خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

به جاي مشاجره با آرامش صحبت كنيد

در بسیاری موارد در خانواده میان همسران دلخوری‌هایی ایجاد می‌شود كه در چنین مواردی ممكن است همسران ترجیح دهند كمتر به صحبت با یكدیگر بپردازند و شاید هم احساس كنند كه سكوت می‌تواند از تبادل كلمات و عباراتی كه مسئله را بغرنج‌تر كند جلوگیری كند.

اما آنچه باید به خاطر داشته باشید این است كه شاید با هم ارتباط كلامی و لفظی نداشته باشید اما همچنان مشغول برقراری ارتباط احساسی و عاطفی هستید.

نكته مهم دیگر این است كه اگر فرزند دارید باید توجه داشته باشید كه فرزندان همواره بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شما هستند و همان طور كه حالات شما و همسرتان بر یكدیگر تأثیر می‌گذارد این ارتباط بر فرزندان نیز تأثیرگذار خواهد بود.

پس با وجود دلخوری راه ارتباطی را میان خود و همسرتان باز بگذارید. تا فرزندان نیز احساس فشار كمتری داشته باشند.

ممكن است در مراحل اولیه این ارتباط برایتان مشكل باشد اما چنانچه سعی كنید خواهید توانست مسئله ناراحت كننده را خارج از موضوع بحث قرار داده و به صحبت و گفتگو بپردازید.

در بسیاری از موارد ممكن است همسرتان تمایل به صحبت كردن داشته باشد اما رفتار سرد و كناره‌گیری شما این امكان را به او ندهد و مشكل دیگر این است كه در چنین وضعیتی فرزندان احساس نگرانی و در مواردی نیز گناه می‌كنند و از آنچه قرار است اتفاق بیفتد می‌ترسند. پس باید به گونه‌ای رفتار كنید كه بدانند مشكل پیش آمده را خودتان و همسرتان به نوعی رفع می‌كنید و جایی برای اضطراب آنها وجود ندارد.

در عین حال وقتی با همسرتان مشكلی دارید نباید فرزندان را از محبت خود محروم سازید. حتی در مواردی اگر هم از شما سؤال كنند بهتر است مشكل ایجاد شده را برایشان تشریح نكنید.

بپذیرید كه در هر مشكلی هر دو طرف تا حدی مقصرند و همواره یك نفر ظالم و دیگری قربانی نیست. در عین حال با توجه به احساس كنترلی كه بر امور دارید سعی در برطرف كردن داشته باشید نه اینكه مدام سكوت كنید و حالت ناخوشایندی داشته باشید و انتظار داشته باشید همسرتان به تنهایی آن را حل كند.

باید با خود بگویید «در چنین وضعیتی چه می‌توان كرد؟» موضوع را برای خود تشریح كنید. زیرا اگر این كار را صادقانه و صحیح انجام دهید و یك طرفه به قضیه ننگرید در بسیاری موارد متوجه می‌شوید كه شما هم بی‌تقصیر نبودید و یا اینكه حداقل موضوع به آن بزرگی كه شما می‌اندیشید نبوده است. بدین ترتیب به طور ناخودآگاه از شدت خشم و نارضایتی‌تان كاسته می‌شود.

حتی گاهی اوقات وقتی در مشاجرات خانوادگی یكی از طرفین حتی به طور غیر مستقیم علاقه خود را به خانواده نشان دهد مسئله تا حدی حل می‌شود چرا كه عامل بسیاری از ناملایمات و مشاجرات در خانواده سوءتفاهم است.

احساس نارضایتی، خشم، حسادت و عدم امنیت ممكن است در هر مشاجره‌ای به فرد دست بدهد اما مهم، نگرش شما به قضیه و واقع‌بینی‌تان است.

می‌توان ارتباط را به گونه‌ای انعطاف پذیر كرد تا توقع گرفتن و دادن از بین رود. وقتی طرف مقابل در بحث شما را قانع می‌كند هرگز تصور نكنید مغلوب شده‌اید یا شكست خورده‌اید.

فقط باید ببینید آنچه كه به دلیل پافشاری بر عقیده خود از دست خواهید داد ارزشش را دارد یا خیر؟

آیا راه دیگری برای رسیدن به اهداف معقولانه وجود ندارد كه به فرزندان هم آسیبی نرساند؟

در ضمن ممكن است همسرتان چیزی گفته یا كاری كرده كه اصلا درست نبوده اما گاهی واكنش شما نیز به این كار به قدری مبهم و در عین حال ناراحت كننده است كه راهی را برای بازگشت نمی‌گذارد. در چنین مواردی با خود بیندیشید كه اگر قرار باشد مشكل را به شكل فیلمی ببینید موقعیت رفتاری و كلامی شما چگونه است. آیا شما هم واكنشی به مراتب خشن‌تر و شدیدتر نداشته اید؟

بهترین راه در چنین موقعیت‌هایی این است كه پس از زمانی برای آرامش با همسرتان صحبت كنید و در این گفتگوی دو جانبه نیز اهدافی را دنبال كنید:

– به جای یافتن مقصر به دنبال این باشید كه بدانید منظور واقعی او از این رفتار چه بوده است.

– آیا شما مسئله را بیش از حد بزرگ نمی‌كنید.

– احساس واقعی خود را بیان كنید.

در بسیاری از موارد یكی از همسران به دلیل علاقه شدیدی كه به طرف مقابل دارد انتظار رفتار یا كلامی خاص را از طرف مقابل نداشته اما با بروز این مسئله چنان دگرگون می‌شود و رفتاری تند از خود نشان می‌دهد كه همسرش تصور می‌كند اگر ذره‌ای محبت در دل او وجود داشت چنین نمی‌كرد.

پس به جای واكنش‌های غیر مستقیم و آزاردهنده سعی كنید منظور واقعی و حتی علت واقعی ناراحتی خود را بیان كنید.

در ضمن بدانید كه فرزندان هر لحظه در حال برقراری ارتباط با شما هستند و احساسات ناخوشایند شما فقط مختص به خودتان نیست بلكه به نحوی بر فرزندان نیز تاثیر می‌گذارد. پس در هر مشكلی مسئله را از زاویه دیگری نیز ببینید و ببینید بهترین و آرامش‌بخش‌ترین راه برای نتیجه گرفتن چیست.

زیرا والدین ناراضی فرزندانی مضطرب خواهند داشت و نهایتا به كل خانواده صدمه می‌رسد.

منبع: روزنامه كیهان