وفات حضرت معصومه (سلام الله عليها)10 ربیع الثانی

امروز روز وفات حضرت معصومه (سلام الله علیها)است.نام شريف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترين لقب آن حضرت، «معصومه» است. پدر بزرگوارش امام هفتم شيعيان حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام) و مادر مكرمه اش حضرت نجمه خاتون (سلام الله علیها) است . آن بانو مادر امام هشتم نيز هست . لذا حضرت معصومه (سلام الله علیها) با حضرت رضا (علیه السلام) از يك مادر هستند

ولادت آن حضرت در روز اول ذيقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدينه منوره واقع شده است. ديرى نپاييد كه در همان سنين كودكى مواجه با مصيبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربيت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (علیه السلام) قرارگرفت.

در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهديد مأمون عباسى سفر تبعيد گونه حضرت رضا (علیه السلام) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون اين كه كسى از بستگان و اهل بيت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند.

يك سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه (سلام الله علیها) به شوق ديدار برادر و اداى رسالت زينبى و پيام ولايت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حركت كرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد.

اين جا بود كه آن حضرت نيز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زينب(سلام الله علیها) پيام مظلوميت و غربت برادر گراميشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى رساندند و مخالفت خود و اهل بيت (علیهم السلام) را با حكومت حيله گر بنى عباس اظهار مى كرد. بدين جهت تا كاروان حضرت به شهر ساوه رسيد عده اى از مخالفان اهلبيت كه از پشتيبانى مأموران حكومت برخوردار بودند،سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتيجه تقريباً همه مردان كاروان به شهادت رسيدند، حتى بنابر نقلى حضرت(سلام الله علیها) معصومه را نيز مسموم كردند.

به هر حال ، يا بر اثر اندوه و غم زياد از اين ماتم و يا بر اثر مسموميت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)بيمار شدند و چون ديگر امكان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود. پرسيد: از اين شهر«ساوه» تا «قم» چند فرسنگ است؟ آن چه بود جواب دادند، فرمود: مرا به شهر قم ببريد، زيرا از پدرم شنيدم كه مى فرمود: شهر قم مركز شيعيان ما است.

بزرگان شهر قم وقتى از اين خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند، و در حالى كه «موسى بن خزرج» بزرگ خاندان «اشعرى» زمام ناقه آن حضرت را به دوش مى كشيد و عده فراوانى از مردم پياده و سواره گرداگرد كجاوه حضرت در حركت بودند، حدوداً در روز ٢٣ ربيع الاول سال ٢٠١ هجرى قمرى حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلى كه امروز «ميدان مير» ناميده مى شود شتر آن حضرت در جلو در منزل «موسى بن خزرج» زانو زد و افتخار ميزبانى حضرت نصيب او شد.

آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در اين شهر زندگى كرد و در اين مدت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستيه به نام «بيت النور» هم اكنون محل زيارت ارادتمندان آن حضرت است.

سرانجام در روز دهم ربيع الثانى و «بنا بر قولى دوازدهم ربیع الثانى» سال ٢٠١ هجرى پيش از آن كه ديدگان مباركش به ديدار برادر روشن شود، در ديار غربت و با اندوه فراوان ديده از جهان فروبست و شيعيان را در ماتم خود به سوگ نشاند .مردم قم با تجليل فراوان پيكر پاكش را به سوى محل فعلى كه در آن روز بيرون شهر و به نام «باغ بابلان» معروف بود تشييع نمودند. همين كه قبر مهيا شد دراين كه چه كسى بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد دچار مشكل شدند، كه ناگاه دو تن سواره كه نقاب به صورت داشتند از جانب قبله پيدا شدند و به سرعت نزديك آمدند و پس از خواندن نماز يكى از آن دو وارد قبر شد و ديگرى جسد پاك و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد تا در دل خاك نهان سازد.

آن دو نفر پس از پايان مراسم بدون آن كه با كسى سخن بگويند بر اسب هاى خود سوار و از محل دور شدند.بنا به گفته بعضى از علما به نظر مى رسد كه آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار: حضرت رضا (علیه السلام) و امام جواد (علیه السلام) باشند چرا كه معمولاً مراسم دفن بزرگان دين با حضور اوليا الهى انجام شده است.

