(۱۴۲۲ – ۱۳۴۷ هـ.ق)

ولادت

سید محمد شیرازى در سال ۱۳۴۷ هـ. ق در شهر نجف اشرف متولد شد.

تحصیلات

وى در حالى که تنها ۹ سال داشت همراه پدر بزرگوارشان مرحوم سید مهدى شیرازى به کربلاى مقدس هجرت نمود.
دروس مقدماتى و عالیه حوزه را در محضر جمعى از اساتید بزرگ تلمذ نموده و در علوم و فنون مختلف از محضر دهها تن از علما و اساتید دیگر، استفاده هاى شایان نمود و به مراتب عالى علمى و اجتهاد رسید.

اساتید

او دروس مقدماتى و عالیه حوزه را در محضر جمعى از اساتید بزرگ مانند :
۱ سید میرزا مهدى شیرازى پدر بزرگوارشان ،
۲ سید هادى میلانى.
۳  شیخ محمد رضا اصفهانى.
۴  مرحوم سید زین  العابدین.
۵   شیخ جعفر رشتى .
تلمذ نموده است.

تدریس

مرحوم سید محمد شیرازى نخست به تدریس دروس سطح پرداخته و هنگامى به تدریس کتاب کفایهالأصول – آخرین کتاب سطح – مشغول شدند که بیش از ۱۸ سال از عمرشان نگذشته بود.
و در سن ۲۵ سالگى اولین کتاب فقهى استدلالى خود را تألیف نمودند. و زمانى که به تدریس خارج فقه پرداختند، تنها ۳۰ سال از عمر شریفشان مى گذشت. و در طول چندین سال، بین ۶ تا ۸ جلسه، درس مى گفتند.

شاگردان

مرحوم سید محمد شیرازى (ره) در بعد تربیت و تبلیغ امور دینى و مذهبى جهان تشیع، نمونه اى بارز در عصر حاضر بشمار مى رفتند. چرا که به تربیت افراد مختلف، جهت اداى مسئولیت  هاى شرعى و دینى مشغول بودند صدها تن از علماء و مجتهدین، گویندگان، نویسندگان، مبلغان و مجاهدانى که پرورش یافتگان مکتب آن مرجع عظیم الشأن هستند، در کشورهاى مختلف، در شرق و غرب جهان مشغول خدمت به دین و دفاع از حریم تشیع مى باشند.
و نیز بسیارى از شاگردان دیگر ایشان که تنها در عراق و کویت بالغ بر هزار تن هستند، خود محور مهم در امور دینى و فرهنگى در سر تا سر جهان اسلام بشمار مى آیند.
مرحوم سید محمد شیرازى در طول نیم قرن، همواره بر تقویت و گسترش هر چه بیشتر حوزه هاى علمیه در نقاط مختلف جهان تأکید و اصرار داشتند. و خود عملاً به توسعه حوزه هاى علمیه و تأسیس مدارس دینى مبادرت مىورزیده اند. و در این راستا تا کنون با تشویق و ارشادات آن مرحوم، بالغ بر سه هزار نفر به تحصیل علوم دینیه روى آوردند، و بیش از دو هزار و پانصد نفر از فضلاء و طلاب علوم دینى به دست با برکت ایشان معمم گردیده اند.

تألیفات

مرحوم سید محمد شیرازى نویسندگى را از سالهاى جوانى آغاز نمود و تا پایان عمر پر برکتش دست از نوشتن بر نداشت و تألیفات معظم له در زمینه هاى مختلف علوم به شرح ذیل مىباشد.
۱ – دائره المعارف فقهى: که یکصد و پنجاه جلد را شامل میشود.
۲ – الأصول.
۳ – ایصال الطالب الى المکاسب در ۱۶ جلد .
۴ – الوصول الى کفایه الأصول در ۵ جلد .
۵ – الوصائل الى الرسائل در ۱۶ جلد.
۶ – شرح منظومه سبزوارى، القول السدید فى  شرح  التجرید و البلاغه.
که این کتابها براى اساتید و طلاب حوزه تألیف و تدوین شده است.
۷ – حقوق .
۸ – قانون .
۹ – جامعه  شناسى.
۱۰ – سیاست .
۱۱ – اقتصاد، را براى دانش  پژوهان و دانشگاهیان به رشته تحریر در آورده است.
۱۲ – راهى به سوى نهضتهاى اسلامى.
۱۳ – شورا در اسلام.
۱۴ – دگرگونى.
۱۵ – رسیدن به حکومت اسلامى.
۱۶ – راه نجات.
۱۷ – آزادى در اسلام را براى طبقه روشن  فکر به رشته تحریر در آورده اند.
۱۸ – حکومت اسلامى در عهد امیرالمؤمنین.
۱۹ – بسوى بیدارى اسلامى.
۲۰ – حجاب و عدل زیر بناى حکومت را براى عموم مردم .
۲۱ – عقاید اسلامى.
۲۲ – داستان پیامبران.
۲۳ – از نماز چه مى دانید؟ .
و سرى کتابهاى فروع دین را براى کودکان و نوجوانان نوشته اند.

