فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله العظمى مير سيد على يثربى كاشاني(ره)

(1379-1311هـ ق)

ولادت و تحصيلات

از جمله علماى بزرگ و نامدار كاشان مرحوم آيت الله العظمى مير سيد على يثربى كاشانى است . آن مرحوم به سال 1311 هجرى در شهر سامرا و در بيت علمى مرحوم آيت الله آقا سيد محمدرضا ابن سيد اسماعيل بن عبدالرزاق يثربى كاشانى متولد شد  و در سن 5 سالگى يعنى به سال 1316 هجرى قمرى همراه پدر وارد شهركاشان شد و در عنفوان جوانى درس سطوح را تمام كرده و به سال 1321 وارد حوزه نجف گرديد .در سال 1331 بنا به در خواست خانواده معظم له به كاشان بازگشتند و پس از چندين سال اقامت در اين شهر و تدريس علوم دينى بنا به درخواست مرحوم آيت الله حائرى در سال 1341 هجرى قمرى وارد حوزه قم شده و ضمن شركت در درس مرحوم آيت الله حائرى خود نيز حوزه مستقلى تشكيل داد .

ويژگى هاى اخلاقى

از جمله برجستگيهاى اخلاقى اين مرد بزرگ ساده زيستن و فرار از تعينات ، صراحت لهجه ، سخاوت در عين نادارى ، علو طبع و عشق و اخلاص به اهل بيت ( ع ) و استنتاج بود .

شاگردان

در حدود هفت سال ضمن تدريس فقه و اصول به تربيت طلاب و فضلاء پرداخته و شاگردانى بزرگ تربيت نمودند كه در ميان آنان مى توان از رهبر كبير انقلاب ، امام خمينى ( ره ) ، آيت الله داماد ، آيت الله نجفى مرعشى ( ره ) و دهها عالم ديگر نام برد كه هريك در زمان خود فقيهى بزرگ و دانشمندى گرانمايه شدند . ايشان پس از چندين سفر كوتاه به نجف و قم بمدت 30 سال در كاشان اقامت داشتند و همچون گنجى مملو از علم و دانش و تقوا  موجب بركت و سرافرازى اين شهر مذهبى و تاريخى بودند .

وفات

سر انجام اين عالم وارسته به سال 1379 هجرى قمرى مردى از ميان ما رفت كه فقدانش جهان اسلام و انسانيان را در هاله غم فرو برد . پيكر اين عالم جليل القدر با نهايت تجليل در كاشان تشييع و در محله پشت مشهد كاشان به خاك سپرده شد .