پس از دفن حضرت معصومه(سلام الله علیها) موسى بن خزرج سايبانى از بوريا بر فراز قبر شريفش قرار داد تا اين كه حضرت زينب فرزند امام جواد(علیه السلام) به سال ٢٥٦ هجرى قمرى اولين گنبد را بر فراز قبر شريف عمه بزرگوارش بنا كرد و بدين سان تربت پاك آن بانوى بزرگوار اسلام قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهلبيت (علیه السلام). و دارالشفاي دلسوختگان عاشق ولايت وامامت شد.”آفتاب” سالروز وفات آن حضرت را به تمام عاشقان حضرتش تسليت مى گويد.

احاديثى پيرامون حضرت معصومه(سلام الله علیها)

قال الصادق عليه السلام:

ان للّه حرماً و هو مكه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدينة ألا وان لاميرالمؤمنين عليه السلام حرماً و هو الكوفه الا و انَّ قم الكوفة الضغيرة ألا ان للجنة ثمانيه ابواب ثلاثه منها الى قم تقبض فيها اموأة من ولدى اسمها فاطمه بنت موسى عليهاالسلام و تدخل بشفاعتها شيعتى الجنة با جمعهم

خداوند حرمى دارد كه مكه است پيامبر حرمى دارد و آن مدينه است و حضرت على (علیه السلام) حرمى دارد و آن كوفه است و قم كوفه كوچك است كه از 8 درب بهشت سه درب آن به قم باز مى شود – زنى از فرزندان من در قم از دنيا مى رود كه اسمش فاطمه دختر موسى (علیه السلام) است و به شفاعت او همه شيعيان من وارد بهشت مى شوند.

عن سعد عن الرضا(علیه السلام) قال:

يا سعد من زارها فله الجنة. ثواب الأعمال و عيون اخبار الرضا(علیه السلام):

عن سعد بن سعد قال: سالت اباالحسن الرضا(علیه السلام) عن فاطمه بنت موسى بن جعفر (علیه السلام) فقال:

من زارها فله الجنة

امام رضا (علیه السلام) فرمود:

كسى كه حضرت فاطمه معصومه را زيارت كند پاداش او بهشت است .

كامل الزيارة:

عن ابن الرضا عليهماالسلام قال:

من زار قبر عمتى بقم فله الجنة

امام جواد : كسى كه عمه ام را در قم زيارت كند پاداش او بهشت است .

امام صادق (علیه السلام) فرمود :

من زارها عارفاً بحقّها فله الجنة (بحار ج ٤٨ صفحه ٣٠٧)

امام صادق (علیه السلام) كسى كه آن حضرت را زيارت كند در حالى كه آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد بهشت پاداش اوست .

امام صادق (علیه السلام):

«الّا انَّ حرمى و حرم ولدى بعدى قم» (بحار ج ٦٠ صفحه ٢١٦ )

امام صادق (علیه السلام): آگاه باشيد كه حرم و حرم فرزندان بعد از من قم است

مرحوم علامه مجلسى از شيخ صدوق روايتى بس ارزشمند درباره ارزش زيارت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) نقل مى كند:

قَالَ سَألْتُ اَبَا الْحَسَن ِالر ِّضَا(علیه السلام) عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِمُوسَى بْن ِجَعْفَر (علیه السلام)، فَقَالَ مَنْ زَارَهَا فَلَهُ الْجَنَّةَ.

راوى گويد از امام رضا(علیه السلام) درباره حضرت فاطمه معصومه پرسيدم. آن حضرت فرمود:« هركس قبرش را زيارت كند، بهشت بر او واجب مى شود .

جايگاه حضرت معصومه(سلام الله علیها)

لقب «معصومه» را امام رضا(علیه السلام) به خواهر خود عطا فرمود:آن حضرت در روايتى فرمود:

«مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ كَمَنْ زَارَنى.» (ناسخ التواريخ، ج ٣، ص ٦٨، به نقل از كريمه اهل بيت، ص ٣٢)

«هركس معصومه را در قم زيارت كند،مانند كسى است كه مرا زيارت كرده است.»

اين لقب، كه از سوى امام معصوم به اين بانوى بزرگوار داده شده، گوياى جايگاه والاى ايشان است.

امام رضا(علیه السلام) در روايتى ديگر مى فرمايد:

هركس نتواند به زيارت من بيايد، برادرم را در رى يا خواهرم را در «قم» زيارت كند كه ثواب زيارت مرا در مى يابد. (زبدة التصانيف، ج ٦، ص ١٥٩، به نقل از كريمه اهل بيت، ص ٣ .)

