خانواده شیعی » زن و حجاب »

 فاطمه نعمتى سارخانلو

امروزه بيش از نيمى از فعاليت هاى اجتماعى بر دوش زنان است ولى حيف كه خودشان غافلند و كمتر توجهى به موفقيت در حرفه و كارشان مى كنند. در اينجا به مواردى اشاره مى شود كه مى تواند موقعيت شغلى زنان را دگرگون كند. اگر به دنبال كسب موفقيت شغلى هستيد خواندن اين مطلب را از دست ندهيد.

۱- قالب كليشه اى ذهنيت جنسى را بشكنيد. زيرا در آنچه به عنوان تفاوت هاى مديريتى بين زنان و مردان قرار دارد، بيش از تفاوت هاى جنسيتى، ذهنيت شكل گرفته طى روند جامعه پذيرى فرد، نسبت به جنس مخالف است. بنا بر يافته دانشمندان، جنسيت افراد كمتر از ذهنيت ساخته شده در برخوردها نقش دارد.

۲- شما فكر مى كنيد يك مدير موفق يعنى مديرى كه صفات مردانه دارد؟ شايد به ظن بسيارى آنچه مديران موفق زن و مرد به عنوان خصوصيات اصلى موفقيت مى پذيرند، يك صفات مردانه باشد. ولى طى بررسى هاى جداگانه در بين زنان موفق مدير، بهترين عامل مرتبط به ارتقاى آنان، خصوصياتى كاملاً مرتبط با دنياى زنانه بود. هر چند داشتن ويژگى هاى تركيبى زنانه- مردانه در موقعيت هاى متفاوت نقش بيشترى بازى مى كند. اين نكته بيشتر نشان دهنده اين موضوع است كه زنان در رده هاى بالاى مشاغل خصوصيات و مهارت هاى غيرمردانه داشته اند و در واقع خودشان بودند.

۳- در جلسات، زنان به دنبال گرفتن نظر افراد ساكت هستند. اما مردان فكر مى كنند بايد كنترل را در دست گرفته و برترى خود را نشان دهند پس ساكت نمى نشينند تا نوبت آنها شود، بلكه دست به عمل مى زنند. اگر شما صاحب نظرى هستيد بايد قبل از اينكه ديگرى مورد تحسين مدير قرار گيرد؛ ابراز كنيد.

۴- زنان به دنبال منصف و باثبات بودن هستند و مردان به دنبال سرشناس و محبوب بودن.

۵- زنان مسائل حرفه اى خود را شخصى و خصوصى تلقى مى كنند به همين دليل وقتى مردى نسبت به آنها انتقاد مى كند براى مدت ها ذهن آنها مشغول موضوع پيش پا افتاده اى مى شود كه از نظر مردان تنها يك شوخى است. مى توانيد امتحان كنيد. انتقادى كه يك همكار مرد از شما و عملكردتان داشته است را طى هفته آينده براى او دوباره ذكر كنيد و با لبخند او و جملاتى نظير «احساساتى»، «شوخى كردم»، «اينكه مهم نيست» روبه رو شويد.

۶- مردان در جلسات مصاحبه اى به تعهدات خود با اعتماد كاملى اشاره مى كنند و با واژه «من» پيروزى هاى كارى را به خود نسبت مى دهند ولى زنان به وجود خود در موفقيت هاى كسب شده اشاره نمى كنند. در واقع زنان كار گروهى و مردان تجارب مستقيم و شخصى خود را در نظر مى آورند. زمان آن رسيده كه استعدادها و مهارت خاصى را كه از آن شما است به خود نسبت دهيد.

۷- مردان قبل از مذاكره و بحث پيش فرض هايى مى سازند تا مانند يك ميدان بازى حرف اول را بزنند و در واقع زنان از «برد- برد» و مردان از «برد- باخت» حمايت مى كنند. اما در شرايط كارى متغير همان اندازه كه موقعيت هاى تبعيض گرايانه باخت قهرى اجتماعى و عرفى و قانونى را به همراه دارد، بايد از بقيه موفقيت ها در جهت برد استفاده كرد.

۸- اگر در يك محيط كاملاً مردانه كار مى كنيد گاهى جريان صحبت خود را به زمينه هاى مورد علاقه اطرافيان بكشيد. مانند اظهارنظر درباره ورزش، سياست، وقايع جارى و كارى كه در حيطه دنياى زنانه- مردانه و تخصصى شما است.

