فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت‌ الله سيدعلي اكبر قره باغي(ره)

 (1433- 1354 هـ .ق)

ولادت و تحصيلات

آيت‌الله سيدعلي اكبر قره باغي در سال 1315 شمسى در روستاى قره باغ اروميّه متولد شدند .

از شش سالگى تحصيل درمدرسه ابتدايى روستا را آغاز کردند و سپس نزد ميرزا عبداللّه يعقوبى كه اهل علم و از فعّالان منطقه بود درس طلبگى را آغاز کرده و كتاب‌هاى جامع المقدّمات، سيوطى و بخشى از جامى را نزد ايشان و بخشى ديگر را نزد مرحوم شيخ حسين فرقانى نجف آبادى فرا گرفتند.

ايشان سپس  براي ادامه تحصيل به تبريز  رفته و در مدرسه طالبيّه اين شهر مشغول تحصيل شدند  و كتاب‌هاى معالم الاصول، حاشيه، مغنى و قسمت‌هايى از مطوّل و شرح لمعه و كمى از “قوانين” را در اين مدرسه فرا گرفتندو سرانجام بعد از دو سال اقامت در تبريز، براى ادامه تحصيل به حوزه علميّه قم آمده و در مدرسه حجتيه رسائل و مكاسب را به پايان برده وكفايه را نزد مرحوم آقاى شيخ محمد مجاهد تبريزى و مرحوم سيّد محمد باقر طباطبائى بروجردى معروف به سلطانى تلمذ کردند.

 ايشان بعد از اتمام دوره سطح، وارد درس خارج فقه مرحوم آيت‌الله بروجردى شده و از درس خارج فقه مرحوم آية اللّه سيّد محمد يزدى نيز به مدت چهار سال بهره‌مند شدند. ايشان همچنين در درس خارج اصول فقه امام خمينى (ره) شركت کرده و فلسفه  را نزد مرحوم علّامه طباطبائى آموختند.

فعاليت‌هاي سياسي و علمى

ايشان که از شاگردان حضرت امام (ره) به شمار مي‌روند همزمان با آغاز نهضت امام (ره) فعّاليّت‌هاى سياسى خود را عليه رژيم ستم شاهي آغاز کرده  و تا پايان در کنار حضرت امام به مبارزه خود ادامه داد.

آيت‌الله قره‌باغي در عمر پر برکت خود به مطالعه، نوشتن و تدريس مكاسب و كفايه و درس خارج فقه اشتغال داشتند؛ عمده فعّاليّت‌هاى علمى ايشان بعد از مهاجرت به اروميّه نوشتن كتاب شريف انوارالفقاهه، حاشيه بر العروة الوثقى و تنظيم تقريرات بحث حضرت امام خمينى قدّس سرّه مى باشد.

خدمات اجتماعى

تاسيس صندوق كمك به مستمندان ، تأسيس بيمارستان 232 تختخوابى سيّدالشّهداعليه السّلام اروميّه از جمله خدمات اجتماعي آيت‌الله قره‌باغي
به شمار مي‌رود.

مسئوليّت‌هاى پس از انقلاب

ايشان بعد از پيروزى شكوهمند انقلاب اسلامى شورايى به نام شوراى انقلاب اسلامى تشكيل داد تا جلوي شرارت‌هايى كه ممكن بود از سوي ضدّانقلاب در منطقه صورت گيرد گرفته شود. مدتى نيز سرپرستى امور قضايى شهر را عهده‌دار شدند  و در  سال 1359شمسى از سوى مردم شهرستان اروميّه به نمايندگى مجلس شوراى اسلامى انتخاب گرديدند.

از مسئوليّت‌هاى ديگر پس از انقلاب، حضور در مجلس خبرگان رهبرى است كه در سال 1378شمسى از سوى مردم استان آذربايجان غربى به نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى برگزيده مي شوند.

وفات

سرانجام اين فقيه مکتب اهل بيت عليهم السلام پس از عمري عبادت و بندگي در سنگر علم و عمل ، صبح روز سه‌شنبه هشتم فروردين 1391  مصادف با 5 جمادي الاولي  1433بر اثر عارضه قلبي در شهر مقدس قم دعوت حق را لبيک و به ملکوت اعلي پيوست . پيکر آنمرحوم پس از تشييع در  اروميه به شهر مقدس قم انتقال يافته و در جوار بارگاه ملکوتي حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد.