فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت‌الله سيد‌ مرتضى نجومى کرمانشاهى (ره)

(1430-1346هـ ق)

ولادت و تحصيلات

آيت‌الله سيدمرتضى نجومى، فرزند آيت‌الله آقاسيد محمدجواد نجومى در 23 جمادى الثانى 1346 هجرى قمرى برابر با 5 آذر 1307 هجرى شمسى در كرمانشاه متولد شد. وى از نوادگان امام زين‌العابدين (ع) بود.

آيت‌الله نجومى، پس از گذراندن سال دوم دبيرستان، در سال 1322 تحصيل در مدرسه را رها كرد و به تحصيل دروس حوزوى پرداخت.

اساتيد

وى در دوران طلبگى از محضر اساتيدى همچون آقا ميرزا ابراهيم پورمعتمد، حاج سيدمحمود معصومى لارى و حاج شيخ حسن حاج آخوند به تحصيل علوم دينى پايه پرداخت.

مهاجرت به عتبات عاليات

سپس براى گذراندان پايه‌هاى بالاتر به عتبات عاليات عراق «كربلا و نجف» مهاجرت كرد كه در كتاب «كيمياى سعادت» با عنوان تعبير رويا و عزيمت به كوى دوست از اين اقدام ياد كرده است.

علامه نجومى مى نويسد: رفت و آمد علاقه‌مندان و همشهريان را به منزل والد و معاشر بيش از اندازه را بلايى براى ادامه تحصيل ديدم، لذا تصميم به عزيمت به عتبات مقدسه و انتقال به حوزه نجف اشرف گرفتم».

وى در سال 1369 هجرى قمرى به كسب درجه اجتهاد نائل آمد. در اين ايام، ايشان در درس خارج حضرات آيات آقاميرزا محمدباقر زنجانى، آقاميرزا عبدالهادى شيرازى، حاج آقا محسن حكيم و حاج سيدمحمود شاهرودى شركت و اولين اجازه اجتهاد را از دست آيت‌الله آقا ميرزا محمد باقر زنجانى دريافت كرد.

بازگشت به وطن

علامه نجومى در سال 1349 در پى اخراج ايرانيان مقيم عراق، توسط رژيم بعثى، به كرمانشاه بازگشت و امام جماعت مسجد نواب ـ كه از مساجد فعال و پر جمعيت شهر كرمانشاه است ، شد.

خدمات فرهنگى و اجتماعى

آيت‌الله نجومى در مورد فعاليت‌هاى دوران انقلاب خويش چنين مى نويسد: «بعد از بازگشت از نجف اشرف تا شروع انقلاب مقدس اسلامى، ديگر مجال نوشتن كتابى يا استنساخى پيدا نشد و به كارهاى معمولى و وظايف مقرره روحانيت مشغول شديم. تا اوان انقلاب اسلامى كه جوانان عزيز و سر باخته، دستگاه تكثير و چاپ اعلاميه‌ها را مخفيانه به منزل ما آوردند، به طورى كه خود آقايان روحانيون محترمى كه كاملاً در جريان انقلاب بودند، نمى دانستند كه اعلاميه‌ها كجا تكثير مى شود. حتى گاهى جلسه آقايان علما در منزل ما بود و در همان وقت، جوانان عزيز در زيرزمين خانه مشغول تكثير و چاپ اعلاميه‌ها با انشاء اين حقير بودند.»

هنر خطاطى

آيت‌الله نجومى از برترين‌هاى هنر خوشنويسى جهان بود. وى نزد خطاطان بزرگى همچون هاشم بغدادى و احمد نجفى به تمرين و ممارست پرداخت. وى در خط نسخ و ثلث، يگانه و بى همتا بود و در تذهيب و تشعير و جليد و گل‌ و‌ بوته سازى، آثار جاودانه‌اى پديد آورد.

در سال 1398 هجرى قمرى، مرحوم حاج ميرزااحمد معصومى زنجانى، اجازه‌اى عربى در عالم خط براى ايشان نوشت. آيت‌الله نجومى، لوح تقدير نخستين گردهمايى و جشنواره خوشنويسان جهان را از آن كرد و از چهره‌هاى ماندگار ايران در عالم هنر بود.

آيت‌الله نجومى در مورد ويژگى هاى هنرى خود و خانواده‌اش مى نويسد: «در خاندان ما هنرهاى زيبا جايگاه ويژه‌اى دارد و هنرمند خوشنويس، نقاش و صحّاف زياد داشته‌ايم. مرحوم جدّم ميرزا اسماعيل، از خوشنويسان بسيار خوبى بودند كه انواع خطوط را بسيار استادانه مى نوشتند و آثار بسيار ارزشمندى در اين زمينه دارند كه همراه برادرش آقا ميرزا رضاى منجّم‌باشى از شاگردان ميرزا محمدعلى خوشنويس كرمانشاهى بوده‌اند».

تاليفات

از آيت‌الله نجومى آثار خطى و رسالاتى با عناوينى چون «رساله بعد معنوى هنر خط»، «رساله التصوير والتمثيل»، «رسالة الغناء»، «رساله النجاسه الخمر»، «تفسير سوره مؤمن» و رساله‌اى در تعظيم شعائر اسلامى به جا مانده است.

وفات

علامه سيد‌مرتضى نجومى، در 25 آبان 1388مصادف با 28 ذى القعده 1430هـ ق در سن 81 سالگى دار فانى را وداع گفت.پيكر آن علامه فرزانه، سه‌شنبه بيست‌ و ششم آبان‌ماه از مقابل مدرسه علميه نواب كرمانشاه تشييع ‌شد.