یاران امام زمان(علیه السلام)

اشاره:

بر اساس عقاید شیعه امام زمان(ع) بعد از دو غیبت که یکی معروف به غیبت صغری بود و دیگری معروف به غیبت کبری است ظهور خواهند کرد و با ظهورشان جهان را از ظلم و ستم و بیدادگری نجات خواهند داد و حکومتی جهانی بر اساس آیین اسلام و احکام قرآن تشکیل می دهند. بر اساس روایات اسلامی امام زمان(ع) را هنگام ظهور تعدادی از یاران و اصحاب خاص آن حضرت یاری می رسانند که تعدادشان سیصد وسیزده نفر به تعداد اصحاب حاضر درجنگ بدر می باشد.[۱]
این تعداد از خواص حضرت بوده که در تشکیل حکومت، حضرت را یاری نموده و جزو کارگزاران و فرماندهان حضرت خواهند بود. و بعد از آن پیامبران(ع) و طرفداران حضرت، لحظه به لحظه افزوده می شوند.
محمد بن مسلم از امام محمد باقر ( علیه السلام ) نقل کرده است که فرمود: «اول کسی که از طرف خدا با او بیعت می کند جبرئیل است و نیز از مردم، سیصد وسیزده نفر با او بیعت خواهند کرد».[۲]
با مراجعه به روایات، نام بعضی از پیامبران الهی را می توان یافت که در حکومت حضرت مهدی(ع) حضور خواهند داشت: مهمترین آنان حضرت عیسی ( علیه السلام ) است. بنابر روایات شیعه و سنی در زمان ظهور، حضرت عیسی(ع) نزول خواهد کرد و پشت سر امام عصر(ع) نماز خواهد خواند. در روایتی علاوه بر نام حضرت عیسی ( علیه السلام ) نام حضرت ادریس(ع)، حضرت خضر(ع)و حضرت الیاس(ع) نیز آمده است،[۳] که در کنار حضرت مهدی(ع) حضور دارند.
هر چند که در روایات به نام افرادی همچون پیامبر اسلام(ص)، امام حسین(ع) و امیرالمؤمنین علی (ع) اشاره شده که در زمان حکومت حضرت ولی عصر(ع) به جهان بر می گردند یعنی رجعت می کنند و در ادامه حکومت حضرت حجت(ع) به حکومت می پردازند ولی این که جزو یاران خاص حضرت بوده باشند در منابع چیزی نقل نشده است و همان طور که اشاره شد فقط روایات به این نکته اشاره دارند که پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) از جمله امام حسین (ع) و امام علی (ع) در اواخر عمر امام عصر(ع) رجعت می کنند و بعد از امام زمان(ع) حکومت آن حضرت را ادامه می دهند.[۴] و هر کدام سالیان طولانی حکومت می کنند و به این شکل زمین بعد از ظهور، حیات نو از سر می گیرد و زندگی انسان معنای واقعی پیدا می کند و ادامه می یابد.
بنابراین آن چه از روایات درباره اصحاب و یاران امام عصر(ع) وارد شده که یاران اولیه حضرت به تعداد سیصد و سیزده نفر هستند و به ملیت یاران حضرت نیز در برخی روایات اشاره شده است، ولی در این موارد هیچ اشاره ای به حضور پیامبر اسلام (ص)یا امامان معصوم (ع) و به طور کلی به نام و مشخصات هیچ یک از چهارده معصوم (ع ) که از یاران اولیه امام عصر (ع) بوده باشند اشاره نشده است. تنها چیزی که به ان اشاره شده این است که پیامبر اسلام(ص)، حضرت علی(ع)و امام حسین(ع) و شاید تمام ائمه(ع) در اواخر حکومت حضرت حجت(ع) رجعت می کنند و هر کدام به اندازه کافی در جهان حکومت می کنند.
همچنین روایاتی که به تفصیل به نام و مشخصات و ملیت یاران خاص حضرت یعنی سیصد و سیزده نفر پرداخته است مؤید آن است که ائمه اطهار(ع) جزء سیصد و سیزده نفر نمی باشند.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
۱ـ موعود شناسی و پاسخ به شبهات، نویسنده:علی اصغر رضوانی.
۲ـ جوانان و یاوران مهدی  نویسنده:محمد باقر پور امینی.
۳ـ عصر ظهور، نویسنده:علی کورانی.
۴ـ فصلنامه انتظار، شماره ۳٫

پی نوشت:
[۱]. سلیمان بن ابراهیم قندوزی، ، ینابیع الموده، قم، دارالاسوه، ۱۴۱۶ق، ج۳، ص۲۴۱٫
[۲]. علی اصغر رضوانی، موعود شناسی، قم، انتشارات جمکران، ص۵۸۹٫
[۳]. محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، تهران، انتشارات آخوندی، ۱۳۸۸، ج۱، ص۲۴۲ـ۲۴۷٫
[۴]. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج۵۳، ص۳۹، ح۱ و ۲٫