۹- يك كارمند مرد دوست دارد كه رئيس با صراحت درباره نقص كار او و چگونگى برطرف كردن آن صحبت كند. زيرا خود مردان بدون تشريفات خاص به انتقاد مى پردازند و واكنش طرف مقابل براى آنان زياد مهم نيست. اگر شما يك مدير زن هستيد گاهى دنده عوض كنيد و انتقادات صريح داشته باشيد.

۱۰- زنان شنوندگان بهترى نسبت به مردان هستند. بنابراين قادرند با جمع آورى اطلاعات، توسعه روابط و شبكه هاى ارتباطى خود مهارت هاى لازم براى تصميم گيرى دقيق را بياموزند. خود را براى يك تصميم بزرگ و تخصصى در محيط كارى آماده كنيد.

۱۱- زنان بايد بياموزند كه خودشان باشند. تصوير ذهنى مردان و زنان طى فرآيند جامعه پذيرى خصوصيات خاصى را مى طلبد اما افرادى كه تمايلات زنانه دارند و در موقعيت هاى خاص زنانه- مردانه رفتار مى كنند مورد اقبال بيشترى قرار مى گيرند.

۱۲- در حالى كه مردان با مديران ارشد، كارمندان بقيه سازمان و افراد شاخص خارج سازمانى ارتباط برقرار مى كنند، زنان با همتايان و همكاران خود در ارتباطند. اين امر عامل مهمى در ارتقاى شغلى مردان از طريق عرضه كردن خود به مديران ارشد است. مردان در جريان عمودى و زنان در جريان افقى قرار مى گيرند. حالا بايد دوباره دنده عوض كنيد.

بهداشت در آرايشگاه زنان

رعايت نکات بهداشتي در آرايشگاه هاي زنانه

وقتي قصد داريد آرايشگاهي را براي آرايش و زيبايي خود انتخاب کنيد، چه معيارهايي را در نظر مي‌گيريد؟ نزديک بودن آرايشگاه به محل کار يا منزل؟ پايين بودن قيمت خدمات؟ به روز بودن مدل‌ها و امکانات آرايشي؟ با تجربه و با سابقه بودن آرايشگر؟ آيا معياري مانند اهميت به وضعيت بهداشت و رعايت استانداردهاي بهداشتي در يک آرايشگاه هم در انتخاب شما تاثيري دارد؟ از بزرگترين مشکلات آرايشگاه‌هاي زنانه، دخالت مستقيم و غيرمستقيم آرايشگران در امور پزشکي است. به همين مناسبت درباره سلامت در محيط آرايشگاه مطالبي نوشته‌ايم که مي‌خوانيد.

نکات بهداشتي هنگام اصلاح

آرايشگران بايد پيش از شروع اصلاح، نخ را با الکل ضدعفوني کرده و بعد از پايان کار هم براي کاهش التهاب پوست مشتري، از پماد اکسيد روي استفاده کنند. بعد از استفاده هر مشتري، نخ بايد عوض شود تا يک نخ با پوست دو صورت تماس نداشته باشد. در غير اين صورت، احتمال انتقال بيماري‌هاي پوستي زياد است. براي مشتريان گذري، آرايشگر بايد تعدادي موچين ضدعفوني شده آماده داشته باشد و در طول روز يک موچين را تنها براي يک نفر استفاده کند. در پايان روز نيز همه موچين‌ها را براي ضدعفوني شدن در الکل قرار دهد.

آرايش‌هاي رايج و سلامت

وقتي شما براي کوتاه کردن موهايتان به آرايشگاه مي‌رويد، اغلب پيش از کوپ تمامي آرايشگران سر مشتري را مي‌شويند. تميز بودن سرشويي عامل مهمي در جلوگيري از انتقال بيماري‌هاي پوست و مو و بيماري‌هاي قارچي است. سرشويي آرايشگاه‌ها بايد پس از هر بار استفاده، شسته و خشک شود در ضمن افرادي که فقط مي‌توانند از يک نوع شامپو استفاده کنند، بايد هنگام مراجعه به آرايشگاه حتما شامپوي خود را همراه داشته باشند.