گران سنگى حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)

به گفته محدث بزرگ حاج شيخ عباس قمى و نويسنده کتاب قاموس الرجال در ميان فرزندان امام موسى بن جعفر(علیه السلام) بعد از امام رضا(علیه السلام) حضرت معصومه(سلام الله علیها) برترين و گران‏سنگ‏ترين آنها به شمار مي‏آيد.

موقعيت معنوي

امام رضا(علیه السلام) که در زيارتنامه حضرت معصومه(سلام الله علیها) در بزرگداشت و تجليل آن حضرت او را داراى منزلت رفيع در نزد خداوند مي‏خوانند و خواستار شفاعت خود، توسط آن حضرت در درگاه خداوندى مي‏شوند.

فقاهت

روزي گروهى از شيعيان به قصد ديدار امام موسى بن جعفر(علیه السلام) و پرسش سؤالات خود به مدينه آمدند ولى امام در مدينه حضور نداشتند. از اين رو، سؤالات خود را مکتوب به خانواده آن حضرت تحويل دادند تا در سفر بعدي، پاسخ آنها را از امام بگيرند. حضرت معصومه(سلام الله علیها) خود پاسخ پرسشها را نوشته به آنها داد. اين گروه، در بين راه با امام موسى بن جعفر برخورد کردند و پاسخها را به امام ارائه نمودند. امام ضمن تأئيد پاسخ‏ها ابراز خوشحالى کردند.

اهل حديث(محدث)

در تاريخ اسلام به بانوان با فضيلت و صاحب حديثي برمي‏خوريم که نام خود را در زمره محدثان ثبت کرده‏اند. حضرت معصومه(سلام الله علیها) يکى از زنان بزرگ اهل بيت در اين زمينه است.

تولد و وفات

حضرت معصومه(سلام الله علیها) در روز يکم ذوالقعده سال 173 هجرى قمرى در شهر مدينه تولد يافت و پس از 28 سال زندگى پر برکت در جريان سفر به خراسان و ديدار با برادر بزرگوارشان امام رضا(علیه السلام) در شهر ساوه بيمار شد و سرانجام در روز دهم ربيع‏الثانى سال 201 هجري قمرى در شهر قم به جوار حق تعالى شتافت.

پدر و مادر

پدر گرامى حضرت معصومه(سلام الله علیها) امام هفتم شيعيان جهان امام موسى بن جعفر(علیه السلام) و مادر مکرمه‏شان نجمه خاتون از بانوان با فضيلت و اهل تقوا و مادر امام رضا(علیه السلام) مي‏باشد.

زيارت حضرت معصومه(سلام الله علیها)

از امام رضا(علیه السلام) نقل شده کسى که حضرت معصومه(سلام الله علیها) را با آگاهى به حق وى زيارت کند، شايسته بهشت مي‏شود.

شايد يکى از حقوق و انتظارات آن حضرت به عنوان پيامدار دين و معنويت از زائران خود، تلاش آنها جهت تدارک يک سفر معنوى و کوشش براى قرب بيشتر به آن حضرت از طريق کوشش براى اصلاح خويشتن و تقويت کمالات معنوى در خود باشد.

تنها برادر تني

امام رضا(علیه السلام) تنها برادر تنى حضرت معصومه(سلام الله علیها) است. مادر آن بزرگواران نجمه خاتون است. آنها تنها فرزندان اين بانوى مکرم هستند. حضرت معصومه(سلام الله علیها) 25 سال بعد از تولد برادر گراميش پا به عرصه وجود گذاشتند.

مسافرت

حضرت معصومه(سلام الله علیها) به منظور ديدار برادر عزيز خود امام رضا(علیه السلام) با کاروانى متشکل از پنج تن از برادران و تعدادى برادرزادگان و گروهى ديگر، راهى خراسان شدند. در بين راه در شهر ساوه، آن حضرت بيمار شد. پس از آگاهى اهالى قم از ورود کاروان حضرت معصومه(سلام الله علیها) به ساوه، گروهى از آنان به اين شهر آمدند و حضرت را با احترام به شهر قم بردند.

محراب عبادت

هم اکنون محراب عبادت حضرت معصومه(سلام الله علیها) در زمان اقامت 17 روزه‏اش در شهر قم، به نام بيت‏النور موجود است و زيارتگاه مردم و دوستان آن حضرت مي‏باشد.

