قابل توجه آقایان!

گوش دادن دقیق بدون هیچ قضاوت اولیه و سطحی و استدلال

اغلب برای یک مرد، بسیار سخت است که با همسر خود، به گفت و گو بنشیند بدون آن که با کلمات متعددی که همسرش برای بیان احساسات درونی خود استفاده می‌کند، مشکلی نداشته باشد. اگر یک مرد بتواند به طور دقیق به کلماتی که همسرش به کار می‌برد فقط گوش فرا دهد و فعالانه معنای واقعی مستتر در این پیام‌ها را پیگیری کند حتماً این کار را خواهد کرد اما متاسفانه یک مرد، به ندرت قادر به انجام آن است!

زمانی که مثلاً یک زن به همسر خود می‌گوید: «تو همیشه این کار را می‌کنی» یا « تو هیچ وقت آن کار را انجام نمی‌دهی» به طور حتم مرد در مقام موضع‌گیری خواهد گفت: «من هرگز آن را انجام نمی‌دهم!» یا «یعنی من تا حالا آن کار را انجام نداده‌ام؟!» و یا در هر صورت، برای اثبات اشتباه بودن ادعای همسر خود، به تجزیه و تحلیل موضوع و بیان استدلال‌های خود می‌پردازد، اما در چنین مواقعی، اگر مرد دست از توجیه عملکرد خود بردارد و برداشت‌های شخصی خود از کلمات همسرش را متوقف کند، به راحتی می‌تواند به اصل موضوع راه یابد. یک راه این است که اظهارات همسر خود را به طرز دیگری بیان کند تا موضوع برایش کاملاً تفهیم گردد: مثلاً بگوید: «آیا درست فهمیدم؛ منظور تو از بیان این عبارات، این است که … یا «چیزی که من از حرف‌های تو متوجه شدم این است که ….» در واقع در یک رابطه دو طرفه، مهم است که به معنی اصلی کلمات که در پشت آن‌ها پنهان است توجه کنیم.

اعتراف به اشتباه

همسران و کودکان زیادی هستند که به دلیل عدم اعتراف پدر یا همسر خود به اشتباهاتشان، روابط خانوادگی‌شان با آن‌ها ضعیف شده است. البته گاهی از نظر آقایان، اعتراف به اشتباه، نشانه ضعف است که البته اصلاً درست نیست بلکه پذیرفتن اشتباه، نشانه تواضع است و نتایج مثبتی خواهد داشت. زمانی که یک مرد اقرار می‌کند که با رفتار اشتباهش، به همسرش صدمه زده است، همسرش از این که درک شده است، احساس بهتری خواهد داشت و این نشان‌دهنده ذکاوت و دانایی یک مرد است.

زمانی که همسرتان تغییرات شما را باور نمی‌کند، صبورباشید

وقتی شما پس از کشمکش‌ها و تنش‌ها، تصمیم می‌گیرید در درون خودتان تغییراتی ایجاد کنید تا مثلاً به همسرتان نشان دهید که او فرد اول زندگی شماست ولی او این تغییرات را باور نمی‌کند، باید این فرصت را به همسرتان بدهید که تغییرات شما را ببیند و باور کند. احترامی که همسرتان برای شما قائل است، یک شبه از دست نرفته است، همان طور که یک روزه به دست نیامده بود. شما باید به همسر خود نشان دهید که برای شما مهم نیست چقدر طول می‌کشد تا او شما را باور کند، بلکه برای شما مهم این است که دوباره احترام او را به خود جلب کنید.

 گلین شیرزاد

منبع: پایگاه راسخون