى وصلت نمود و دختر ايشان را به همسرى گرفت. ثمره اين ازدواج هفت پسر و سه دختر است.

خدمات فرهنگى

آيت الله سيد جلال الدين فقيه ايمانى پس از بازگشت به ايران، ضمن تصدى سمت نمايندگى آيت الله العظمى خويى در شهر اصفهان، به تدريس رسائل و کفايه در مدرسه علميه ملا عبدالله مشغول شد.

آن فقيد سعيد در طول حيات خود خدمات ارزنده بسيارى به جامعه تشيع و حوزه هاى علميه نمود که عمدتاً تاسيس موقوفات مرحوم آيت الله العظمى خويى (ره) از جمله کتابخانه هاى تخصصى در قم ، مشهد و اصفهان ،‌ مدرسه علميه در قم و مشهد و ساخت مجتمع مسکونى مدينه العلم با بيش از300 منزل مسکونى براى طلاب در شهر مقدس قم ازجمله خدمات ارزشمند آن مرحوم است.

پس از فوت آيت الله العظمى خويي(ره) حکم نمايندگى وى از سوى آيت الله العظمى سيستاني، مطابق شرايط سابق تمديد گرديد.

دو مورد از آثار و خدمات ارزشمند ايشان عبارتند از :

مدينة العلم قم

از باشکوه ترين آثار ماندگار مرحوم آية الله العظمى خوئي(ره)، مجموعه فرهنگى مسکونى مدينة العلم در قم مى باشد. در سال 1354 به دستور آن مرجع فقيد و به همت نماينده و داماد ايشان، مرحوم آية الله حاج سيد جلال­الدين فقيه ايمانى حاشيه شهر قم زمين هايى جهت تأسيس مرکز علمى دينى خريدارى شد و کار ساختمان سازى طبق اصول مهندسى شروع گرديد . ليکن بعد از يک سال ساخت ، پروژه از طرف ساواک تعطيل و متوقف شد. بعد از دو سال در اوج تظاهرات مردمى عمليات ساختمانى مجدداً بدون سروصدا و تبليغات آغاز شد . از سال 1359 ، با اسکان جمعى از فضلاء حوزه علميه در بلوک 1 و2 از فاز اول مدينه العلم ، بهره بردارى انجام گرفت و به تدريج بلوکهاى ديگر آن تکميل شد. ضمن استفاده مسکوني، کار ساخت مدرسه علميه و کتابخانه عظيم در مجموعه به سرعت و با معمارى اسلامى مدرن جهت استفاده طلاب و دانشجويان طبق نقشه پيش بينى شده انجام و سپس مورد بهره بردارى قرار گرفت. و طى ساليان بعد و با توسعه فعاليتها دو فاز ديگر به اين مجموعه افزوده شد.

مدينة العلم آيه الله العظمى خوئي(ره)  را مى توان يکى از بزرگترين و زيباترين آثار معمارى اسلامى دانست که با طرحهاى برگرفته از اصالت سنت و اصول فنى و مهندسى توانسته الگوى نمونه اى براى شهرک سازى اسلامى باشد .

مدينة العلم آيه الله العظمى خوئي(ره) موقوفه ايست که در اختيار فضلاء حوزه علميه قرار دارد و بيش از سيصد خانوار از مليتهاى مختلف را اسکان داده است و ساليانه حدود يکصد طلبه مجرد نيز در مدرسه علميه اين مجتمع اشتغالات علمى دارند . ضمن آنکه کتابخانه با عظمت آن نياز دانش پژوهان را برآورده مى کند .

شايان ذکر است بنيانگزارى مجموعه مدينة العلم که به راستى يکى از شاهکارهاى بديع و ابتکارى شهرک سازى مذهبى در جهان مى باشد، حاصل تلاش چشمگير و درايت دورانديشانه حضرت آية الله فقيه ايماني(ره) است.

مرحوم آيه الله العظمى خوئي(ره) جهت قدردانى از خدمات و زحمات مخلصانه مرحوم آية الله فقيه ايماني(ره) در نامه هايى کراراً مزد و اجر ايشان را از حضرت ولى عصر (عج) مسألت نموده اند.

مدرسه علميه مشهد

قبل از پيروزى انقلاب اسلامي، با عنوان کردن طرح توسعه حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)، مدارس علميه بسيارى اطراف بارگاه رضوى تخريب شد . به دستور مرحوم آيه الله العظمى خوئى (ره) ، داماد و نماينده ايشان مرحوم آيه الله حاج سيد جلال الدين فقيه ايمانى جهت تهيه مکانى مناسب براى طلاب مأمور گرديد.

در آن روزگار سخت، مرحوم آيه الله فقيه ايمانى موفق به خريدارى ملکى به مساحت ده هزار متر مربع و تبعيت بسيار ممتاز گرديد و بلافاصله در ساختمان با عظمت آن دروس حوزه راه اندازى و مشکله مهمى از حوزه مشهد حل شد. عمده درس هاى حوزه علميه به مکان جديد منتقل گرديد و رونق درسى بويژه با تدريس مرحوم آيه الله فلسفى در اين مدرسه فزونى يافت .

در کنار اداره مدرسه با شيوه­ى عالي، توسعه فضاهاى درسى و خوابگاهى در قسمت جنوبى در دستور کار گروه مهندسين قرار گرفت و با نقشه معمارى بسيار زيبا در چهار طبقه مدرسه اصلى ساخته شد و درسها به فضاى جديد منتقل گرديد. بعد از چند سال به دنبال نيازى که حوزه علميه مشهد و به خصوص اين مدرسه براى بيشتر شدن فضاى درسى لازم داشت. در قسمت هاى قبلى نيز با اسلوب جديد عمليات ساختمانى انجام و بالاخره مورد بهره بردارى قرار گرفت .

مدرسه علميه مشهد اينک با دو فضاى بزرگ درسى و خوابگاهى و کتابخانه اى باشکوه ، با غنى ترين منابع و متون اسلامى ، به راستى مرکزيتى براى دروس حوزه عليمه دارد که روزانه بيش از هزار نفر از اساتيد و دانش پژوهان و فضلاء به اين مکان علمى و مقدس تردد و از امکانات آن بهره بردارى مي­نمايند.

لازم به ذکر است فاز جديد مدرسه، در سه طبقه، روز عيد فطر سال گذشته(1386) به يمن قدوم مرجع عاليقدر حضرت آيه الله العظمى آقاى وحيد خراسانى دامت برکته افتتاح گرديد .

تاليفات

از تاليفات ايشان مى توان تقريرات درسى آيت الله العظمى خويى و مباحث دينى که به صورت دست نويس مى باشند را نام برد.

وفات

و سرانجام پس از تحمل يک دوره بيمارى مورخ شنبه 15 دى ماه 1386 شمسى مطابق با ۲۵ ذى الحجه ۱۴۲۸ قمرى دار فانى را وداع و دعوت حق را لبيک گفت، پيکر پاک آن مرحوم  پس از تشييع با شکوه درحرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد .