فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت‌الله سيد احمد فهری زنجانی(ره)

(1427-1340هـ ق)

ولادت 

 آيت‌الله سيد احمد فهري زنجاني متولد سال 1301 هجري شمسي بنيانگذار حوزه علميه دمشق و از همراهان امام در نجف اشرف بوده كه بسياري از كتب و آثار حضرت امام خميني(ره) را به زبان عربي ترجمه كرده است.

تحصيلات

وي فلسفه و فقه را در حوزه نجف خوانده بود، بسيار متهجد بود و در كار عبادي مواظبت زيادي مي‌كرد.

اساتيد

آيت‌الله محسن  حكيم

آيت‌الله شيخ عبدالکريم حائري

آيت‌الله ميرزا باقر زنجاني

آيت‌الله خويي بود که در سن سي سالگي به افتخار درجه اجتهاد از سوي سيد ابوالحسن اصفهاني نائل آمد.

تدريس

آيت‌الله فهري ‌زنجاني، مؤسس حوزه علميه دمشق بوده و در طول حياتش 4 هزار طلبه در اقصي‌ نقاط كشورهاي اسلامي و حوزه علميه امام خميني دمشق از محضر آن مرحوم درس گرفته‌اند.

فعاليتها

علاوه بر تاسيس حوزه علميه در دمشق، بازسازي و نوسازي حرم حضرت رقيه (س) و ساخت بيمارستان امام خميني(ره) در دمشق نيز از جمله فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي آن مرحوم عنوان شده است.

تلاش براي ايجاد وحدت و همبستگي ميان علماي شيعه و سني و ساماندهي امور مذهبي و زيارتي در لبنان و سوريه از ديگر فعاليت‌هاي سياسي، فرهنگي و مذهبي وي مي‌باشد.

آيت‌الله سيد احمد فهري که از سال ۱۳۶۰ به نمايندگي حضرت امام در سوريه و لبنان جهت ساماندهي امور مذهبي و زيارتي منصوب شد، وي در طول اين‌ سال‌ها به ترويج اسلام و مذهب جعفري اقدام کرده و اقامهٔ نماز و ايراد سخنراني در ساليان متمادي در حرم حضرت زينب (س) در دمشق، تدريس در حوزه‌هاي علميه دمشق، برپايي جلسات درس براي تربيت شاگردان و طلبه‌هاي علوم اسلامي از اقصي نقاط جهان از جمله فعاليتهاي علمي – فرهنگي وي است.

آيت‌الله فهري روزانه سه وعده نماز در حرم حضرت زينب مي‌خواند و در توسعه حرم حضرت رقيه نقش اساسي داشت و زائران ايراني و عربي در سوريه از سخنراني‌ها و نشست‌هاي روزانه اين عالم فرزانه بهره مي‌گرفتند.

آيت‌الله فهري بسيار زاهدانه زندگي كرد و ملاقات‌هاي ايشان با امام و رهبري بسيار با دلدادگي و محبت بوده است.

ايشان علاوه بر اين‌كه شاعر خوش ذوقي بود و اشعار فراواني به فارسي، عربي و تركي گفته است، چندين مركز در ايران براي ايتام و صندوق‌هاي قرض‌الحسنه و چند مسجد بزرگ در ايران را مستقيماً اداره مي‌كرد. وي همچنين بخشي از كتابخانه حافظ اسد را به نام ايران و تشيع، تجهيز و راه‌اندازي كرد.

همچنين وي يار امام و ازدوستان صميمي شهيد مصطفي خميني است كه نگاه‌هاي تفسيري وي، متأثر از نگاه تفسيري حاج آقا مصطفي است.

ارتباط سه جانبه خوبي بين ايشان، حاج آقا مصطفي و امام موسي صدر برقرار بود، افزود: آيت‌الله فهري اولين موسس حوزه علميه امام خميني در زينبيه دمشق است كه مي‌توان آن را پايگاه بزرگ قرآن و عترت در سوريه دانست كه قرين 500 طلبه دختر و پسر در آن مشغول به تحصيل‌اند.

ايشان مدتي نمايندگي حوزه‌هاي علميه لبنان را به عهده داشت، در بين شيعيان خاورميانه به خصوص كويت، عربستان و بحرين و عراق از طرف امام (ره) مرجعي براي وجوهات و استفتانات بودند.

آيت‌الله فهري مورد تأييد و علاقه امام و حاج احمدآقا و مقام معظم رهبري بودند و رهبري از جواني با ايشان رابطه دوستي داشت.

وي 29 سال در سوريه به عنوان نماينده امام و سپس رهبري حضور داشت؛ با امام موسي صدر دوستي ديرينه داشت و در دمشق نيز درس خارج فقه مي‌گفت.

عشق به قرآن و تفسير آن

عشق به قران و تفسير آن در ايشان كم‌نظير بود و از جمله شاگردان علامه طباطبايي به شمار مي‌رفت كه خاطرات ايشان از علامه طباطبايي شامل يك مجموعه دستور‌العمل براي اهل معرفت و عرفا است كه مجموعه بسيار نفيسي است، همچنين  منتشر كردند كه بسيار مورد استقبال و استفاده حوزه‌هاي علميه قرار گرفت.

تاليفات

آداب الصلاه

صلاه العارفين

مصباح الهدايه

صلاه الخاشعين

رساله طب

سالار شهيدان

ترجمه لهوف ابن طاووس

ترجمه صحيفه سجاديه

ترجمه خصال شيخ صدوق

ترجمه كتاب الغيبه نعماني

الخميني في القرآن

تقريرات اصولي از امام به ‌نام  طلب و اراده

اسرار حج

وفات

آيت‌الله فهري پس از سال‌ها تلاش و کوشش در راه نشر معارف الهي، درتير ماه 1385در سن 85 سالگي به علت عارضه قلبي دعوت حق را لبيک گفت.

پيکر نماينده حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري در سوريه و لبنان و توليت آستان حضرت زينب (س) و موسس حوزه علميه دمشق، صبح دوشنبه با حضور آيات عظام، طلاب علوم ديني، مسوولان و مقامات استاني، جمعي از خادمان بارگاه منور رضوي و اقشار مختلف مردم، بر روي دست زائران و مجاوران حرم مطهر امام رضا(ع) تا صحن آزادي تشييع شد و در ادامه، جمع زيادي از رائران و مجاوران به امامت عالم فرزانه، آيت‌الله العظمي بهجت بر پيکر آن مرحوم نماز گزاردند. پيکر آن مرحوم در رواق دارالزهد مبارکه كنار شيخ بهايي در جوار بارگاه ملکوتي حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا(ع) به خاک سپرده شد.