دومين نکته مهم در اين قسمت، حوله مورد استفاده براي خشک کردن موهاست. بهتر است هر مشتري هنگام مراجعه به آرايشگاه حوله خود را هم همراه بياورد. البته در آرايشگاه‌هاي معتبر تعدادي حوله وجود دارد که در پايان روز در ماشين لباس‌شويي و خشک‌کن شسته و هفته‌اي يک بار هم براي ضدعفوني شدن به خشک‌شويي فرستاده مي‌شوند. نکته بعدي در رابطه با قيچي و شانه‌اي است که آرايشگر براي کوتاه کردن مو از آن استفاده مي‌کند. قيچي پس از هر بار کوپ بايد با الکل ضدعفوني شود و در پايان هفته نيز در دستگاه اتو کلاو استريل شود. شانه‌ها هم پس از هر بار استفاده بايد شسته و در ظرف محتوي الکل نگهداري شوند.

پوشش‌هاي محافظ

يکي از مواردي که در بيشتر آرايشگاه‌ها مغفول واقع مي‌شود، استفاده از پيش‌بند است. به طور معمول از هر پيشبند براي چند مشتري استفاده مي‌شود و به اين ترتيب امکان خطر انتقال بيماري‌هاي پوست و مو از طريق قسمتي از پيش‌بند که دور گردن بسته مي‌شود و در ارتباط مستقيم با پوست است وجود دارد. در آرايشگاه‌هاي معتبر از چسب‌هاي مخصوصي دور گردن استفاده مي‌کنند. به اين ترتيب پوست گردن در تماس مستقيم پيش‌‌بند نيست. مش‌ کردن موها اغلب به دو روش انجام مي‌شود: با استفاده از کلاه و با استفاده از فويل. کلاهي که براي مش استفاده مي‌شود از جنس لاستيک نرم و با ضخامتي متوسط است. آرايشگران موظف‌اند پس از هر بار مصرف کلاه، آن را با مايع ظرفشويي شسته و با الکل ضدعفوني کنند و براي جلوگيري از چسبناک شدن به آن پودر بزنند. استفاده از فويل براي مش کردن، بهداشتي‌تر است چون فويل يک بار مصرف بوده و براي مشتري بعدي استفاده نمي‌شود. اما آرايشگري که با فويل مش مي‌کند بايد با تجربه‌تر باشد چون فويل حرارت بيشتري را در خود نگه مي‌دارد و ممکن است مو را بسوزاند. براي گذاشتن موم روي پوست افراد نيز اغلب از قاشق‌هاي يک‌بار مصرف استفاده مي‌شود. در تاتو از سوزن‌ها و رنگ‌هاي مخصوصي استفاده مي‌شود که اگر پس از هر بار استفاده عوض و دور ريخته نشوند مي‌توانند عامل انتقال بيماري‌هاي خوني و عفوني مانند ايدز و هپاتيت B باشند.

اگر پيش از کاشت ناخن آرايشگر از مواد ضد قارچ استفاده نکند و هواي زير ناخن مصنوعي را خوب نگيرد، فضاي ميان ناخن فرد و ناخن مصنوعي خالي مي‌ماند و اين فضا در اثر تماس با آب مي‌تواند مرکز تجمع قارچ و ميکروب شود.

آرايشگاه‌ها و تخلفات رايج

در حال حاضر، بيشتر آرايشگاه‌ها تاتو مي‌کنند، محصولات چاقي و لاغري تجويز مي‌کنند و… که تمام اين موارد تخلف پزشکي به حساب مي‌آيد. يک آرايشگاه فقط حق دارد در چارچوب وظايفي که از سوي اتحاديه صنف آرايشگران زنانه مشخص شده، باتوجه به نرخ‌هاي تعيين شده اقدام کند. از جمله کارهايي که هم‌اکنون رواج زيادي در آرايشگاه‌ها يافته، تزريق ژل به لب است. اين موضوع موجب متورم شدن لب‌ها مي‌شود و اگر به هر دليلي موجب عفونت شود، فرد حق شکايت داشته و مدير آرايشگاه‌ مسوول است. اين موضوع درباره تاتوي ابرو هم صادق است. بسياري از افراد پس از تاتو دچار حساسيت پوستي مي‌شوند و روي ابروي آنها گوشت اضافه درمي‌آيد. اين موارد در حوزه آرايشگاه‌ها، تخلف بهداشتي محسوب شده و پرونده آن به شوراي حل اختلافات ارسال مي‌شود.

منبع:http://www.salamat.com