خانواده شیعی » سبک زندگی »

آرامش و زيبايى هاى زندگى

يکى از مهارت هاى مهم انسان، «مهارت درک زيبايى هاى زندگى» است. با داشتن چنين مهارتى، زندگى با تمام ابعاد آن زيبا و لحظه لحظه زيستن در آن لذت بخش مى شود. افرادى که از درک زيبايى هاى زندگى بى بهره اند، زندگى در نظرشان تيره و تار و پوچ مى نمايد و نه تنها از لحظات زندگى خود لذتى نمى برند، بلکه زيستن در اين دنيا را غير قابل تحمل فرض مى کنند. مهم درک صحيح از زندگى و رويداد هاى آن است؛ پس بياييد اين مهارت با ارزش را با تمرين کردن راهکار هاى زير در خود شکوفا سازيم:

1. زندگى زيباتر از آن است که مى بينييد، مهم چگونگى نگرش و زاويه ديد شما به زندگى است. عينک سبز زندگى را به چشمانتان بزنيد و آن را آنگونه که هست بنگريد؛ با واقع نگرى ريشه خيلى از به ظاهر بدى ها و مشکلات به راحتى خشکيده مى شود.

2. سعى کنيد فلسفه درست آفرينش و هدف صحيح از زندگى را بياموزيد. اهداف کوتاه مدت و دراز مدت خود را مشخص کنيد و طبق آن گام هاى استوار برداريد.

3. با درونگرى افکار خود را مورد بررسى قرار دهيد و عينک بدبينى را ازچشمانتان بيرون بياوريد. بدانيد که ريشه درک نادرست از زيبايى هاى زندگى خيالبافى ها، سوء ظنها و افکار منفى و نادرست مى باشد؛ پس سعى کنيد خود را از شر اين گونه افکار و تخيلات رهايى بخشيد.

4. با خود قرار بگذاريد تا هميشه فکر و احساس مثبت داشته باشيد. با تمرين و تلقين به نفس بر روى احساسات و افکار مثبت تمرکز داشته باشيد. هرگاه تفکر منفى يا احساس غلط سراغتان آمد، سريع فضا را عوض کرده و زيبايى هاى زندگى و موفقيت ها و نقاط روشن زندگى خود يا ديگران را يادآورى کنيد.

5. يک قدم جلوتر از زندگى باشيد. نگذاريد رويداد ها و اتفاقات زندگى براى شما تصميم بگيرد و مسير زندگى شما را تعيين کند؛ بلکه خود براى خودتان تصميم بگيريد و مسير زندگيتان را با توجه به توانمندى ها و انگيزه ها به دلخواه مشخص کنيد.

6. از زندگى هميشه انتظار خوشى و راحتى نداشته باشيد، دنيا مملو از شيرينى ها و تلخى هاست، روزى به نفع تو و روزى عليه توست.[1] بدانيد که اگر قدرت ديد وسيع و واقع نگر داشته باشيد، اين سختى ها و مشکلات را هم زيبا مى بينيد؛ چرا که سربلندى از اين آزمايشات باعث رشد و تکامل شما مى شود که دست يابى به سعادت و کمال از بهترين زيبايى هاست.

7. صبور و بردبار باشيد. بدانيد که پايان هر سختى، گشايش و راحتى است «ان مع العسر يسرا»[2] پس با تلاش و کوشش خود سختى ها را پشت سر بگذاريد، که اين خود خيلى لذت بخش است.

8. هر روز به خود وقتى بدهيد، براى خلوت، سکوت و فکر و خود و خداى خود را بيش از پيش بشناسيد؛ چرا که با خود شناسى، خدا شناسى و جهان شناسى است که توانايى درک بهتر زيبايى هاى زندگى را پيدا خواهيد نمود.

9. استعداد ها و توانمندى هاى خود را کشف و شکوفا سازيد و سعى کنيد فرد مفيدى باشيد تا احساس رضايت و شادکامى در زندگى داشته باشيد.

10. زندگى را سخت نگيريد، زندگى راحت تر از آن است که شما مى انديشيد. در زندگى قانع و ميانه رو باشيد؛ سهل گير باشيد، سهل گير باشيد و … باز هم سهل گير باشيد؛ و يک جرعه در عشق» را به هر چيزى که انجام مى دهيد بيافزاييد.

11. اجتماعى باشيد، صله رحم کنيد و با افراد مثبت انديش و موفق معاشرت کنيد. بانى خير باشيد و از ديگران دستگيرى کنيد.

12. گذشت و فداکارى را سرلوحه زندگيتان قرار دهيد. زندگى پستى و بلندى زيادى دارد، با پيدا شدن کوچکترين مشکلى با همسرتان، زندگى را تمام شده فرض نکنيد. خطاهاى همديگر را ببخشيد و با همسرتان زندگى تازه اى را تجربه کنيد.

13. خوش اخلاق باشيد و محل زندگى خود را به محل سکونت و آرامش تبديل کنيد و تجربه هاى تلخ زندگى روزمره را از ياد ببريد.

14. با ايمان و با تقوا باشيد، به واجبات الهى عمل و محرمات الهى را ترک کنيد و خود را به فضايل اخلاقى بياراييد و با خودسازى از رذايل اخلاقى چون: دروغ، کينه، غيبت، بد زبانى و … دورى کنيد.

