فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت الله العظمى حاج شيخ على صافى (ره)

(1431-1332هـ .ق)

ولادت و تحصيلات

آيت الله العظمى حاج شيخ على صافى (ره) در سال 1332 هجرى قمرى در گلپايگان پا به عرصه وجود گذارد.كودكى و جوانى اش صرف دانش اندوزى شد . تا سن هجده سالگى نزد پدر و دايى بزرگوارشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمين آخوند ملا ابوالقاسم قطب (ره) به تحصيل پرداختند و سپس به قم هجرت نمودند.
دروس سطح را در محضر آيت الله آقا ميرزا محمد همدانى تكميل نمودند.درس خارج را نزد عالمان بلند آوازه عصر، از جمله آيت الله حجت و آيت الله العظمى بروجردى به پايان بردند.هوش و ذكاوت و نيروى استدلال وى در جلسه درس و مباحثۀ حضرت آيت الله العظمى بروجردى موجب شهرت او گرديد . آيت الله العظمى بروجردى چنان شيفته اين شاگرد درس خوان و هوشيار گرديد كه در برخى مجالس از وى ياد مى كرد و اين امر سبب شهرت ايشان
در جمع طلاب علوم دينى شد و در رده برجسته ترينشان شناخته گرديد.

آثار علمى

آيت الله حاج على صافى ، آثار ارزشمندى به نظم و نثر عربى و فارسى دارند كه برخى به چاپ رسيده است. از جمله آثار ايشان :

شرح استدلالى بر العروة الوثقى اثر آيت  الله آقا سيد محمد كاظم يزدى طباطبايى

در انتظار وصال (مجموعه 59 قصيده و غزل ومخمس به مناسبت ولادت امام زمان (عج)

تقريرات اصول مرحوم آيت الله العظمى حجت

الدلالة الى من له الولاية

وفات

سرانجام  اين مجتهد تلاشگر و در صحنه علم  وعمل ، با خطابه هاى بليغ و صراحت لهجه که با همه وجودش آميخته بود و شجاعت و پايمردى و استقامت در خور،‌ در مسير آزادى و اشاعه عدالت و انضباط اجتماعى و احياء حق و سرکوب نمودن باطل و مبارزه با رژ‍يم مستبد شاهنشاهى و ايادى استعمار و استکبار گام برداشت و در اين راه متحمل سختى ها ، فشارها و تبعيدها شد، درسحرگاه روز دوشنبه 14/10/88 در 98 سالگى بر اثر کهولت سن در گلپايگان دارفانى را وداع نمود .