رحلت

حضرت معصومه(سلام الله علیها) در جريان سفر به خراسان و ديدار با برادر عزيز خود امام رضا(علیه السلام) در شهر ساوه مريض شدند. آنگاه به اتفاق نمايندگان اعزامى اهالى قم، وارد اين شهر شدند و مورد استقبال گرم مردم اين ديار قرار گرفتند. سرانجام پس از 17 روز بيمارى در سن 28 سالگى به جوار رحمت ايزدى نائل آمدند.

تشييع جنازه

پس از اعلام خبر رحلت حضرت معصومه(سلام الله علیها) مردم قم با تجليل فراوان پيکر پاکش را تشييع کردند و در محل فعلى حرم، که آن روز در خارج شهر بود و به موسى بن خزرج تعلق داشت با احترام زايدالوصفى دفن کردند.

کرامات

تاکنون کرامات زيادى نصيب کسانى که حضرت معصومه(سلام الله علیها) را به شفاعت و توسل به درگاه خدا برده‏اند، شده است. و به احترام آن حضرت خداوند خواسته‏هاى آنها را اجابت کرده است که شرح آنها در جاى خود ثبت و ضبط شده است.

زيارتنامه

حضرت معصومه در ميان امامزادگان، از امامزادگان نادرى است که برايش زيارتنامه مخصوص از جانب امام معصوم(علیه السلام) نقل شده است و به مقام شامخ آن حضرت اشاره شده است.

محل اقامت

ميزبان حضرت معصومه(سلام الله علیها) در مدت 17 روز اقامت و زندگى آن حضرت در شهر قم، جناب موسى بن خزرج، پس از رحلت حضرت معصومه(سلام الله علیها)، محراب عبادت آن بزرگوار را به همان حالت باقى گذاشت و خانه مسکونى خويش را به احترام حضرتش به مسجد تبديل کرد.

لقب

لقب معصومه از جانب حضرت امام رضا(علیه السلام) به دليل مراتب تقوى و پرهيزگارى ـ تنها به فاطمه معصومه(سلام الله علیها) در ميان دختران حضرت امام موسى بن جعفر(علیه السلام) ـ اعطا گرديد؛ خانمى که در اقتدا به پدر بزرگوارش، بسيارى از ساعات زندگي‏اش، به عبادت و راز و نياز با خدا سپرى شد.

ثواب زيارت

در روايات چندى از قول ائمه اطهار(علیه السلام)؛ حضرت امام صادق(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام) و امام جواد(علیه السلام) بر زيارت حضرت معصومه(سلام الله علیها) تصريح شده است و در روايتى زائر آن حضرت را در صورت معرفت حق او، سزاوار بهشت مي‏داند.

حرم و بقعه

پس از رحلت و خاکسپارى حضرت معصومه(سلام الله علیها)، ميزبان آن حضرت، موسى بن خزرج سايبانى از حصير بر روى قبر ايشان نصب کرد که به مدت 100 سال اين سايبان وجود داشت. پس از آن دختر امام جواد(علیه السلام)، قبه‏اى آجرى بر روى آن ساخت. در سال 529 هجرى قمري، شاه بيگدر، قبه‏اى مجلّل با کاشى کارى نفيس بر فراز آن ساخت. تا اينکه در سال 925 هجرى قمرى توسط شاه اسماعيل، بقعه کنونى بنا گرديد.

تحول شهر قم پس از ورود

شهر قم در اواخر قرن اول، با ورود تعدادى از شيعيان کوفه بتدريج مذهب شيعه را پذيرفت و به عنوان يک شهر شيعى معروف گشت. ولى با ورد حضرت معصومه(سلام الله علیها) به قم، فصل نوينى در اهميت اين شهر در گسترش اسلام و مذهب شيعه گشوده شده.

تحول حوزه علميه قم پس از ورود

از اوائل قرن دوم شهر قم، محلى براى پاسخگويى به مسائل فقهى شيعه و مأمنى براى علويان، راويان، محدثان و فقهاى شيعه بوده است. با ورود حضرت معصومه(سلام الله علیها) به اين شهر، و قرار گرفتن مدفن آن بزرگوار در آن، زمينه گسترش بيشتر فرهنگ تشيع و فقه آل محمد(ص) پديد آمد و بدنبال آن حوزه علمى ـ فقهى قم توسعه يافت و مرکزى براى نشر و اشاعه اسلام و مکتب شيعه گرديد.

