فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت‌الله حاج سيد مهدي يثربي (ره)

(  1427-1343هـ ق)

ولادت
عالم بزرگوار حضرت آيت‌الله حاج سيد مهدي يثربي در ذيحجه سال ‪ ۱۳۴۳هجري قمري (‪ ۱۳۰۴شمسي) در کاشان و در بيت مرحوم آيت‌الله سيد محمد رضا کاشاني (ره) چشم به دنيا گشود. او در ‪ ۳/۵سالگي پدرش را از دست داد و در حمايت برادر والامقام خود مرحوم آيت‌الله‌العظمي آقا” ميرسيد علي يثربي”(ره) به سن رشد رسيد.
تحصيلات
وي مقارن پايان دوران طغيان رضاخاني،به فراگيري مقدمات و ادبيات در حوزه پرداخت و پس از مهاجرتي کوتاه به قم، مجددا در کاشان در حوزه‌اي که به امر برادر عاليقدر خود تاسيس شده بود، به ادامه تحصيل پرداخت.
اساتيد
آن عالم رباني در اين دوره از محضر مدرساني همچون مرحوم آيت‌الله”حاج شيخ محمود نجفي”(ره)درسطوح متوسطه و مرحوم آيت‌الله‌العظمي ميرسيد علي يثربي در قسمتي از سطوح عاليه بهره جست. او در سال ‪ ۱۳۶۸قمري به قم رفت و پس از تحصيل سطوح عاليه نزد استاداني نظير حضرات آيات سلطاني، طباطبايي و مرعشي نجفي، به درس خارج مرحوم آيت‌الله‌العظمي بروجردي حاضر شد. مرحوم آيت‌الله يثربي همچنين از محضر استادان بزرگ حوزه در فقه و اصول ، آيات عظام مرحوم امام خميني(ره) رهبر کبير انقلاب اسلامي و آقايان سيد محمد باقر محقق داماد، گلپايگاني و اراکي (رضوان‌الله عليهم) کسب فيض کرد. او در مباحث تفسير قرآن و فلسفه استاد بزرگ علامه طباطبايي (ره) نيز شرکت کرد و تاسال ‪ ۱۳۷۹قمري (‪۱۳۳۸شمسي) به تحصيل و تدريس در حوزه قم اشتغال داشت.
فعاليتها
مرحوم آيت‌الله يثربي پس از فوت ناگهاني برادر بزرگوار خود، به امر مرحوم آيت‌الله بروجردي و اشاره ساير استادان از جمله امام راحل به کاشان مراجعت کرد و در اولين روزهاي استقرار، از سوي امام خميني(ره) به وکالت ايشان در امور شرعي و تصدي امور مذهبي شهر منصوب شد. در آن اثنا، مردم منطقه که تنها يادگار اين بيت رفيع (با سابقه‪ ۷۰۰ساله) را بعد از رحلت برادر در بين خود ديدند، به گرد وي جمع شدند و او نيز بدون هيچ قيدي، به اصلاح امور مردم به خصوص طبقه محروم پرداخت. آن عالم بزرگوار در کنار تدريس و تعليم و تربيت، با دعوت از علما و تربيت شدگان حوزه‌هاي علميه همچون علامه شهيد آيت‌الله مطهري، شهيد هاشمي‌نژاد و حضرات آقايان خزعلي، مکارم شيرازي، نوري، محقق داماد، راه بينش مذهبي خالص و دور از التقاط را براي جوانان و تحصصيل کردگان منطقه گشود و همزمان با تحول مذهبي در دانشگاه‌ها، دست مرموز منافقان فرهنگي و فکري را از اين شهر قطع کرد. آن عالم جليل القدر پس از انتقال به کاشان در حساسترين شرايط و بعد از رحلت آيت‌الله العظمي بروجردي (قدس سره) که قدرت ديکتاتوري پهلوي مصمم به جلوگيري از گسترش قدرت روحانيت بود، رابطه خود را باامام خميني(ره) تقويت کرد و در اعتصاب مساجد و مجامع، نقش اساسي بر عهده داشت. موضع‌گيري آشکار در حادثه فيضيه و تشکيل مجالس سوگواري به همين مناسبت، اعتراض به برگزاري جشن‌هاي‪ ۲۵۰۰ساله و تغيير تاريخ هجري و برگزاري انتخابات فرمايشي مجلس طاغوت و فعاليتهاي فرهنگي و مردمي گسترده، او را سخت مورد تهاجم و استيضاح ساواک قرار داد تا آنجايي که شبانه به مدرسه علميه او حمله کردند تا به خيال خود زهر چشمي از آن عالم شجاع بگيرند. حمله صريح و بي‌پرده و شجاعانه او به رسوخ فرهنگ غرب در مملکت از طريق سينماها و مراکز فساد، بعد ديگر شخصيت اين عالم ديني است. مرحوم آيت‌الله يثربي که وارث شجاعت و شهامت اجداد طاهرين خود بود، در جريان‌تظاهرات مردمي عليه رژيم طاغوت، همه‌روزه پيشاپيش انبوه تظاهرکنندگان حرکت مي‌کرد و سيماي هميشه نوراني و قاطع او موجب دلگرمي مردم مبارز منطقه بود. آن مرحوم در عرصه‌سياسي، به دليل وسع اطلاعات، تصميمات سنجيده و به موقع مي‌گرفت، مثلا از آغاز با حاکميت ليبرال‌ها و التقاطيون و الحاديون در ستيز بود، به همين دليل در اولين انتخابات رياست جمهوري، راي منفي به بني‌صدر را صريحا اعلام داشت و مکررا” وي را استيضاح کرد. حضور مستمر در جبهه‌هاي دفاع مقدس و تشويق و تقويت مادي و معنوي رزمندگان اسلام، حضور در بيوت شهدا و ايثارگران منطقه، حضور در مراسم مختلف مربوط به شهدا و تفقد از خاندان شاهد و ايثارگر از نکات مورد توجه مرحوم آيت‌الله يثربي بود. انتصاب او به نمايندگي حضرت امام راحل درمنطقه درسال ‪ ۱۳۶۲حاکي از توان و خصوصيات علمي و اخلاقي و سياسي ايشان بود، همانطور که انتخاب او به عنوان نماينده‌مجلس خبرگان رهبري توسط مردم استان‌اصفهان و حضور دريکي از اصلي‌ترين و مهم‌ترين کميسيون‌هاي خبرگان، بيانگر نفوذ معنوي و جامعيت و عمق حضور موثر ايشان در صحنه‌هاي ديني و سياسي کشور است.
وفات
سرانجام اين عالم جليل‌القدر ششمين روز ماه مبارک رمضان برابر با هشتم مهرماه سال ‪ ۱۳۸۵پس از مدتي بستري شدن در بيمارستان پارس تهران در اثر بيماري ريوي ناشي از مصدوميت شيميايي دوران دفاع مقدس در سن حدود ‪ ۸۲سالگي دارفاني را وداع کرد. به دنبال رحلت اين عالم رباني، از سوي مسوولان سه روز در کاشان و يک روز در استان اصفهان عزاي عمومي اعلام شد.