15. نگرش خود را به زندگى دنيوى تغيير دهيد؛ بدانيد که دنيا دار قرار نيست، فانى است و منزلگاه اصلى، جهان آخرت است. هر روز با خود نجوا کنيد که «ما از خداييم و به طرف خدا خواهيم رفت» و آسايش و آرامش واقعى در آن دنياست. مثل برخى ها نباشيد که با کوچکترين مشکلى به زمين و زمان بد و بيرا مى گويند، بدانيد که اين عملکرد شما است که ناخوشى ها را ايجاد مى کند نه زمانه.

16. سعى کنيد هميشه لبخند بزنيد و با روى گشاده با ديگران، به خصوص خانواده خود روبرو شويد.

17. هميشه اميدوار باشيد و از يأس و نااميدى دورى کنيد که خوره جان ها و ريشه بدبختى هاست.

18. از ذکر و دعا و نيايش براى آرامش و اطمينان قلب و کسب لذت زيبايى هاى زندگى بهره بگيريد.

19. دست و دلباز باشيد و وسيله آسايش و راحتى خانواده را فراهم سازيد و از تفريح، ورزشى، مسافرت و سرگرمى هاى مفيد غفلت نورزيد.

20. سحرخيز باشيد. هر روز که از خواب بيدار مى شويد با خود قرار بگذاريد که امروزتان مثل ديروزتان نباشد، بلکه يک گام بهتر و برتر از هميشه باشد.

21. انعطاف پذير باشيد. اگر لازم شد، نقشه هاى زندگى تان را تغيير دهيد اما هدف اصليتان را هرگز فراموش نکنيد.

22. خوب نگاه کنيد و ببينيد چه چيزى در ديگران هست که به آن غبطه مى خوريد؟ معمولاً اين همان چيزى است که واقعاً خواستار آن هستيد. بايد بدانيد نگاه هاى عميق و احساسات سازنده مى توانند شما را در رسيدن به تمايلات نهفته تان يارى کنند.

23. تغييرات مناسبى که محيط کوچک زندگى شما را دلپذيرتر مى کنند آسانند: گلدان کوچکى در اتاق خود بگذاريد تا هواى پاک را احساس کنيد. صداهاى آزار دهنده و اضافى را حتى الامکان قطع کنيد تا ذهن شما بياسايد. هر وقت توانستيد گلى بخريد. و گاهى اوقات شمعى در هنگام غروب آفتاب روشن کنيد، سوختن آرام شمع به شما آرامش مى دهد و ….

24. بى خوابى و بدخوابى يکى از مشکلات رايج زندگى خوابگاهى است و اين چند نکته مى تواند شما را کمک کند: هر شب در ساعت معينى به رختخواب برويد. اگر ميسر است قبل از خواب دوش بگيريد. چند ساعت قبل از خواب چاى و قهوه ننوشيد.

25. به خودتان اجازه دهيد که شاد باشيد! خوشبختى فقط يک احساس درونى است، کافى است آنرا باور کنيد! مرتب با خود بگوييد: «من لايق خوشبختى ام» اين را بگوييد و شاد باشيد. براى چيزهايى که داريد هميشه شکرگزار باشيد.

26. کارى کنيد که دوستتان بدارند: در چشم مخاطب نگاه کنيد، ارتباط چشمى از عميق ترين ارتباطات است. در صحبت کردن خودمانى باشيد، تکلف بيش از حد، ديگران را فرارى مى دهد. با مخاطب خود احساس همدلى کنيد و نشان دهيد که احساس طرف مقابل را مى فهميد.

27. بى برنامه گى عامل هدر رفتن انرژى است.

28. به هرکارى و هر پيشنهادى «بله» نگوييد. خوب فکر کنيد و از خود بپرسيد: آيا واقعاً مى خواهم اين کار را انجام دهم؟! شما بايد «نه» گفتن را تمرين کنيد تا به راحتى بتوانيد زمام زندگى و عمر خود را به اختيار خود در آوريد.

29. يک راه براى رهايى از نگرانى ها آنست که آن ها را بنويسيد! نگرانى هاى خود را بنويسيد و سپس آن ها را بخوانيد. مى بينيد که اين نگرانى ها آنقدرها هم مهم نيستند و خيلى آسانتر از آنچه که فکر مى کنيد حل مى شوند.

30. پزشکان اعتقاد دارند که آرامش واقعى از پاها شروع مى شود. طبيعى است که اگر پا در کفش راحت باشد مثل اين است که کفش نپوشيده ايم. و همين مسئله باعث مى شود که شما بهتر فکر کنيد، بهتر تصميم بگيريد، بهتر ياد بگيريد و خلاصه آن که آرامش بيشترى داشته باشيد.

منابع کمکى:

1- حسين خنيفر و مژده پورحسينى – مهارت هاى زندگى، ص453

2- جمعى از نويسندگان، معناى زندگى، مجله نقد و نظر، سال هشتم، ش 4 – 1، 1382.

3- اصغر کيهان، راز موفقيت در زندگى (هنر بهتر زيستن)، تهران: نشر مادر، 1384.

4- داريوش عرفانى، اخلاق موفقيت در زندگى، قم: نشر خرم، 1378.

5- ديل کارنگى، رمز موفقيت، ترجمه محمد جواد پاکدل و مسعود ميرزايى، تهران: نشر پارسا، 1381.

6- رضا کريمى، راز داشتن زندگى شاداب، قم: نشر نسيم حيات، 1384.

[1]. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتى،قم: مشرقين، 1379، حکمت 9، ص 625؛ ر.ک: همان،نامه 59،ص 597.
[2]. سوره انشراح، آيه 6.
منبع:سايت انديشه قم