فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

آيت اللّه سيد عباس خاتم يزدى(ره)

(1422-1349هـ ق)

ولادت 

مرحوم آيت اللّه آقاى حاج سيد عباس خاتم يزدى، يكى از علماى حوزه علميه قم به شمار مى رفت.فقيد سعيد در سال 1349ق (1309ش)، در خانواده اى روحانى به دنيا آمد. پدرش حاج سيد يحيى احمدآبادى از تحصيل كردگان نجف اشرف بود. كه براى تبليغ دين به زادگاهش(احمدآباد)بازگشته بود.

تحصيلات

معظم له دوران كودكى را نزد پدرش به فراگيرى قرآن و دروس ابتدايى پرداخت، اما تندبادِ اجل، در 9سالگى پدرش را از كَفَش ربود و گرد يتيمى بر سرش نشست، اما مرحوم حجة الاسلام سيد على محمد وزيرى، سرپرستى وى را بر عهده گرفت و تحت نظر وى به تحصيل علوم دينى روى آورد. نخست، ادبيات و سطوح را نزد حضرات آيات: سيد جلال علومى، سيد على محمد كازرونى، سيد على اكبر علوى، سيد جلال آيت اللّهى تفتى فراگرفت. در سال 1334ش به حوزه علميه قم مهاجرت كرد و در محضر حضرات آيات: سيد حسن مدرسى يزدى (رسائل)، فكور يزدى (مكاسب)، شيخ عبدالجواد جبل عاملى اصفهانى (كفايه) و شيخ محمدفكور احمدآبادى (شرح منظومه) سطوح عاليه را آموخت. سپس به درس خارج آيات عظام: امام خمينى، گلپايگانى، اراكى، محقق داماد و شيخ عباسعلى شاهرودى حاضر شد و مبانى علمى اش را استوار ساخت. در سال 1339ش، به حوزه علميه نجف رفت و به مدت 18سال از بحث هاى آيات عظام: خويى، حكيم، شاهرودى، امام خمينى، ميرزا حسن يزدى و حاج سيد يحيى ايزدى بهره فراوان برد و عضو شوراى استفتاى امام خمينى شد و به نمايندگى و وكالت معظم له، در سال هاى 1356 و 1357ش به حج مشرف شد. پس از پيروزى انقلاب اسلامى، به عضويت دفتر استفتاء امام درآمد و پاسخگويى به استفتائات بسيار، بر عهده اش نهاده شد. وى عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، نماينده مردم يزد در مجلس خبرگان رهبرى، و دبير شوراى سياست گذارى ائمه جمعه بود و در حوزه قم، به تدريس خارج فقه و اصول اشتغال داشت.

تأليفات

1- تقريرات درس اصول آية اللّه خويى (دوره كامل)

2- تقريرات درس فقه امام خمينى

وفات  

سرانجام به علت بيمارى در سن 72سالگى، مورخ (جمادى الثانى 1422ق) بدرود حيات گفت و پيكر پاكش پس از تشييع باشكوه در يزد، به قم انتقال داده شد و در حرم حضرت فاطمه معصومه(سلام الله عليها) به خاك سپرده شد.