خصوصیات اخلاقى

تقوى و پرهیزکارى، تواضع، گذشت از اسائه بیخردان، سعه صدر، مدارا با مردم، احساس مسئولیت نسبت به مسایل اجتماعى، دستگیرى از فقراء و محرومین و بر آوردن حوائج آنها، روح برابرى و مساوات با سائرین، احترام به مخالفین، احترام و اعتماد به مردم، مشورت با دیگران و شنیدن آراء و نظرات موافق و مخالف، زهد و دورى از تشریفات و تجملات، زندگى در خانه اى بسیار ساده و بى آلایش، بر خوردارى از روح بلند و پسندیده، تحمل مشکلات و سختیها در راه خدا، صبر و بردبارى در برابر حوادث، استقامت در راه اداى وظائف شرعیه، تلاش و کوشش پیگیر و حسن مدیریت در تمامى فعالیت هاى روزمره، استقامت در برابر فشارهاى ظالمین و تحمل آنها و تسلیم نشدن، توکل بر خدا در تمام امور و توسل به اهل  بیت عصمت و طهارت (ع) همگى از خصوصیات بارز این بزرگ مرجع عالیقدر تقلید بود و در حقیقت همین صفات پسندیده و سجایاى اخلاقى است که خود ترسیم کننده شخصیت والا و نمایانگر عظمت ایشان مى باشد.

خدمات

ایشان دهها مسجد و حسینیه و مدرسه و کتابخانه و انتشارات و صندوق قرض  الحسنه و درمانگاه تأسیس نمودند ضمن اینکه نمایندگان و مقلدین و دوستان آن مرحوم به تشویق و راهنمائى و حمایت ایشان مؤسسات زیادى در مناطق مختلف جهان از جمله در مصر و سودان و بریتانیا و کانادا و آمریکا و هند و پاکستان و استرالیا و کشورهاى حوزه خلیج و ایران و عراق بوجود آوردند.
مرحوم سید محمد شیرازى در بوجود آوردن حوزه هاى علمیه در ایران و عراق و کویت و سوریه و غیره نیز همت گماشتند و دهها مدرسه دینى ایجاد نموده و حوزه هاى مختلف علمیه را تحت پوشش و حمایت خود قرار دادند و براى طلاب و علماء دین در ایران و سوریه و هند و پاکستان و افغانستان و تعدادى از طلاب خلیج شهریه قرار دادند و همچنین از ابتداى تأسیس حوزه علمیه حضرت زینب (سلام الله علیها) که توسط برادر شهیدشان تأسیس شد – این حوزه را نیز تحت حمایت و رعایت خویش قرار دادند.

مسافرت 

در سن ۴۴ سالگى بر اثر فشارهاى وحشیانه رژیم بعث، از عراق به کویت هجرت نمود و در سال ۱۳۹۹ هـ. ق در سن ۵۲ سالگى به شهر مقدس قم مهاجرت فرمود.

وفات 

عاقبت در سال ۱۳۸۰ هـ. ش مطابق با سال ۱۴۲۲ هـ. ق و بعد از عمرى خدمت در مکتب تشیع و اشاعه دین مبین اسلام و گسترش فرامین ائمه معصومین (علیه السلام) در سن ۷۵ سالگى دیده از جهان فرو بست و روحش به ملکوت اعلى پیوست .