خانواده شیعی » روانشناسی »

آشنایی با فواید گریه کردن

گریه کردن، یک واکنش معمول انسانی است و می‌تواند توسط احساسات مختلف بروز کند. اما چرا انساها گریه می‌کنند؟ در ادامه به بررسی فواید گریه کردن از دید روانشناسی می‌پردازیم.

محققان دریافته‌اند که گریه کردن می‌تواند هم برای جسم و هم برای ذهن مفید باشد، و این فواید از آغاز تولد با اولین گریه نوزاد آغاز می‌شوند.

گریه اثر آرامبخش دارد. خودآرامبخشی زمانی است که فرد:

*احساسات خود را تعدیل کند.
*خودش را آرام کند.
*ناراحتی خود را کاهش دهد.

مطالعه‌ای درباره فواید گریه کردن در سال ۲۰۱۴ نشان داد که گریه کردن می‌تواند تاثیری مستقیم و آرامبخش در افراد داشته باشد. این مطالعه نشان داد که گریه کردن چگونه می‌تواند سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) که به آرامش شخص کمک می‌کند را فعال کند.

می‌تواند موجب حمایت گرفتن از دیگران شود

گریه کردن علاوه بر این که اثری خودآرامبخش دارد، می‌تواند به فرد در پشتیبانی گرفتن از افراد پیرامونش کمک کند. مطالعه‌ای دیگر در مورد فواید گریه کردن در سال ۲۰۱۶ توضیح می‌دهد که گریه کردن در درجه اول یک رفتار وابستگی است، چون موجب افزایش حمایت گرفتن از افراد پیرامون ما می‌شود. گریه کردن به عنوان یک مزیت بین فردی و اجتماعی شناخته شده است.

به تسکین درد کمک می‌کند

تحقیقات نشان داده‌اند که گریه کردن علاوه بر این که دارای تاثیر خودآرامبخشی است، ریختن اشک‌های احساسی باعث آزاد شدن اکسی توسین و اندورفین می‌شود. این مواد شیمیایی باعث می‌شوند که فرد احساس خوبی داشته باشد و نیز می‌توانند درد فیزیکی و عاطفی او را کاهش دهند. به این ترتیب، گریه کردن می‌تواند به کاهش درد و افزایش حس خوب بودن کمک کند.

باعث بهبود خلق و خوی فرد می‌شود

گریه کردن می‌تواند به بالا بردن روحیه افراد کمک کند و باعث شود تا آن‌ها حس بهتری داشته باشند، و علاوه بر کاهش درد، اکسی توسین و اندورفین می‌توانند به بهبود خلق خوی افراد کمک کنند. به همین دلیل است که این مواد شیمیایی غالبا به عنوان مواد شیمیایی “با حس خوب” شناخته می‌شوند.

باعث آزاد شدن مواد سمی و تسکین استرس می‌شود

هنگامی که انسان در پاسخ به استرس گریه می‌کند، اشک‌های او حاوی تعدادی از هورمون‌های استرس و سایر مواد شیمیایی است.
محققان در رابطه با فواید گریه کردن بر این باورند که گریه کردن می‌تواند سطح این مواد شیمیایی را در بدن کاهش دهند و این می‌تواند به نوبه خود باعث کاهش استرس شود. برای تایید این مسئله تحقیقات بیشتری لازم است.

از مزایای گریه کردن این است که به خوابیدن کمک می‌کند

مطالعه کوچکی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که گریه کردن می‌تواند به خواب بهتر در کودکان کمک کند. این موضوع که آیا گریه کردن می‌تواند همین تاثیر را بر بزرگسالان هم داشته باشد، هنوز مورد بررسی قرار گرفته نشده است. با این حال، این موضوع استنباط می‌شود که اثرات آرامبخش، افزایش روحیه، و تسکین درد گریه کردن می‌تواند به راحت تر به خواب رفتن فرد کمک کند.

با باکتری‌ها مبارزه می‌کند

از آن جایی که اشک حاوی مایعی به نام لیزوزیم است، می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها و تمیز نگه داشتن چشم‌ها کمک کند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد که لیزوزیم دارای خواص ضد میکروبی قوی است که حتی می‌تواند به کاهش خطرات ناشی از عوامل بیوتروری، همچون سیاه زخم کمک کند. این یکی دیگر از فواید گریه کردن میباشد.

بینایی را بهبود می‌بخشد

اشک‌های پایه، که با پلک زدن چشم را تغذیه می‌کنند، آن‌ها را مرطوب نگه می‌دارند و از خشک شدن لایه موکوسی جلوگیری می‌کنند. به گفته موسسه ملی چشم، اثر لزج کردن اشک‌های پایه به بینایی واضح تر فرد کمک می‌کند. زمانی که لایه‌ها خشک شوند، بینایی ممکن است تار شود.

فواید گریه کردن برای سلامتی بسیار هستند، اما گریه کردن مکرر می‌تواند نشانه افسردگی باشد. گریه کردن در پاسخ به احساساتی همچون غم، شادی، یا ناامیدی طبیعی است و دارای چندین مزیت سلامتی است. با این حال، گریه کردن مکرر گاهی می‌تواند نشانه افسردگی باشد. فرد ممکن است افسرده باشد در صورتی که گریه او:

*به طور مکرر بروز کند.
*بدون دلیل واضحی اتفاق بیفتد.
*در فعالیت‌های روزانه شروع شود.
*غیر قابل کنترل باشد.

دیگر نشانه‌های افسردگی عبارتند از:

دچار مشکل شدن در تمرکز کردن، یادآوری چیزها، و یا تصمیم‌گیری
احساس خستگی یا بی‌انرژی بودن
احساس گناه، بی‌ارزش بودن، و یا درماندگی
احساس بدبینی یا ناامیدی
مشکل در خواب یا بیش از حد خوابیدن
احساس زودرنجی یا بی‌قراری
لذت نبردن از چیزهایی که قبلا برای فرد لذتبخش بوده‌اند
پرخوری یا کم‌خوری
دردهای غیرقابل توضیح؛ درد یا گرفتگی عضلات
مشکلات گوارشی که با درمان بهبود نمی‌یابند
اضطراب مداوم
افکار خودکشی یا خودآزاری

منبع: ویکی روان