کلام نور

رهبر معظم انقلاب فرمود: حضرت معصومه(سلام الله علیها) مقام بزرگى دارد، خيلي بايد از ايشان بهره گيريم. نسبت به ايشان قصور داشته‏ايم بايد به آن حضرت بيشتر توسل جوئيم و بخواهيم عنايت بيشترى به ما داشته باشند.

گلى باشکوه از گلستان نبوت و امامت

او چون کوثرى در کوير، خط سبز سعادت و رستگارى ترسيم کرده و چون روحى در پيکر سرزمين مقدس قم حلول کرده و دلهاى عاشق را از گوشه و کنار به سمت اين شهر کشانده است از قدم او قم عزيمت يافته و از وجود او لحظه به لحظه بر شرافت قم افزوده مي‏شود.

قم گشته از شرافت معصومه با صفا

چون روضه بهشت برين گشته پرضيا

شاهان به درگهش همه آورده التجا

بي‏شک که مي‏رود به بهشت از ره عطا

هجرت

به شوق ديدار نور تابان ديار طوس رهسپار سفر شد، رنجها برد و سختيها کشيد تا اينکه پس از روزها و هفته‏ها به ديار ساوه رسيد. سفرى بدين دور و درازى و با مشکلات فراوان بر گلى که در حسرت ديدار نور قد خميده، بسيار سخت است. حضرت بيمار شده از مقدار مسافت تا مأمن آل طه پرسيد گفت: ده فرسخ. فرمود: مرا به قم ببريد زيرا از پدرم شنيدم که فرمود قم مرکز شيعيان ما مي‏باشد پس کاروان بطرف قم در حرکت شد.

ميهمانى با عظمت

چون کاروان ديدار نور به نزديکيهاى شهر قم رسيد، آل سعد همگى براى استقبال به پيشواز آن بانوى با کرامت رفتند تا او را به گرمى به عش آل طه دعوت کنند در آن ميان موسى بن خزرج زمام اشتر حضرت را گرفت و به طرف خانه‏اش آورد و در منزل خود با کمال افتخار از آن بانو پذيرائى نمود.

عبادتى خالصانه

بعد از سکنى گزيدن حضرت معصومه در شهر قم تا وفات آن حضرت 17 روز طول کشيد در اين مدت، بسيار آزرده خاطر بود، آرزوي ديدار پدر و برادر در دلش بود از هجر پدر و فراق برادر مي‏گريست و غمين بود.

به انتظار پدر روز و شب به سر بردم  ولى دريغ نشد تا گل رخش بويم

سپس به هجر برادر، فلک دچارم کرد  گشود باب فراق دگر زکين سويم

در سراى موسى بن خزرج عبادتگاهى تهيه نمود، دائم در حال ذکر و نماز و راز و نياز با خداى خويش بود و بيت‏الاحزانى به نام بيت‏النور چون جده‏اش زهراى اطهر تأسيس نمود، تا سرانجام (پريد بلبل روحش زشاخسار) بدن و به نداي رب لبيک گفت.

دختر پيامبر(ص)

در زيارت نامه حضرت معصومه که بوسيله امام رضا(علیه السلام) نقل شده عنوان شده است اى دختر رسول خدا، اى دختر فاطمه و خديجه و …

اين تعابير در مورد حضرت معصومه آنهم از زبان امامى معصوم فقط بيانگر شرافت خانوادگى نيست بلکه علاوه بر آن اشاره به مقامات عالى و ملکوتى و معنوى حضرت دارد و نشانگر عظمت روحى و اينکه او نه تنها با رسول خدا نسبت خانوادگى دارد بلکه از نظر معنوى نيز دختر اوست.

بارگاه فاطمه معصومه (سلام الله علیها) و تجليگاه فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

مرجع عظيم‏الشأن مرحوم آيت‏الله العظمى نجفى مرعشي(ره) فرمود: پدرم مرحوم آيت‏الله علامه سيدمحمود مرعشى که در نجف اشرف مي‏زيست علاقه‏مند بود که به طريقي، محل قبر جده‏اش حضرت زهرا(سلام الله علیها) را بيابد، براى اين مقصود ختم مجربى انتخاب نمود و چهل شب به آن مداومت نمود. شب چهلم بعد از انجام ختم و توسل فراوان به بستر خواب رفت، در عالم خواب به محضر امام باقر(علیه السلام) رسيد، امام به او فرمود: «عليک بکريمة اهل البيت» به دامن کريمه اهل بيت چنگ بزن، ايشان تصور کرد منظور امام(علیه السلام) حضرت زهرا(سلام الله علیها) است، عرض کرد: آري قربانت گردم من نيز ختم را براى همين امر گرفتم. امام فرمود: منظور من قبر شريف حضرت معصومه در قم است سپس افزود: بخاطر مصالحي خداوند اراده نموده که قبر حضرت زهرا(سلام الله علیها) مخفى باشد از اين رو قبر حضرت معصومه(سلام الله علیها) را تجليگاه قبر حضرت زهرا(سلام الله علیها) قرار داده است.

