امیر المؤمنین علی (علیه السلام) فرمود: بعضی از صحابه نزد من آمدند و گفتند: چه می شود خدمت رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله و سلم) برسی و درباره خواستگاری از فاطمه (علیها السلام) با ایشان صحبت کنی.
من هم به محضر رسول خدا رفتم وقتی مرا دید خندید و فرمود: برای چه به اینجا آمدی و چه حاجتی داری؟!
من هم خویشاوندی با او و پیش قدمی در اسلام و یاری کردن وی و جهاد خود در راه خدا را برای او بیان کردم.
پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلم) فرمود: یا علی راست می گویی؛ تو بهتر از آن هستی که می گویی.
عرض کردم: یا رسول اللّه! فاطمه را به ازدواج من در می آوری؟!
حضرت فرمود: یا علی! قبل از تو کسانی برای خواستگاری او آمدند و من آنها را به فاطمه معرفی کردم اما با شنیدن نام آنها علائم نارضایتی در چهره او مشخص می شد. حال تو اینجا بمان تا من برگردم. آنگاه نزد فاطمه (علیها السلام) رفت و به او فرمود: ای فاطمه! تو خویشاوندی و فضل و اسلام علی بن ابیطالب را می دانی و من هم از پروردگار خود خواسته ام که بهترین و محبوبترین خلقش را همسر تو قرار دهد. او اکنون به خواستگاری تو آمده است چه نظری داری؟
فاطمه سلام الله علیها سکوت کرد و نارضایتی در چهره او آشکار نگشت و رو بر نگرداند.
پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلم) که سکوت او را علامت رضایتش دانست فرمود: اللّه اکبر! سکوت او، اقرار و قبول اوست.
این قطعه از تاریخ زندگی فاطمه (علیها السلام) بیانگر مراتب حیای اوست که چگونه پاسخ مثبت خود را با سکوت اعلام کرد و از طرفی، آزادی او در انتخاب همسر را بیان می کند. همچنین آزادی و حرمت خاصی که پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلم) برای دخترش فاطمه (علیها السلام)،  در  انتخاب همسر قائل است. هر چند علی (علیه السلام) بهترین خلق خدا بود که به خواستگاری رفته بود؛ باز هم خواستگاری امام علی (علیه السلام) را با او در میان گذارد تا خود، پذیرش خویش را اظهار نماید.

منبع: علامه مجلسی؛ بحارالانوار؛ ج۴۳ص۹۳