اشاره:

وهابیت، فرقه‌ای است که در عربستان در اواخر سده دوازدهم و اوائل قرن سیزدهم قمری، در منطقه نجد توسط محمد بن عبدالوهاب تأسیس شد. پیروان این فرقه را وهابی می‌گویند. وهابیان در فروع دین، تابع احمد بن حنبل‌‌ هستند و بیشتر آنان در شبه جزیره عربستان سکونت دارند. پیشوایان فکری این فرقه، ابن‎تیمیه، ابن قیم و محمد بن عبدالوهاب هستند. وهابیان در مواجهه با قرآن و روایات، به ظاهرِ آیات و اخبار عمل می‌کنند و معتقد به تأویل نیستند. آنان به استناد ظاهر برخی از احادیث و آیات، خداوند را دارای اعضا و جوارح می‌دانند و به نوعی به تشبیه و تجسیم معتقدند.

چرا وهابیها(که غیر از خود همه فرق اسلامی را کافر، مبتدع و مشرک می ­دانند ) برای پیامبران الهی هیچ گونه تقدس و مقام فوق انسان­های عادی را نمی­ پذیرند؟ آنان در جهت سست نمودن پایه ­های نبوت و مبانی اعتقادی مسلمانان، با کمال جسارت و اهانت پیامبران بزرگ را در معرض اتهام ­های ناروای خود قرار داده و اوصافی را از آنان نفی نموده­ اند که خداوند برای آن­ها قرار داده و به جای آن صفات و خصایص نا پسندی را که سزاوار یک انسان عادی هم نمی ­باشد به آنها نسبت داده ­اند؟

عقاید وهابیت مبتنی بر انکار عصمت انبیاء می ­باشد. وهابیها معتقداند که پیامبران الهی نه تنها هیچ مصونیتی در برابر معصیت و نافرمانی خدا ندارند، بلکه گناه و معصیت را برای آنان  لازم دانسته و آن را  مایه کمال و علت دسترسی آنها به مقامات بالا تر معنوی می شمارند.

ابن تیمیه در دفاع از کسانی که عصمت انبیاء را قبول ندارند و صدور گناهان صغیره و کبیره را از آن­ها جایز می ­دانند می ­گوید : درست است که این گونه گناهان از انبیاء سر می­ زند و لکن بر این گناهان استقرار پیدا نمی ­کنند و با توبه به مقام بالاتر از مقام قبل از ارتکاب معصیت خود شان نایل می­ گردند.[۱]

آیا با پذیرش این عقیده وهابیت در مورد انبیاء، تفاوتی بین پیامبران الهی و سایر انسان ­ها باقی می­ ماند؟

بدیهی است که لازمه عدم مصونیت پیامبران از گناه و نافرمانی خدا، این است که هیچ تقدسی نخواهند داشت و به همان علتی که بندگان غیر معصوم مرتکب گناه می­ شوند، پیامبران نیز تحت تاثیر این عوامل قرار گرفته و مرتکب گناه خواهند گردید!

پی نوشت:

[۱] . منهاج السنه النبویه، ج ۲، ص۸۳٫ (بولاق مصر)