مقام عصمت حضرت معصومه(سلام الله علیها)

امام رضا(علیه السلام) فرمودند:

کسي که حضرت معصومه را در قم زيارت کند مانند آنست که مرا زيارت کرده است. امام ثواب زيارت خويش را با زيارت حضرت معصومه در يک حد و اندازه مي‏داند و نيز اينکه نام مبارک حضرت، فاطمه کبري بوده و امام او را ملقب به صفت معصومه کرده است و اين مطالب نشانگر اوج عظمت روحى و معصوميت حضرت فاطمه کبرى است.

ارزش زن

با مطالعه سرگذشت بانوانى بزرگوار چون حضرت زهرا(سلام الله علیها)، زينب کبرى و حضرت معصومه به اين نکته دست مي‏يابيم که در اسلام به مقام و منزلت زن ارزش نهاده و در طى نمودن پله‏هاى ترقى از حيث علم و تقوى تفاوتى ميان زن و مرد قائل نشده است. همين درجات عالى تقوى و علم در وجود اين بانوان بزرگوار بازگوکننده و تأييد کننده آن است.

احاديث منقول از حضرت معصومه ( س)

حدثتنى فَاطِمَةُ وَ زَيْنَبُ وَ أمَّ كُلْثُوم بَنَاتُ مُوسَى بْن ِ جَعْفَر قُلْنَ:… عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِرَسُول ِاللّه ِصَلَّى اللّه عَلَيْه ِوَ آله و سَلَّمَ وَ رَضِىَ عَنْهَا قَالَتْ : «أنَسِيتُمْ قَوْلَ رَسُول ِاللّه ِصِلَّى اللّهُ عَلَيْه ِوَ سَلَّم يَوْمَ غَد ِ ير ِخُمٍّ، مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِىٌّ مَوُلاهُ وَ قَوْلُهُ صَلَّى اللّهُ عَلَيْه ِوَ آله و سَلَّمَ ،أنْتَ مِنِّى بِمَنْز ِلَة ِهَارُونَ مِنْ مُوسى؟!»

فاطمه معصومه (سلام الله علیها) اين روايت را از دختر امام صادق(علیه السلام) نقل مى كند كه سلسله سندش در نهايت به فاطمه زهرا(سلام الله علیها) مى رسد.

فاطمه زهرا(سلام الله علیها)، دختر بزرگوار رسول اكرم (ص) فرمود: « آيا فرمايش رسول خدا(ص) را در روز غدير خم فراموش كرده ايد كه فرمود: هر كس من مولاى اويم، على مولاى اوست، و (آيافراموش كرده ايد) ديگر فرمايش آن حضرت را كه فرمود: تو براى من همانند هارون براى موسى هستى؟!»(١)

… عَنْ فَاطِمَةُ بِنْتَ موسَى بْن جَعْفَر (علیه السلام)… عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِرَسُول ِاللّهِ صَلَّى اللّه عَلَيْه ِوَ آلِهِ وِ سَلَّمَ ، قَالَتْ: قَالَ رَسُولُ اللّه ِصَلَّى اللّه ِعَلَيْه ِوَ آلِه ِوَ سَلَّمَ : «ألا مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ آل ِمُحَمَّد ماتَ شَهِيداً.

فاطمه معصومه(سلام الله علیها)، از دختر امام صادق (علیه السلام) روايتى نقل مى كند كه سلسله سندش به حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)مى رسد كه آن حضرت مى فرمايد: حضرت رسول اكرم (ص) فرمود: «آگاه باشيد! هركس با محبّت آل محمّد بميرد شهيد از دنيا رفته است.»

عوالم العلوم، ج ٢١، ص ٣٥٣ به نقل از اسنى المطالب ص ٤٩ تا ص ٥١. اين روايت مدارك ديگرى هم دارد كه در شرح مفصّل به آن پرداخته‌ايم .