وفات محمد بن احمد بن موسى مبرقع در قم 3 ربیع الاول

 سوم ربيع الاول سال 315 هجرى قمرى

محمد فرزند احمد بن موسى مبرقع بن امام جواد عليه‌السلام معروف به “أعرج” و مُكنى به ابوعلى و ابوجعفر كه از سادات رضوى و از نوادگان پاك‌سرشت امام محمدتقى عليه‌السلام است در سوم ربيع الاول سال 315 قمرى در شهر مقدس قم وفات يافت. محمد بن احمد را پس از تشييع باشكوه در مقبره “چهل اختران” دفن نمودند.

4

گفتنى است كه در خيابان آذرِ شهر مقدس قم، محله اى است به نام “چهل اختران”؛ اين محله را سال‌ هاى پيش “محلهِ موسويان” مى‌ گفتند و در اين محله دو مقبره معروف وجود دارد: يكى به نام مقبره موسى مبرقع و ديگرى چهل اختران كه هر دو از مقابر اختصاصى موسى مبرقع و خانواده، وابستگان و اولاد او است.

ir343

در مقبره موسى مبرقع علاوه بر قبر وى، قبر يكى از نوادگانش به نام احمد بن محمد بن احمد بن موسى مبرقع نيز وجود دارد. اما در مقبره چهل اختران، علاوه بر قبر محمد بن احمد بن موسى مبرقع، قبور بسيارى از سادات رضوى و از اولاد و زرارى امام جواد عليه‌السلام از جمله محمد بن موسى مبرقع، همسرش بُريهه دختر جعفر بن امام على نقى عليه‌السلام، يحيى صوفى فرزند جعفر بن امام على‌نقى عليه‌السلام، زينب و ام محمد دختران موسى مبرقع، فاطمه، بُريهه، ام‌سلمه و ام‌كلثوم دختران محمد بن احمد بن موسى مبرقع نيز در اين مكان شريف مدفون مى‌ باشند.(1)

پي نوشت:

(1). مروج الذهب، ج 4، ص 199؛ وقايع الايام، ص 202.